LRT FAKTAI
Ukrainiečių kariai Zolotės 4-ojoje zonoje Luhansko apylinkėse (asociatyvi nuotr.)

Pasaulyje

2020.08.14 20:10

LRT FAKTAI. Į Rusijos žiniasklaidą grįžta senos temos: vėl paskelbė apie Lietuvos karius Rytų Ukrainoje

Jurga Bakaitė, LRT.lt 2020.08.14 20:10

Rusijos laikraštis „Komsomolskaja pravda“ pranešė apie Rytų Ukrainoje neva apsilankiusius karinius instruktorius iš Lietuvos.

LRT FAKTAI aiškinosi, kaip atsirado ši žinutė.

Žinutė, nepagrįsta jokiais faktiniais įrodymais, nuotraukomis ar vaizdo įrašais, buvo paskleista remiantis Luhansko liaudies milicijos pranešimu. Jame sakoma, kad trys Lietuvos kariuomenės instruktoriai buvo pastebėti Triochižbenkos kaime netoli Luhansko. Šis kaimas jau 6 m. yra konflikto tarp Ukrainos ir prorusiškų separatistų centre, čia pat eina fronto linija.

Instruktoriai iš Lietuvos, teigiama pranešime, mokys ukrainiečių snaiperius, trukdys tarptautiniams stebėtojams. Ši žinutė pasirodė ir Rytų Ukrainai bei Lietuvai skirtose žiniasklaidos priemonėse rusų kalba.

Publikacijoje teigiama, kad Ukrainos kariams buvo nusiųsta ir tūkstantis šovinių, o lietuvių kariai moko Ukrainos pajėgas diversinių operacijų, naudotis priešpėstinėmis minomis.

Kariuomenė: Rytų Ukrainoje Lietuvos karių nėra

Lietuvos kariuomenės Gynybos štabas, komentuodamas žinutę patvirtino, kad šiuo metu Ukrainoje yra apie 30 Lietuvos karių, tačiau visi jie vykdo tik mokymo misijas ir tik Ukrainos vakaruose.

„Tie 30 karių yra pasiskirstę daugiausia Vakarų Ukrainoje po įvairias Ukrainos kariuomenės mokymo įstaigas, dauguma – kariniai instruktoriai, kurie kartu su NATO sąjungininkais, JAV ir Kanados kariais padeda ruošti Ukrainos karius, įvairaus lygmens štabo karininkus, taip pat padeda peržiūrėti mokymo programas, organizuoti mokymus naujiems kariams“, – apie tai, ką Ukrainoje veikia Lietuvos kariai, pasakojo kapitonas Andrius Dilda.

Jis pasakojo, kad Lietuvos kariuomenės atstovai šiuo metu yra prie Lvovo ir Kijevo – ne Rytų Ukrainoje.

„Nei karių, nei instruktorių tame regione nėra ir neplanuoja būti, nes pagal mūsų susitarimą su Ukraina siunčiame jiems pagalbą mokymo pajėgomis. Visos tiek NATO sąjungininkės, tiek kitos šalys partnerės Ukrainoje vykdo tik mokymo misijas“, – sakė A. Dilda.

Jis pridūrė, kad Lietuva neteikia Ukrainai paramos amunicija – tai esą buvo daroma anksčiau, konflikto pradžioje.

Lietuvos kariai Rytų Ukrainoje „pastebimi“ ne pirmą kartą

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentas, paprašytas pakomentuoti atsiradusią žinutę, atkreipė dėmesį, kad ji kartojasi ne pirmą kartą. Pavyzdžiui, prieš metus buvo skelbiama melaginga žinutė, kad Lietuvos kariai dalyvavo susišaudymuose. Tuo pat metu pasinaudota Lietuvos delegacijos vizitu dėl medicininės priežiūros organizavimo prie Donbaso fronto linijos ir paskelbta – esą lietuviai dalyvavo konflikte.

„Mūsų vertinimu, ši informacija priskirtina melagienų (fake news) kategorijai. Dekonstruojant istoriją atkreiptas dėmesys į šaltinį bei faktą, kad mūsų karių tame Ukrainos regione nėra. Taip pat minėtas interneto puslapis nuolat skelbia panašaus turinio informacinius incidentus (melagienos, iškraipyta informacija ir pan.)“, – teigiama departamento atsiųstame atsakyme.

Tuo metu A. Dilda sako manantis, kad tokios žinutės yra skirtos vietos – Rytų Ukrainos – auditorijai.

„Žinutė – kad Lietuvos kariai atvyko būtent į Luhansko regioną, ar tai būtų kitas regionas, kuriame šiuo metu vyksta konfliktas. Jau ne pirmą kartą pastebime tokias žinutes, kai minimi Lietuvos kariai ar su Lietuva susiję asmenys, tokių žinučių pastebėjome ir ankstesniais metais, ir dar anksčiau. Tai tiesiog eilinės provokacijos, kuriomis siekiama pateisinti veiksmus tuose regionuose“, – sakė jis.

Melaginga naujiena / Propaganda

Lietuvos kariai Ukrainoje vykdo mokymo misijas ir jų nėra Rytų Ukrainoje, prie konflikto fronto linijos. Tai LRT FAKTAMS patvirtino Kariuomenės Gynybos štabas. Jo atstovų teigimu, dauguma Lietuvos karių šiuo metu yra įvairiose mokymo bazėse prie Lvovo bei Kijevo, Vakarų Ukrainoje. Gynybos štabas taip pat patvirtino, kad Lietuva nesiunčia Ukrainai paramos amunicija. Tuo metu kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentas atkreipė dėmesį, kad melagingos žinutės apie Rytų Ukrainoje neva pastebėtus lietuvių karius pasirodo nebe pirmą kartą.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra