Pasaulyje

2015.12.02 08:56

JAV Atstovų Rūmai blokavo švarios energetikos taisykles

BNS 2015.12.02 08:56

JAV Atstovų Rūmų respublikonai antradienį blokavo prezidento Baracko Obamos pasiūlytus teisės aktus, numatančius smarkiai sumažinti atmosferos taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis, – kaip tik tuo metu, kai derybininkai Paryžiuje ėmėsi derinti pasaulinę kovos su klimato pokyčiais sutartį, bet šalies vadovas neabejotinai blokuos šį sprendimą.

Atstovų rūmai balsavo dėl dviejų rezoliucijų, atmetančių naujas Aplinkos apsaugos agentūros (EPA) taisykles dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų mažinimo veikiančiose ir naujose elektrinėse. Įstatymų leidėjų balsai daugiausiai pasiskirstė pagal partinę liniją: prieš abu pasiūlymus balsavo beveik visi demokratai, išskyrus keturis deputatus.

Vadinamosios nepritarimo rezoliucijos, kurias jau anksčiau priėmė respublikonų kontroliuojamas Senatas, sudavė iš esmės tik simbolinį, bet griežtą smūgį B. Obamai, kuris tuo metu dalyvavo Prancūzijos sostinėje darbą pradėjusioje svarbioje Jungtinių Tautų klimato konferencijoje.

Baltieji rūmai pareiškė, kad B. Obama blokuos tas rezoliucijas, o Kongresas veikiausiai nesurinks pakankamai balsų, kad tą veto galėtų atmesti.

Daugelis konservatyvių pažiūrų veikėjų Kongrese neigia, kad klimato pokyčiai yra pramonės ir žemės ūkio veiklos rezultatas. Jie priešinasi šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų ribojimui, turinčiam sulėtinti pasaulinį atšilimą.

Naujos EPA taisyklės yra itin svarbios B. Obamos pastangoms sumažinti bendrą Jungtinių Valstijų išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį.

Respublikonai atrodė beveik piktdžiugiškai nusiteikę, kad galės blokuoti B. Obamos pasiūlytas taisykles kaip tik tuo metu, kai tarptautiniai derybininkai susirinko tartis dėl priemonių, turinčių apriboti pasaulinio klimato šiltėjimą.

„Norime, kad Atstovų Rūmai priimtų šią rezoliuciją, kai Prancūzijoje vyksta klimato kaitos konferencija, kad pasaulis žinotų, jog Amerikoje nepritariama šiam kraštutiniam valdžios užgrobimui, kurį šis prezidentas inicijuoja savo švarios energetikos planu“, – respublikonas Edas Whitfieldas sakė prieš balsavimą.

Naujos EPA taisyklės sukėlė įtūžį respublikonams, įskaitant Senato daugumos lyderį Mitchą McConnellą, atstovaujantį Kentukio valstijai, kurioje išvystyta akmens anglių kasybos pramonė, kai Baltieji rūmai rugpjūtį paskelbė B. Obamos švarios energetikos planą.

Jie argumentuoja, kad šio plano ekonominė kaina, ypač valstijose, kuriose veikia didelės anglių kasyklos, suduos triuškinamą smūgį pramonei ir padidins sąskaitas už energiją milijonams amerikiečių.

Pagal naująsias taisykles, energetikos sektoriaus išmetamo anglies dvideginio kiekis iki 2030 metų turės būti sumažintas bent 32 proc., lyginant su padėtimi 2005 metais.