Pasaulyje

2020.08.13 07:04

Protestai Baltarusijoje tęsiasi: vidaus reikalų ministras atsiprašė „atsitiktinių asmenų“ už patirtą smurtą

Cichanouskajos padėjėja ragina paskelbti tikrus rinkimų rezultatus, atnaujinta 23.44
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS, ELTA2020.08.13 07:04

Baltarusijoje tęsiasi protestai dėl akivaizdžių pažeidimų ir balsų klastojimo per sekmadienį vykusius prezidento rinkimus. Apie 6,7 tūkst. žmonių yra sulaikyti, mažiausiai keli žmonės žuvo. Baltarusijos vidaus reikalų ministras pareiškė prisiimantis atsakomybę ir atsiprašantis „atsitiktinių asmenų“, sužeistų per pastarosiomis dienomis šalį krėtusius saugumo pajėgų ir opozicijos demonstrantų susirėmimus.

Baltarusijos Gardino srities vidaus reikalų valdybos viršininkas Vadimas Siniavskis pareiškė apgailestaująs dėl milicijos darbuotojų veiksmų ir atsiprašė už jų žiaurumą, praneša portalas „tut.by“.

„Man gėda dėl kai kurių mūsų darbuotojų veiksmų. Bet mes neturėjome kito pasirinkimo. Mes išsiaiškinsime, aš jums prižadu. Mes tokie pat žmonės, kaip ir visi kiti, mes tokie pat baltarusiai, kaip ir jūs. Aš jūsų nemušiau. Atleiskite mano darbuotojams, jeigu jie jums sukėlė skausmą“, – pareiškė jis per susitikimą su Gardine įsikūrusios „Chimvolokno“ gamyklos darbuotojais.

Pasak portalo, apie 200 įmonės darbuotojų per mitingą reikalavo „teisingų rinkimų“. Jie taip pat skundėsi, kad milicija miesto gatvėse po balsavimo griebėsi jėgos prieš juos ar jų artimuosius. Pasikalbėti su darbininkais atvyko Gardino meras Mečislavas Gojus ir Gardino srities milicijos viršininkas V. Siniavskis.

Atnaujinta 23.44

Cichanouskajos padėjėja ragina Baltarusijos valdžią paskelbti tikrus rinkimų rezultatus

Baltarusijos opozicijos pagrindinės kandidatės į prezidentus Sviatlanos Cichanouskajos padėjėja Maryja Kalesnikava paragino šalies valdžią paviešinti per praeitą savaitgalį vykusius rinkimus tikruosius balsų skaičiavimo rezultatus.

„Kreipiamės į esamą valdžią. Raginame ją: parodykite realius balsavimo rezultatus pagal kiekvieną rinkimų apylinkę; leiskite rinkėjams patikrinti dokumentus“, – sakoma per socialinius tinklus išplatintame M. Kalesnikavos pranešime.

Buvusi pretendento į prezidento postą Viktaro Babarykos rinkimų kampanijos štabo vadovės taip pat paragino vyriausybę liautis naudoti jėgą prieš taikiai protestuojančius opozicijos šalininkus ir varžyti jų laisvę, paleisti visus politinius kalinius ir sulaikytus demonstrantus.

Be to, M. Kalesnikava pasiūlė Baltarusijos miestų merams ateinantį savaitgalį sudaryti sąlygas organizuoti masinius susirinkimus.

„Duokite žmonėms galimybę taikiai išreikšti savo nuomonę“, – sakė ji.

„Visas pasaulis supranta, kad kelio atgal Baltarusijai nėra. Žiniasklaida rašo, kad Baltarusijos liaudis neatleis šio esamos valdžios žiaurumo, tarptautiniai politikai vienas po kito ragina dabartinį prezidentą sustabdyti tyčiojimąsi iš liaudies. Dabartinių įvykių įvertinti nesugeba tik Baltarusijos valdžia. Negi ji tikisi, kad rytoj ištrinsime iš atminties šių dienų įvykius?“ – kalbėjo M. Kalesnikava.

Atnaujinta 23.18

Vokietija iškvietė Baltarusijos ambasadorių dėl ginčijamų rinkimų ir protestų malšinimo

Vokietija, šiuo metu pirmininkaujanti Europos Sąjungai, ketvirtadienį iškvietė Baltarusijos ambasadorių pokalbio dėl prezidento Aliaksandro Lukašenkos ginčijamos perrinkimo.

„Šiandien Baltarusijos ambasadorius buvo pakviestas į Federalinį užsienio reikalų tarnybą skubių diskusijų, atsižvelgiant į pastaruosius įvykius“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas vyriausybės šalitinis.

Penktadienį planuojama surengti ES užsienio reikalų ministrų susitikimą, per kurį ketinama aptarti galimas sankcijas Baltarusijai už rinkimų klastojimą ir teisėsaugos smurtą prieš opozicijos protestuotojus.

Atnaujinta 23.06

Baltarusijos VRM vadovas prisiėmė atsakomybę už nukentėjusius „atsitiktinius žmones“

Baltarusijos vidaus reikalų ministras Juras Karajevas ketvirtadienį pareiškė prisiimantis atsakomybę ir atsiprašantis „atsitiktinių asmenų“, sužeistų per pastarosiomis dienomis šalį krėtusius saugumo pajėgų ir opozicijos demonstrantų susirėmimus.

Kalbėdamas per valstybinę televiziją ONT ministras sakė atsiprašantis „tų, kas atsidūrė šalia ir laiku neišėjo, nesuspėjo laiku atšokti. Žmonių, kuriems kliuvo... Už šitą, kaip dabar sakoma, smurtą, aš, kaip vadas, kaip viršininkas, noriu prisiimti atsakomybę, privalau prisiimti. Tiesiog žmogiškai atsiprašyti šių žmonių.“

Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka įsakė pradėti tyrimą dėl masinio protestuotojų sulaikymo.

Atnaujinta 22.57

Pranešama, kad buvusio kandidato į prezidentus Viktaro Babarykos štabe sulaikyti 7 savanoriai. Kuo jie kaltinami dar nėra aišku.

Ketvirtadienio naktį protestai Baltarusijoje vyksta taikiau. Skelbiama, kad protestuotojų minios bendrauja su merais. Soligorsko apygardos meras bei apygardos teisėjas, pareiškus skundus dėl pareigūnų elgesio, nurodė, kad jeigu gyventojai „elgsis tinkamai“, milicijos nebus.

Įspūdingas reginys pasirodė Minske – ant pastato nušvito milžiniškas Vytis.

Atnaujinta 21.59

Baltarusijoje per tūkstantį mokslininkų paragino valdžią nutraukti smurtą

Daugiau kaip tūkstantis Baltarusijos mokslininkų pasirašė kreipimąsi, ragindami šalies valdžią nutraukti smurtą prieš opozicijos demonstrantus ir paleisti per protesto akcijas areštuotus žmones.

„Mes, žemiau pasirašę Baltarusijos Respublikos mokslininkai, dėstytojai, mokslo įstaigų darbuotojai, reikalaujame: nedelsiant nutraukti bet kokį smurtą taikių piliečių atžvilgiu; paleisti visus sulaikytus demonstrantus ir politinius kalinius. Jėgos struktūrų veiksmus laikome neteisėtais, nepriimtinais, ir pažeidžiančiais Baltarusijos Respublikos Konstituciją, nes žmogus, jo teisės, laisvės ir jų realizavimo garantijos yra aukščiausia vertybė ir visuomenės bei valstybės tikslas“, – sakoma kreipimesi, kurį paskelbė portalas onliner.by.

Atnaujinta 19.20

Baltarusijoje lieka sulaikyti daugiau kaip 20 žurnalistų

Baltarusijoje, ketvirtadienio vakaro duomenimis, per protestus buvo sulaikyti 68 žurnalistai, o 23 iš jų tebėra nelaisvėje, pranešė Baltarusijos žurnalistų asociacija (BŽA).

„Rugpjūčio 13-ąją 17 val. 40 min. turima informacija apie žurnalistus: lieka sulaikyti 23 žurnalistai, nuo rugpjūčio 9-osios sulaikyti – 68, smurto prieš žurnalistus ir sutraumuotų kolegų atvejų – 29“, – sakoma asociacijos pranešime.

Baltarusijoje sulaikomi tiek baltarusių, tiek užsienio žiniasklaidos atstovai, įskaitant rusus, lenkus ir ukrainiečius.

Trečiadienį Baltarusijos vidaus reikalų ministras Jurijus Karajevas savo pavaldiniams nurodė „neliesti“ žurnalistų per masines protesto akcijas, „išskyrus atvejus, kai jie atsiduria tarp pažeidėjų ir teisėsaugos pajėgų“.

Atnaujinta 19.07

Pompeo: JAV ir ES turi drauge padėti spręsti krizę Baltarusijoje

JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo ketvirtadienį pareiškė, jog Vašingtonas tikisi kartu su Europos Sąjunga padėti spręsti krizę Baltarusijoje, kur autokrato Aliaksandro Lukašenkos kontroversiškas perrinkimas naujai kadencijai išprovokavo beprecedenčius protestus.

„Esu tikras, kad ES ir Jungtinėms Valstijoms tokį pat susirūpinimą kelia tai, kas vyko ir vyksta Baltarusijoje, ir labai tikiuosi, kad galėsime bendromis pastangomis“ prisidėti prie krizės sprendimo, sakė M. Pompeo žurnalistams per vizitą Slovėnijoje.

Trečiadienį valstybės sekretorius pareiškė, kad baltarusiams turėtų būti suteiktos „laisvės, kurių jie reikalauja“, ir paragino Baltarusijos valdžią užtikrinti, kad protestuotojai nenukentėtų.

Per bendrą spaudos konferenciją su M. Pompeo Slovėnijos ministras pirmininkas Janezas Janša paragino surengti naujus rinkimus Baltarusijoje.

„Vienintelis taikus dabartinės krizės Baltarusijoje sprendimas – pakartoti rinkimus gausiai dalyvaujant tarptautinių stebėtojų misijoms“, – sakė jis.

Atnaujinta 18.07

Minske žmonės suformavo maždaug 5 km ilgio „solidarumo grandinę“

Minske žmonės suformavo maždaug 5 km ilgio solidarumo grandinę nuo metropoliteno stoties „Puškinskaja“ iki stoties „Kuncauščyna“, ketvirtadienį pranešė naujienų agentūra „Interfax“, remdamasi liudininkų pasakojimu.

Kaip pranešama, akcijoje dalyvauja ne mažiau kaip 1 000 žmonių. Jie rankose laiko baltas gėles. Pro šalį važiuojantys automobiliai palaiko susirinkusiuosius garso signalais. Gatve, palei kurią išsirikiavę protestuotojai, važinėja motociklininkai su nacionalinėmis baltai raudonai baltomis Baltarusijos vėliavomis.

Atnaujinta 18.03

Šalia stoties, kur žuvo vienas protestuotojas – gėlės nuo užsienio ambasadorių

Incidento vietoje apsilankė apie 20 diplomatų – tarp jų ir Europos Sąjungos atstovybės vadovas bei Lietuvos ambasadorius Andrius Pulokas.

Juos apsupo daug čia susirinkusių žmonių, kurie dėkojo diplomatinių atstovybių darbuotojams už parodytą solidarumą.

Baltarusijos vidaus reikalų ministerija teigia, kad žuvusysis mėgino mesti į pareigūnus sprogstamąjį įtaisą, bet šis sprogo jo rankose.

„Ketvirtadienį ES atstovybės vadovas Dirkas Schuebelis ir Europos šalių diplomatinių misijų vadovai Minske padėjo gėlių pagerbdami per protesto akciją prie metropoliteno stoties „Puškinskaja“ žuvusio [vyro] atminimą“, – nurodė ES atstovybės Baltarusijoje darbuotojas.

Kaip praneša „Telegram“ kanalai, ten susirinkę Minsko gyventojai, dėkoja diplomatams ir skanduoja „Ačiū“.

