Pasaulyje

2013.02.16 13:29

Rusija: meteoritas apgadino 100 tūkst. namų (nuotraukos)

ELTA, LRT.lt2013.02.16 13:29

Čeliabinsko srityje nukritęs meteoritas padarė žalos 100 tūkst. namų savininkų, bendri nuostoliai viršija 1 mlrd. rublių (apie 86 mln. litų). Tai šeštadienį pranešė šio Rusijos regiono vadovas Michailas Jurevičius. 

Čeliabinsko srityje nukritęs meteoritas padarė žalos 100 tūkst. namų savininkų, bendri nuostoliai viršija 1 mlrd. rublių (apie 86 mln. litų). Tai šeštadienį pranešė šio Rusijos regiono vadovas Michailas Jurevičius.

„Tokiam atsitikimui tai nedidelė suma“, – sakė jis.

Anot pareigūno, jau pakeista 30 proc. visų išbyrėjusių langų.

„Per savaitę sudėsime visus langus, išskyrus kai kuriuos vitražus tarybiniais metais statytuose pastatuose, bet ir šis procesas truks ne daugiau kaip dvi savaites“, – patikino jis.

Penktadienio rytą virš Uralo federalinės apygardos teritorijos subyrėjo meteoritas, kurio didžioji dalis sudegė žemutiniuose atmosferos sluoksniuose. 

Anot policijos ir kitų pareigūnų, sužalota apie 1,2 tūkst. žmonių, tarp jų daugiau kaip 200 vaikų. Daugiausiai nukentėjusiųjų – Čeliabinsko srityje netoli Uralo kalnų. Penktadienio vakarą ligoninės buvo gydoma 50 žmonių, teigė nepaprastųjų situacijų ministerija.

Daugumą žmonių sužeidė stiklo šukės, tačiau, anot srities gubernatoriaus, du trečdaliai traumų – lengvos.

Sprogimas buvo toks galingas, kad jį užfiksavo 11 iš 45 infragarsinių Visuotinės branduolinių bandymų uždraudimo sutarties organizacijos  tinklo stočių, skirtų branduoliniams sprogimams pasaulyje sekti.

NASA Marshallo kosminių skrydžių centro Meteoroidų aplinkos tarnybos vadovas Billas Cooke`as telekonferencijos metu teigė, kad virš Čeliabinsko sprogęs objektas buvo „mažas asteroidas“, kurio skersmuo siekė apie 15 metrų, o svoris – 7 tūkst. metrinių tonų.

Anot NASA eksperto, jis į atmosferą pateko maždaug 20 laipsnių kampu ir sprogo 20–25 kilometrų aukštyje, sukeldamas smūgio bangą, prilygstančią 300 kilotonų trotilo arba 20 atominių bombų, numestų ant Hirošimos 1945 metais. Didžiąją dalį energijos sugėrė atmosfera.

Vėliau NASA atnaujino objekto galios, masės ir dydžio skaičiavimus. Tinklapyje paskelbtoje informacijoje teigiama, kad buvo išskirta 500 kilotonų energijos, kad prieš patekdamas į Žemės atmosferą asteroidas buvo 17 metrų skersmens, o svėrė 10 tūkst. tonų – taigi, jis 30 kartų galingesnis nei Hirošimos bomba.

Iš pradžių nesutarta, ar tai buvo vienas didelis meteoritas, ar daug mažesnių, tačiau rusų kosmoso agentūra „Roscosmos“ vėliau patvirtino, kad tai buvo vienas meteoritas.

„Skirtinga informacija rodo, kad tai buvo vienas meteoritas, kuris artėdamas prie Žemės sudegė ir suiro į mažesnius gabalus“, – teigė nepaprastųjų situacijų ministerijos atstovė Elena Smirnych.

„Roscosmos“ teigia, kad meteoritas judėjo 30 kilometrų per sekundę greičiu.

Pareigūnai bando nustatyti, kur nukrito jo fragmentai. Šeštadienio rytą jų dar nebuvo rasta.

Čeliabinsko gubernatoriaus teigimu, vienas gabalas nukrito į ežerą, kiti, anot pranešimų, gali būti Tiumenės, Kurgano, Sverdlovsko srityse. Policija pranešė netoli Čeliabinsko ežero radusi aštuonių metrų pločio kraterį. Radiacijos lygis aplink jį nepakitęs.

Nepaprastųjų situacijų ministerijos atstovė Irina Rossius teigė, kad šeštadienį šeši narai ketina nerti į Čeliabinsko ežerą ir ieškoti meteorito fragmentų. Numatoma, kad paieškos tęsis apie keturias valandas.

Penktadienio rytą kaimyninio Kazachstano pareigūnai pranešė ieškantys dviejų neatpažintų objektų, kurie, kaip pranešama, nukrito šalies Aktobės srityje. Tačiau iki vakaro nieko aptikti nepavyko, taigi imta manyti, kad jei meteorai į Žemės atmosferą pateko virš šios Centrinės Azijos šalies, jie sudegė dar prieš pasiekdami paviršių. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.