Naujienų srautas

Pasaulyje2015.11.27 16:30

Turkijoje du žurnalistai apkaltinti šnipinėjimu

ELTA, LRT.lt 2015.11.27 16:30

Du žymūs Turkijos žurnalistai kaltinami šnipinėjimu po išspausdinto straipsnio, kuriame jie įtarė, kad Turkijos slaptosios tarnybos siuntė ginklus islamistų sukilėliams Sirijoje, skelbia BBC.

„Cumhuriyet“ dienraščio vyriausiajam redaktoriui Canui Dundarui ir šio leidinio biuro Ankaroje vadovui Erdemui Gului gresia kalėjimas iki gyvos galvos, jei jų kaltė bus pripažinta. Jų pranešimas ir vaizdo įrašas Turkijoje sukėlė tikrą politinę audra, o jiems bylą iškėlė pats šalies prezidentas.

Žurnalistai, kurie neigia jiems mestus kaltinimus, pranešė, kad Turkijos žvalgybos agentūrai MIT priklausančiais sunkvežimiais buvo gabenami ginklai, skirti islamistinėms opozicijos grupuotėms Sirijoje. Filmuotoje medžiagoje buvo užfiksuota, kaip Turkijos policijos pareigūnai sulaikė sunkvežimius, o juose rado dėžes su ginklais ir amunicija.

Vyriausybė tvirtino, kad žvalgybos agentūros sunkvežimiuose buvo vežami pagalbos kroviniai turkmėnų mažumai Sirijoje. Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas asmeniškai iškėlė bylą prieš laikraštį.

„Leidinys užsiiminėjo šnipinėjimu. Kad ir kas parašė šią istoriją, už tai brangiai sumokės“, – gegužę televizijai sakė šalies vadovas.

Abu žurnalistai kaltinami šnipinėjimu ir Fethullah Guleno judėjimo rėmimu. F. Gulenas anksčiau buvo artimas R. T. Erdogano sąjungininkas, tačiau dabar jo įsteigtas judėjimas Turkijoje laikomas teroristine organizacija.

„Jie mūsų klausė, kodėl išspausdinome šią istoriją, – kalbėjo C. Dundaras. – Žurnalistikos istorijoje gausu tokių pavyzdžių, kaip „Watergate“ ar „Wikileaks“, kurie rodo, kad valstybės norėtų kai kuriuos faktus laikyti slaptus. Tačiau jų iškėlimas į viešumą yra visų labui“.

Spaudos laisvės organizacijos griežtai kritikuoja žurnalistams pareikštus kaltinimus.

„Šis atvejis rimtai pakenks Turkijos pasižadėjimui vykdyti Europos Sąjungos (ES) reformas ir pažadėtus pagrindinių teisių ir laisvių reikalavimus“, – teigė organizacijai „Reporteriai be sienų“ priklausantis Erolas Onderoglu.

Turkija pagal spaudos laisvės indeksą 2015 metais atsidūrė 149 vietoje iš 180 valstybių visame pasaulyje.

Europos Sąjunga penktadienį pareiškė, kad tao kelia nerimą. „Labai atidžiai stebime šią nerimą keliančią padėtį“, – Europos Komisijos atstovė Maja Kocijančič sakė per įprastą spaudos konferenciją, likus dviem dienoms iki Turkijos ir ES lyderių susitikimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi