Naujienų srautas

Pasaulyje2015.11.25 16:20

Rusija: Turkija galėtų dalyvauti koalicijoje prieš IS

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, atrodo, stengiasi mažinti įtampą santykiuose su Rusija po to, kai Turkijos pajėgos Sirijos pasienyje numušė Rusijos karinį lėktuvą, o NATO sąjungininkės sunerimo, kad konfliktas nebūtų eskaluojamas. Po šiurkščių Maskvos pareiškimų Rusijos diplomatai tvirtina – Maskva sutiktų, kad Turkija dalyvautų plačioje koalicijoje prieš vadinamąją „Islamo valstybę“ (IS), jeigu ją pavyktų sudaryti.

Turkijos prezidentas perspėja – jo šalis gins savo sienas, bet akivaizdu – nenori toliau kurstyti vieno didžiausių Rusijos ir NATO narės konfliktų, kai Aljanso narė pirmą sykį numušė Rusijos lėktuvą. Tiesa, Ankara pabrėžia iš pradžių net nežinojusi – kieno iš viso du lėktuvai pažeidė jos oro erdvę, po perspėjimų tik vienas netruko pasukti į Siriją.

„Turkija nepritaria smurtui, įtampai, priešiškumui, mes visuomet už taiką, diplomatiją, dialogą. Ir toliau laikysimės tokios pozicijos. Ber niekas negali tikėtis, kad ramiai stebėsime, kaip nuolat pažeidžiamos mūsų sienos, mūsų suverenumas“, – teigė Turkijos prezidentas.

Nors įtampa neslūgsta, o Rusija Sirijoje telkia vis didesnes savo pajėgas, tačiau čia pat skamba ir susitaikymo gaidos, tiesa, ne iš aukščiausių pareigūnų lūpų. Girdimos kalbos apie galimą koaliciją prieš vadinamąją „IS“.

„Koalicija gali įgauti įvairių bendradarbiavimo formų, iš kurių, pirmiausia – koordinavimas. Mes pasirengę žengti toliau – kartu planuoti smūgius prieš džihadistų pozicijas, su Prancūzija, Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, kitomis šalimis, norinčiomis prisijungti bei įkurti bendrą vadavietę. Jeigu pageidautų, būtų priimta ir Turkija“, – pasakojo Rusijos ambasadorius Prancūzijoje Aleksandras Orlovas.

Tuo tarpu Turkija sako negalinti užmerkti akių, kai Rusija dangstydamasi kova su džihadistais bombarduoja Sirijos šiaurėje gyvenančius turkmėnus, kurie, pabėgę nuo Rusijos bombardavimų ir Sirijos pajėgų atakų, prisiglaudę netoli Turkijos pasienio.

„Tame regione nėra IS kovotojų, tad negalime ramiai stebėti, kaip bombarduojami nekalti turkmėnai“, – sakė Turkijos ministras pirmininkas Ahmetas Dovutoglu.

Apie 1700 žmonių per pastarąsias dienas pabėgo iš vadinamųjų Turkmėnų kalnų, kai juos ėmė bombarduoti Rusijos naikintuvai, o paskui juos – Sirijos vyriausybinės pajėgos. Rusija pareiškė pritarianti Prancūzijos prezidento siūlymui uždaryti Turkijos ir Sirijos pasienį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi