Pasaulyje

2020.08.14 08:38

Bidenas sveikina „istorinį“ Izraelio ir JAE taikos susitarimą

atnaujinta 08.44
BNS2020.08.14 08:38

Demokratų partijos kandidatas į prezidentus Joe Bidenas sveikino tarpininkaujant JAV sudarytą taikos susitarimą tarp Izraelio ir Jungtinių Arabų Emyratų ir pavadino jį „istoriniu žingsniu“, padėsiančiu sumažinti įtampą regione.

„Šiandien Izraelis ir Jungtiniai Arabų Emyratai žengė istorinį žingsnį, kad būtų įveiktas gilus Artimųjų Rytų susiskaldymas“, – sakė buvęs viceprezidentas ir užsienio politikos sunkiasvoris apie svarbų susitarimą, apie kurį ketvirtadienį paskelbė jo būsimas varžovas rinkimuose prezidentas Donaldas Trumpas.

„JAE pasiūlymas viešai pripažinti Izraelio valstybę yra sveikintinas, drąsus ir labai reikalingas išmintingo valstybės reikalų tvarkymo aktas“, padėsiantis užtikrinti, kad Izraelis išliks „neatskiriama“ Artimųjų Rytų dalis, sakė jis.

Pagal netikėtai paskelbtą susitarimą žydų valstybė sutiko įšaldyti planus aneksuoti okupuotas palestiniečių Vakarų Kranto teritorijas mainais į santykių su JAE normalizavimą.

„Aneksija būtų triuškinamas smūgis taikos reikalui, todėl nepritariu jai dabar ir nepritarsiu būdamas prezidentas, – sakė J. Bidenas. – Ji faktiškai panaikintų bet kokias galimybes įgyvendinti dviejų valstybių sprendinį.“

J. Bidenas savo pareiškime neužsiminė apie D. Trumpą, tik pabrėžė, kad susitarimui kelią atvėrė „daugelio administracijų, įskaitant D. Trumpo pirmtako Baracko Obamos administraciją, pastangos skatinti platesnį Izraelio ir arabų šalių atsivėrimą.

B. Obamai einant prezidento pareigas, J. Bidenas aštuonerius metus užėmė viceprezidento postą.

Keli JAV įstatymų leidėjai sveikino susitarimą, o daugelis respublikonų gyrė D. Trumpą ir jo komandą už pasiektus rezultatus.

Atstovų Rūmų narys demokratas Bradas Shermanas sakė, kad „Izraelio pasirengimas atsisakyti aneksijos dėl geresnių ryšių su savo kaimynais rodo tikrą įsipareigojimą stabilumui, taikai ir gyvybingai palestiniečių valstybei“.

JT vadovas tikisi, kad Izraelio ir JAE sutartis atvers kelią dviejų valstybių sprendiniui

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas ketvirtadienį išreiškė viltį, kad Izraelio ir Jungtinių Arabų Emyratų sudarytas susitarimas padės įgyvendinti dviejų valstybių sprendinį Artimųjų Rytų konfliktui užbaigti.

Svarbus Izraelio ir JAE susitarimas dėl santykių normalizavimo yra tik trečia tokio pobūdžio žydų valstybės sutartis, pasirašyta su arabų šalimi. Pagal susitarimą Izraelis sutiko įšaldyti planus aneksuoti okupuotas palestiniečių Vakarų Kranto teritorijas.

A. Guterresas sakė, kad aneksija „faktiškai užvertų duris“ deryboms tarp Izraelio ir palestiniečių lyderių ir sužlugdytų galimybę įgyvendinti dviejų valstybių sprendinį, sukuriant gyvybingą palestiniečių valstybę.

„Generalinis sekretorius sveikina šį susitarimą ir tikisi, kad jis sudarys galimybę Izraelio ir palestiniečių lyderiams atnaujinti prasmingas derybas, leisiančias įgyvendinti dviejų valstybių sprendinį vadovaujantis atitinkamomis JT rezoliucijomis, tarptautine teise ir dvišaliais susitarimais“, – pareiškime nurodė JT vadovo atstovas spaudai.