Pasaulyje

2020.08.14 21:50

Cichanouskajos bendražygė: prasidėjęs procesas Baltarusijoje – negrįžtamas, žmonės nesitrauks

ragina Lukašenką pradėti derybas ir nutraukti smurtą
Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.14 21:50

Tai, kas dedasi Baltarusijoje, opozicija jau vadina nebeapgręžiamu procesu, ir galime tiesiogiai matyti vaizdus iš Minsko, tai patvirtinančius. LRT televizijai Svetlanos Cichanouskajos bendražygė Maryja Kalesnikava sako esanti tikra, kad prasidėjusio permainų proceso Baltarusijoje jau nesustabdysi. Dabar svarbu, kad tai kuo greičiau suprastų režimas, nuo to priklausys ir paties Aliaksandro Lukašenkos ateitis Baltarusijoje.

„Prasidėjęs procesas – negrįžtamas. Kol žmonių reikalavimai nebus įvykdyti, kol valdžia jų neišgirs, kol nebus paskirti nauji rinkimai, kol valdžia nepripažins, kad Sviatlana juos laimėjo, kol nebus paleisti visi politiniai kaliniai ir sulaikytieji per šias dienas, Baltarusijos visuomenė su tuo nesitaikstys. Todėl pasipriešinimas tęsis toliau“, – sakė M. Kalesnikava.

Maryja Kalesnikava: permainų proceso Baltarusijoje jau nesustabdysi

Pasak opozicijos atstovės, Baltarusija jau pribrendo permainoms, o tą akivaizdžiai rodo ne tik protestai sostinėje Minske, bet ir daugelyje kitų, gerokai mažesnių ir nuo Baltarusijos sostinės gerokai nutolusių miestelių reakcija.

„Įvykiai paveikė visą Baltarusiją. Didesnį ar mažesnį miestą, kiekvieną gamyklą. Ir kasdien prisijungia nauji fabrikai, miestai, žmonės reiškia solidarumą, reikalauja naujų rinkimų. Ir tai pats svarbiausias reikalavimas, nepripažįstant to, kas įvyko. Šio pasipriešinimo nesustabdysi, baltarusiai smarkiai pasikeitė - jau kiekvienas nori permainų“, – teigia S. Cichanouskajos bendražygė.

Pasak M. Kalesnikavos, žmonės po rinkimų spontaniškai išėjo į gatves išreikšti savo nepasitenkinimo, parodyti pozicijos, jog „jau gana“, metas pokyčiams.

„Važiuojant miestu, gatvėse, prospektuose, sankryžose matyti žmonių grandinės. Tas vienybės jausmas, vienas kito palaikymas labai įkvepia. To niekas neorganizuoja, patys žmonės išėjo dėl permainų“, – teigia opozicijos atstovė.
Pasak jos, paskutinėmis valandomis ją pasiekia žinios, kad Lukašenkos režimas paleidžia sulaikytus protestuotojus, kurie skaičiuojami tūkstančiais.

Tiesa, Baltarusijos žmonės tai vertina per kritiškumo prizmę, mano, kad tai viena iš Lukašenkos valdžios gudrybių, todėl visas procesas džiuginantis, tačiau stebimas atsargiai.

„Taip, tai tiesa, žmonės paleidžiami, bet per pastarąsias dienas buvo sulaikyta daugiau nei 6500. Tiesą pasakius, mes net nežinome tikrojo skaičiaus. Kiek turime informacijos, apie 1000 paleista. Bet tai daroma žmonėms nuraminti, parodyti neva valdžia eina į kompromisus, švelnina veiksmus, bet tai nepriimama rimtai. Žmonės ir vakarykščiu vidaus reikalų ministro atsiprašymu nepatikėjo, nes jie nuolat meluoja ir atsisako klausytis savo tautos“, – LRT sakė M. Kalesnikava.

Pasak moters, protestuojantiems ir pokyčių norintiems žmonėms labai svarbus ES, viso pasaulio bendruomenės palaikymas.

„Tą jaučiame, mums tikrai svarbu, kad tiek daug žmonių mus palaiko. Bet už tai, kas dabar vyksta, atsakingi patys baltarusiai. Tauta pati nusprendė atversti naują puslapį ir patys kurti savo ateitį. Tai vyksta pirmą kartą per kokius 30 metų“, – teigia opozicijos atstovė.

Anot M. Kalesnikavos, opozicija yra pasirengusi sėsti prie derybų stalo, kalbėtis apie permainas, apie sąžiningus rinkimus, kurių, pasak opozicijos atstovės, nebuvo jau kelis dešimtmečius, tačiau kyla kitas klausimas – ar to norės pats A. Lukašenka?

„Mes raginame sėsti prie derybų stalo, pradėti dialogą. Valdžia turi išgirsti savo tautos balsą. Visi sulaikytieji ir suimtieji turi būti paleisti, rinkimus laimėjo Sviatlana, todėl prezidentas turi trauktis. Kaip tai padaryti, kad būtų išvengta smurto, padarinių abiem pusėms, tai labai svarbu. Apie tai būtina kalbėtis, kad rastume taikų sprendimą“, – kalbėjo M. Kalesnikava.

S. Cichanouskajos bendražygės manymu, A. Lukašenka gali bandyti dalyvauti naujuose rinkimuose, vienodomis sąlygomis. Tada taps aišku, kokia jo ateitis Baltarusijoje.

„Pritariu tautos reikalavimui rengti naujus sąžiningus rinkimus - su tarptautiniais ir vietos stebėtojais, naujomis rinkimų komisijomis. Turi būti leista dalyvauti visiems kandidatams“, – teigė M. Kalesnikava.

Tiesa, opozicija mano, kad šiuo metu sunku pasakyti, ar Baltarusijoje įvyko persilaužimas, visiems gerai žinoma, kokių priemonių gali bet kada imtis A. Lukašenkos režimas, tačiau viliamasi, kad ir prezidento aplinkoje esantys žmonės sugebės įtikinti, kad metas kalbėtis ir derėtis.

„Sulaukti galima visko. Daug iliuzijų neturime, puikiai žinome, kiek toli jie gali eiti, kad susidorotų su mąstančiais kitaip, bet tikimės, kad valdžioje, prezidento aplinkoje atsiras žmonių, kurie sugebės pastūmėti derybų ir dialogo su pilietine visuomene link“, – LRT sakė A. Kalesnikava.