Pasaulyje

2015.12.02 12:24

Katalonija iki metų galo gyvens be vyriausybės

BNS2015.12.02 12:24

Radikali kairioji Katalonijos separatistų partija antradienį pareiškė, kad tik gruodžio 27 dieną priims sprendimą dėl to, ar palaikyti regiono vyriausybės lyderio perrinkimą.

Tai reiškia, kad šis ekonomiškai pajėgus Ispanijos šiaurės rytinis regionas gyvens be vyriausybės iki metų galo.

Dvi už Katalonijos nepriklausomybę pasisakančios partijos rugsėjo 27 dieną vykusiuose vietos rinkimuose pirmą kartą užsitikrino daugumą vietų 135 narius turinčiame regiono parlamente, tačiau joms nesiseka susitarti dėl naujos vyriausybės suformavimo.

Atsiskyrimo nuo Ispanijos šalininkų aljansas „Junts pel Si“ („Kartu už „Taip“), žadantis iki 2017 metų vidurio paskelbti regiono nepriklausomybę, iškovojo 62 vietas, tačiau jam būtina mažesnės kraštutinių kairiųjų separatistų partijos „Liaudies vienybės kandidatūra“ (Candidatura d‘Unitat Popular, CUP), užsitikrinusios 10 vietų, parama, kad Arturas Masas būtų perrinktas regioninės katalonų vyriausybės vadovu.

Praėjusį mėnesį Katalonijos parlamentas dukart atmetė A. Maso kandidatūrą, kurią palaikė tik 62 jo aljanso „Junts pel Si“ deputatai, o kiti 73 deputatai balsavo prieš.

CUP atsisako palaikyti A. Maso perrinkimą regiono lyderiu dėl pastaraisiais metais jo partijos vykdytos taupymo politikos ir partijos sąsajų su korupcijos skandalais.

Kad būtų perrinktas, A. Masui reikia, kad mažiausiai aštuoni CUP įstatymų leidėjai per balsavimą susilaikytų, o dar du palaikytų jo kandidatūrą.

Abi stovyklos šiuo metu toliau veda derybas, o CUP antradienį paskelbė, kad galutinį sprendimą priims gruodžio 27 dieną savo narių suvažiavime.

Katalonijos parlamentas iki sausio 9-osios turi išrinkti naują lyderį ir suformuoti vyriausybę, nes priešingu atveju turės būti skelbiami nauji rinkimai, kurie būtų jau ketvirti nuo 2010 metų.

„Jie privalo paskubėti, nes mūsų laikas senka“, - spaudos konferencijoje sakė CUP deputatas Sergi Saladie.

Nesėkmingos pastangos suformuoti regioninę vyriausybę gali sumažinti tarp Katalonijos ir Madrido centrinės vyriausybės tvyrančią įtampą dėl regiono nepriklausomybės siekio prieš gruodžio 20 dieną įvyksiančius Ispanijos visuotinius rinkimus.

Viešosios nuomonės apklausos rodo, kad dauguma katalonų nori referendumo dėl nepriklausomybės, tačiau dėl atsiskyrimo nuo Ispanijos nėra tokie vieningi.

Nors nepriklausomybės šalininkų stovykla laimėjo daugiausiai vietų parlamente, ji gavo tik 48 proc. balsų.

Katalonija, 7,5 mln. gyventojų turintis regionas, kuriame sukuriama maždaug penktadalis Ispanijos bendrojo vidaus produkto (BVP), turi savo kalbą ir kultūrines tradicijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.