Pasaulyje

2015.11.29 10:18

ES tarsis su Turkija dėl pagalbos stabdant migrantų srautą

ELTA2015.11.29 10:18

Sekmadienį Briuselyje įvyksiantis Europos Sąjungos (ES) ir Turkijos viršūnių susitikimas gali įnešti svarbų indėlį į migracijos problemos sprendimą, tikisi Europos Tarybos (ES) pirmininkas Donaldas Tuskas.

„Susitikimas bus svarbus žingsnis plėtojant mūsų santykius ir padės pažaboti migracijos krizę“, – pareiškė jis, kviesdamas 28 ES šalių lyderius į šį pasitarimą, praneša „Interfax“.

Jis priminė, kad sprendimas surengti ES ir Turkijos viršūnių susitikimą buvo priimtas neoficialiame ET posėdyje pabėgėlių klausimu Maltos sostinėje Valetoje lapkričio 12 d.

Spalio viduryje ET priėmė sprendimą aktyvinti politinį ir finansinį bendradarbiavimą su Turkiją įvairiose srityse.

ES ketina skirti papildomų lėšų Turkijos teritorijoje esantiems pabėgėliams iš Sirijos išlaikyti. Šiuo tikslu EK steigia Pabėgėlių fondą Turkijai. Jis koordinuos ir supaprastins finansines procedūras, kad būtų galima efektyviai paskirstyti ir panaudoti lėšas bendruomenėse, priglaudusiose pabėgėlius sirus.

Šią savaitę EK pritarė pasiūlymui skirti Turkijai 3 milijardus eurų kovai su migracijos krize.

„Bendra Turkijai skiriamų lėšų suma – 3 milijardai eurų. Jų pervedimas prasidės nuo 2016 metų sausio 1 d.“, – pažymima dokumente. Jame patikslinama, kad už šiuos pinigus bus kuriamas „koordinacinis mechanizmas, kuris kompleksiškai tenkins pabėgėlių ir juos priimančių bendruomenių poreikius“.

„Kovoje su migracijos krize visiškai akivaizdu, kad ES ir Turkija turi aktyvinti dvišalį bendradarbiavimą. Mes turime kartu realizuoti veiksmų planą, kuris padės sutvarkyti migrantų srautus ir sustabdyti nelegalią migraciją. Šiais pinigais bus gerinamas kasdienis pabėgėlių gyvenimas Turkijoje“, – pažymėjo EK pirmininko pavaduotojas Fransas Timmermansas.

Anot Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės, toliau bus sprendžiama, kaip suvaldyti migracijos srautus į Europą. „Iš tiesų per Turkiją keliauja didžiuliai srautai. Daugiau kaip 500 tūkst. pabėgėlių per šią šalį šiemet pasiekė Europą, o pačioje Turkijoje jų – daugiau kaip 2 mln. žmonių įvairiose stovyklose ne tik iš Sirijos, bet ir iš viso regiono“, – pastebi prezidentė.

Jos tvirtinimu, dėl minėtų aspektų Turkija yra labai svarbi, o pasienis su Turkija ir Graikijos salos dabar yra visiškai atviros. „Turkija nestabdo ir praleidžia migrantų srautus, todėl svarbu kalbėtis su tomis šalimis, kurios yra šalia Europos, už Europos ribų, kad jos taip pat atliktų patikras, pasų kontrolę ir kt. Tam sudarytos ES ir Turkijos veiksmų planas. Kalbėsime, kaip tai kainuotų. Esame pasirengę finansiškai paremti Turkiją iki 3 mlrd. eurų per trejus metus, kad šalis galėtų sustiprinti patikrą“, – sako D. Grybauskaitė.

Jos nuomone, geriau turėti readmisijos susitarimus, duot pinigų trečiosioms šalis. Pasak D. Grybauskaitės, tai bus daug pigiau, negu neprognozuojami srautai, kurie dabar užplūdo Europą. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt