Pasaulyje

2020.08.13 18:40

LRT FAKTAI. Neapsigaukite: gali pradėti plisti manipuliacija, jog Lietuvos jėgos struktūros pastebėtos Minske

Jurga Bakaitė, LRT.lt2020.08.13 18:40

LRT televizijos žiūrovai atkreipė dėmesį, kad reportažuose iš Minsko ant protestus malšinančių milicijos šalmų neva matyti Lietuvos vėliavos spalvos.

LRT FAKTAI aiškinasi, kas iš tikrųjų užfiksuota šiame kadre.

Neva Lietuvos vėliavą pastebėjo žiūrovai LRT.lt „Facebook“ paskyroje, jie kreipėsi ir laišku, įtardami, kad tai gali būti manipuliacija arba klastotė siekiant diskredituoti Lietuvą.

Vaizdo medžiaga – autentiška

Vaizdo medžiaga su šiuo kadru buvo nufilmuota rugpjūčio 11 d. Minske, ji priklauso AFP naujienų agentūrai – ja naudojasi ir LRT televizijos naujienų tarnyba, rengdama reportažus apie pasaulio naujienas. Čia užfiksuota, kaip pareigūnai sulaiko žurnalistus, ant vieno iš pareigūnų šalmo – trijų spalvų – geltonos, žalios ir raudonos – ženklas.

Žinios. Baltarusijos milicininkų žiaurumas tik auga: prieš protestuotojus panaudoti šaunamieji ginklai

Kariuomenės atstovai: tai atšvaitinės juostelės

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentas griežtai paneigė galimybę, kad Baltarusijoje pastebėti Lietuvos kariai. Pasak kariuomenės atstovo Laimio Bratiko, siųsti Lietuvos karius reikėtų gauti Seimo sutikimą, tačiau toks scenarijus esą net nėra vertas svarstymo.

Jis atkreipė dėmesį, kad pareigūnų apranga rodo juos esant vidaus pajėgų, o ne kariuomenės dalinį.

Tuo tarpu mjr. Gintautas Ciunis sakė, kad tai tiesiog atšvaitinės juostelės, o ne tautinė simbolika.

Vaizdo įraše iš tikrųjų matyti, kad juostelės yra fluorescencinės.

„Matau, kad čia trys atšvaitinės juostelės ant šalmo, bet jokios kalbos [apie Lietuvos vėliavą]“, – sakė jis.

Majoras paaiškino, kad tokios juostelės operacijų metu naudojamos tam, kad būtų galima identifikuoti padalinį: kiekviena spalvų kombinacija reiškia skirtingą funkciją.

Vaizdo įraše matyti, kad pareigūnai turi skirtingų spalvų kombinacijų ženklus, kai kurie yra be jų.

„Tokios interpretacijos labai palankios iš mums nedraugiškų valstybių“, – įspėjo jis apie galimą bandymą išnaudoti vaizdą dezinformacijai sėti.

Ar kariai, ar milicija – spėlioti neverta

Minske esantis LRT.lt šaltinis sakė, kad pareigūnai greičiausiai yra OMON‘o pareigūnai arba vidaus reikalų ministerijos kariai. Užrašų ant jų liemenių nėra.

„Po šalmais gali slypėti, kas tik nori – vidaus daliniai, kariuomenė“, – apie chaosą Minske ir režimo naudojamas pajėgas sakė G. Ciunis.

Klaida

Pastebėta neva Lietuvos vėliava ant protestus Minske malšinančio pareigūno šalmo nerodo nei klastotės, skirtos diskredituoti Lietuvą, nei to, kad Baltarusijoje yra Lietuvos karių ar pareigūnų. LRT FAKTŲ kalbinto kariuomenės atstovo teigimu, tai identifikacinės juostelės, kurių spalvos atsitiktinai sutampa su Lietuvos vėliavos spalvomis. Išnagrinėjus originalų vaizdo įrašą, kuriame pastebėta tariama vėliava, matyti, kad dauguma pareigūnų nešioja šalmus su įvairiomis spalvų kombinacijomis.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra