Pasaulyje

2020.08.14 10:57

Nausėda interviu „Sky News“: Lukašenka nėra teisėtas Baltarusijos prezidentas

Baltarusija pasirengusi dialogui; atnaujinta 11.42
LRT.lt2020.08.14 10:57

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį interviu Jungtinės Karalystės (JK) televizijai „Sky News“ pareiškė, kad Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos valdžia nėra legitimi, nes sekmadienį vykę rinkimai nebuvo laisvi ir demokratiniai.

„Mes negalime vadinti Aliaksandro Lukašenkos legitimiu (prezidentu – LRT.lt), nes rinkimai Baltarusijoje nebuvo laisvi ir demokratiniai“, – sakė Lietuvos vadovas.

G. Nausėda, kartu su Latvijos ir Lenkijos lyderiais pasisūlė tarpininkauti tarp Minsko režimo ir protestuotojų.

„Pirmiausiai, Baltarusijos pareigūnai turi suprasti, kad nėra kitų galimybių sugrąžinti tvarką šioje situacijoje. (...) Mes negalime stovėti nuošalyje ir pasyviai žiūrėti kas vyksta“, – sako Lietuvos vadovas.

Anot jo, A. Lukašenkos laikas priimti siūlymus yra ribotas, kitu atveju – Vakarai imsis veiksmų.

„Jei to nepakaks ar apskritai nepavyks to padaryti, tada mes veikiausiai imsime ieškoti kitų alternatyvų. Baltarusijai galėtų būti įvestos sankcijos“, – interviu nurodo Lietuvos prezidentas. Anot jo, tarptautinė bendruomenė turi įsitraukti į padėties sprendimą.

Penktadienį Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makejus pareiškė, kad Minskas yra pasiruošęs „konstruktyviam ir objektyviam“ pokalbiui su užsienio valstybėmis apie sekmadienio rinkimus, skelbia AFP.

Taip pat skaitykite

Paklaustas apie Rusijos vaidmenį dabartinėje situacijoje Baltarusijoje, G. Nausėda nurodė, kad Rusijai reikalinga išlaikyti įtaką šalyje.

„Rusija nori turėti šią satelitinę valstybę ir, jei mes liksime pasyvūs ir tik stebėsime šį procesą, Baltarusija tikriausiai būtų pilnai integruota į Rusijos sudėtį“, – nurodo G. Nausėda.

„Mūsų, ir ne tik Lietuvos, bet ir Europos Sąjungos, interesas yra stabili, demokratinė ir suvereni Baltarusija“, – teigia Lietuvos prezidentas.

G. Nausėda taip pat nurodo telefonu kalbėjęs su į Lietuvą pabėgusia A. Lukašenkos pagrindine konkurente rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja.

„Žinoma, ji prislėgta šių pastarųjų kelių savaičių (įvykių – LRT.lt) ir kontaktų su Baltarusijos pareigūnais, bet dabar ji jaučiasi geriau ir, manau, grįš į normalų gyvenimą“, – teigia G. Nausėda.

Paklaustas, ar laiko ją teisėta Baltarusijos prezidente, G. Nausėda nurodo, kad ne jo darbas daryti išvadas: „Mano akyse ji yra laisvos Baltarusijos visuomenės simbolis, bet abejočiau, kad ji yra opozicijos lyderė“.

Penktadienį ES užsienio reikalų ministrai aptars galimybę įvesti sankcijas Minskui, oLietuvoje viešės Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid, kuri aptars padėtį Baltarusijoje su G. Nausėda.

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai, kuriuos, oficialiais Minsko duomenimis, laimėjo A. Lukašenka. Tačiau nepriklausomos rinkėjų apklausos ir tikrieji duomenys iš dešimčių rinkimų apylinkių rodė, kad rinkimuose pergalę turėtų švęsti opoziciją suvienijusi kandidatė Sviatlana Cichanouskaja.

Dėl akivaizdžių rinkimų pažeidimų nuo sekmadienio vakaro Baltarusijos miestuose vyksta masiniai protestai, streikuoja gamyklų darbininkai. Jėgos struktūros prieš taikius protestuotojus naudoja smurtą ir ginklus, sulaikyta virš 6 tūkst. žmonių, šimtai sužeisti, keli žmonės žuvo.

Vakarų valstybės pasmerkė Minsko neproporcingą jėgos naudojimą prieš taikius šalies gyventojus.

Populiariausi