Pasaulyje

2015.11.27 16:12

S. Lavrovas: Rusija atšaukia bevizį režimą su Turkija

NATO narė Turkija laikinai sustabdė aviacijos antskrydžius prieš džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“ (IS) Sirijoje po to, kai Rusijos karo lėktuvo numušimas prie sienos su Sirija išprovokavo didelį diplomatinį konfliktą tarp Ankaros ir Maskvos, penktadienį pranešė vietos žiniasklaida.

Papildyta 16:10 Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas teigia, kad Rusija nuo sausio 1 d. atšaukia bevizį režimą su Turkija, praneša AFP.

13:00 NATO narė Turkija laikinai sustabdė aviacijos antskrydžius prieš džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“ (IS) Sirijoje po to, kai Rusijos karo lėktuvo numušimas prie sienos su Sirija išprovokavo didelį diplomatinį konfliktą tarp Ankaros ir Maskvos, penktadienį pranešė vietos žiniasklaida.

Turkijos naikintuvai „F-16“ numušė Rusijos šturmo lėktuvą „Su-24“, kai šis, anot Ankaros, kelis kartus pažeidė šalies oro erdvę. Rusija ketvirtadienį pažadėjo imtis plačių atsakomųjų priemonių prieš Turkijos ekonomiką.

Turkija, kuri priklauso JAV vadovaujamai koalicijai, kovojančiai su „Islamo valstybe“, sustabdė aviacijos smūgius prieš tą grupuotę Sirijoje, siekdama išvengti tolesnių krizių, nurodė dienraštis „Hurriyet“.

„Abi šalys susitarė veikti atsargiai, kol bus atkurti dialogo kanalai, siekiant sumažinti įtampą“, – laikraštis citavo šaltinius saugumo tarnybose.

Lėktuvo numušimas sukėlė didelę krizę abiejų šalių santykiuose, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas tą incidentą pavadino „dūriu į nugarą“ ir pareikalavo Turkijos vadovybės atsiprašymo.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas atmetė tą reikalavimą ir sakė, kad V. Putinas po incidento atsisakė kalbėtis su juo telefonu.

Per bendrą su Francois Hollande`u spaudos konferenciją V. Putinas paragino Turkiją ištirti kaltinimus dėl didelio masto naftos eksporto per Turkiją iš Sirijos rajonų, kuriuos kontroliuoja „Islamo valstybė“.

„Mūsų kariai tai mato iš dangaus, kaip naftos cisternos dieną ir naktį važiuoja į Turkiją. Jungtinių Tautų Saugumo tarybos rezoliucijos draudžia pirkti naftą iš teroristų, nes, galima sakyti, kad tie bareliai – ne tik nafta, bet ir žmonių kraujas. Už gautus pinigus teroristai perka ginklų, amunicijos, lieja kraują. Jeigu Turkijos vyriausybė neturi informacijos, tegu išsiaiškina“, – sako V. Putinas.

Turkija kaltinimus atmeta, Rusija kaltina net prezidento šeimą turint naudos iš prekybos džihadistų kontroliuojamose teritorijose išgauta nafta, kurią jie neva parduoda vidutiniškai už 20 doleri už barelį.

„Niekas neturi teisės abejoti dėl mūsų valstybės kovos su „Islamo valstybe“ ir mūsų kaltinti. Niekas– nei šalies viduje, nei užsienyje. Pareigūnai sako, kad mes perkame naftą iš Islamo valstybės. Gėda. Didžiausia naftos ir dujų Turkijai tiekėja yra Rusija“, – teigia Turkijos prezidentas.

R. T. Erdoganas taip pat sakė, kad penktadienį jis norėjo susitikti su V. Putinu Klimato kaitos konferencijos Paryžiuje užkulisiuose.

„Norėčiau susitikti su juo pirmadienį“, – sakė jis bei pridūrė, kad atmeta V. Putino kritiką dėl lėktuvo numušimo kaip nepriimtiną.

Rusija teigia ėmusi akylai tikrinti iš Turkijos importuojamus maisto produktus, nes staiga susivokė, kad daug jų neatitinka reikalavimų. Po patikrinimų bus suduotas smūgis Turkijos maisto produktų eksportuotojams.