Pasaulyje

2020.08.14 19:58

ES nusprendė įvesti naujas sankcijas Baltarusijai: rengiamas pavardžių sąrašas

Linkevičius: sutarėme, kad rinkimų rezultatų negalime pripažinti; atnaujinta 20.15
LRT RADIJAS, ELTA, LRT.lt2020.08.14 19:58

ES šalių užsienio reikalų ministrai sutarė parengti sąrašą asmenų, kuriems būtų įvedamos naujos sankcijos dėl po nedemokratiškų rinkimų, kuriuose neva nugalėjo Aliaksandras Lukašenka, pradėto susidorojimo su į gatves išėjusiais protestuotojais, teigia pareigūnai Briuselyje.

„Užsienio reikalų ministrai sutarė įvesti sankcijas tiems, kurie yra atsakingi už represijas, bus parengtas pavardžių sąrašas“, – po ministrų vaizdo konferencijos naujienų agentūrai AFP teigė ES pareigūnas.

„Buvo išsami diskusija, visi kolegos kalbėjome, dar radome sutarimą principiniais klausimais. Esame sutarę, kad rinkimų rezultatų negalime pripažinti. Vadinasi, išrinktas prezidentas, matyt, neturėtų būti laikomas prezidentu“, – LRT RADIJUI sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Pasak ministro, šiuo metu vienas svarbiausių uždavinių – parengti technines sąlygas individualioms sankcijoms.

„Absoliuti dauguma kalbėjo, kad prieš tuos, kurie falsifikavo rinkimus, prieš tuos, kurie naudojo perteklinę jėgą ir galimai net pažeidė tarptautinę teisę ir įstatymus. Šiuo klausimu buvo net raginimų galbūt atlikti ir tarptautinį tyrimą“, – kalbėjo ministras.

Pasak L. Linkevičiaus, jo iniciatyva, ES buvo pasiūlyta įsteigti specialų fondą padėti represijų aukoms.

„Sulaukė tikrai pritarimo, ne tik iš kolegų, bet ir Europos Komisijos. Vadinasi galėsime toliau rengti planus, iš ko tas fondas būtų sudarytas, remti ne tik moraline, bet ir kitokia forma“, – teigė L. Linkevičius.

Tiesa, L. Linkevičius pripažino, kad ne visų ES valstybių požiūris į įvykius Baltarusijoje yra toks motyvuotas, kaip Lietuvos, kuri jau dabar vadinama viena regiono lydere šiame procese.

„Supraskime, kad pokalbiai vyko ir kitais klausimais, Graikija reikalavo diskutuoti dėl įtampos su Turkija. <...> Ten taip pat nepaprasta situacija. Visiems yra savo skaudulių, todėl manyti, kad visi vieningai ir vienodai intensyviai tuo klausimu domisi, tai nebūtų tiesa, bet tais klausimais, kur aš paminėjau, turime sutarimą“, – LRT RADIJUI sakė L. Linkevičius.