Pasaulyje

2015.11.27 10:02

Paaiškės, kokių ekonominių sankcijų Rusija imsis prieš Turkiją

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, LRT RADIJAS2015.11.27 10:02

Penktadienį ir šeštadienį jau turėtų paaiškėti, kokių ekonominių sankcijų Rusija imsis prieš Turkiją, kad nubaustų už incidentą Sirijos pasienyje, kur Trukų naikintuvai „F-16“ numušė rusų bombonešį „Su-24“.

Po susitikimo su ministrais, Rusijos premjeras Dimitrijus Medvedevas pareikalavo, kad vėliausiai po dviejų  dienų toks sankcijų sąrašas būtų sudarytas ir suderintas.

Kaip jau tapo įprasta, Rusijos sanitarinės tarnybos iškart pranešė apie tai, kad rado pesticidų, herbicidų ir kitų kenksmingų dalykų iš Turkijos į Rusiją importuojamose vaisiuose ir daržovėse bei mėsoje.

Daugiau problemų turkams gali pridaryti sankcijos paslaugų sektoriuje. Vien šiuo metu Turkijos pietuose – Antalijos regione atostogauja apie 10 tūkstančių rusų ir šis srautas gali greitai išsekti. Be to, Turkijos statybos bendrovės vykdo daug projektų Rusijoje ir šie kontraktai taip pat gali būti suspenduoti. 

Vargu ar Rusija ryšis apriboti naftos ir dujų pardavimą Turkams, nes tai – milijardinės sumos, bet tam tikrų mėginimų paveikti Ankarą įprastais Kremliui energetiniais svertais gali būti. Nors reikėtų nepamiršti, kad būtent Turkija kontroliuoja strateginius jūrų kelius, jungiančius Juodąją ir Viduržemio jūras. 

Maskva tebereikalauja iš Turkijos oficialaus atsiprašymo ir nuostolių atlyginimo. Savo ruožtu Turkijos valdžia perspėjo, kad, jei panašus oro erdvės pažaidimas pasikartos, kariuomenė vėl gali panaudoti jėgą. Kita vertus, po kelias valandas trukusio Turkijos karinės tarybos posėdžio buvo nuspręsta nenutraukti karinių ryšių su Rusija, nors Maskva tai padarė, ir siekti diplomatinių kontaktų.

Beje, Turkijos prezidentas pareiškė, kad po incidento su rusų lėktuvu bandė telefonu pasikalbėti su V. Putinu, bet jam tai nepavyko.  

A. Davutoglu: kad pagrindinis prioritetas yra kova su vadinamąja „Islamo valstybe“

Turkijos premjeras sako, kad Ankara kartu su Rusija ir savo sąjungininkais sieks mažinti įtampą po Rusijos karinio lėktuvo numušimo.

Britų dienraštyje „The Times“ Ahmetas Davutoglu pabrėžia, kad pagrindinis prioritetas yra kova su „Islamo valstybe“, tačiau jis taip pat sako, kad Turkija privalo ginti savo teritorijos suverenumą.

Įtampa išaugo po to kai antradienį Turkijos oro pajėgos Sirijos pasienyje numušė karinį Rusijos lėktuvą. Turkija teigia, kad orlaivis buvo įskridęs į jos oro erdvę, Kremlius tai neigia ir grasina Ankarai sankcijomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.