Ragina išlaisvinti įkalintus žmones

Europos Sąjungos atstovybės Baltarusijoje vadovas Dirkas Schuebelis ketvirtadienį paragino šios šalies valdžią gerbti tautos teisę į taikų protestą, susilaikyti nuo smurto ir išlaisvinti visus anksčiau sulaikytus demonstracijų dalyvius.

„Pastarosiomis dienomis mes su kolegomis gauname pranešimų apie žmonių aukas, kančias, žmogiškojo orumo ir teisingumo žeminimą Baltarusijoje. Rytojaus ES Užsienio reikalų tarybos posėdžio išvakarėse raginame valdžią garantuoti Baltarusijos žmonių teisę į taikų protestą“, – sakoma D. Schuebelio pareiškime.

„Raginame valdžią susilaikyti nuo smurto, išlaisvinti savavališkai sulaikytus žmones ir užtikrinti, kad būtų laikomasi deramų teisinių procedūrų“, – pabrėžė diplomatas.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas pažadėjo didinti spaudimą Baltarusijai, kurioje po abejotino skaidrumo rinkimų valdžia vykdo susidorojimą su opozicijos protestuotojais.

ES gali įvesti naujų sankcijų Baltarusijai jau šio mėnesio antroje pusėje, teigė diplomatai ir pareigūnai, praneša „Reuters“.

Rusija kaltina užsienio jėgas

Rusijos užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį apkaltino išorines jėgas bandant destabilizuoti Baltarusiją, kur jau keturias dienas vyksta masiniai protestai dėl ginčijamų prezidento rinkimų.

„Stebimi aiškūs išorinio kišimosi bandymai, kuriais siekiama sukelti visuomenės susiskaldymą ir destabilizuoti situaciją“, – per spaudos konferenciją tvirtino Rusijos URM atstovė Marija Zacharova.

Ji pridūrė, kad Maskva atidžiai stebi situaciją Baltarusijoje.

Valstybės smerkia

Latvija ir Estija pasmerkė jėgos struktūrų pareigūnų smurtą prieš taikius protestuotojus. Pranešama, kad vis daugiau gamyklų darbuotojų ima streikuoti.

Per trečiadienio protestus, kurie nusitęsė į ketvirtadienio naktį, Baltarusijos pareigūnai pranešė sulaikę apie 700 žmonių, rašo AFP.

Iš viso, oficialiais Minsko duomenimis, per protestus buvo suimta apie 6,7 tūkst. žmonių, mažiausiai 250 yra hospitalizuoti dėl patirtų sužeidimų, kai pareigūnai naudojo jėgą, skelbia „Meduza“.

Ketvirtadienį keli šimtai Baltarusijos Žodzinos mieste esančios „Belaz“ gamyklos darbininkų nutraukė darbą ir susirinko prie centrinio įėjimo į įmonę, reikalaudami paskelbti balsavimo Žodzinoje rezultatus, surengti sąžiningus Baltarusijos prezidento rinkimus ir išvesti iš miesto OMON būrius, praneša portalas „tut.by“.

Žmonės taip pat piktinosi tuo, kad gamyklos autobusais naudojosi milicija, sulaikydama protestuotojus.

Baltarusių politikos apžvalgininkas žurnalistas Franakas Viačorka feisbuke praneša, kad prie streiko jungiasi ir kitų didelių gamyklų darbuotojai.

Minske mitinguoja didžiausios Baltarusijos farmacijos įmonės „Belmedpreparatai“, vienos didžiausių Europoje keraminių plytelių gamintojos „Keramin“, įvairių statybos įmonių darbuotojai, rodo naujienų agentūros „Interfax“, kitų žiniasklaidos priemonių, susirašinėjimo platformos „Telegram“ kanalų ir liudininkų informacija.

„Laisvosios Europos radijo/Laisvės radijo“ (Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL) Baltarusijos redakcijos duomenimis, įmonėje „Keramin“ į protesto akciją susirinko apie 400 žmonių, įskaitant cechų ir rinkodaros vadovus.

Akcijoje prieš smurtą dalyvavo Minsko 1-osios ir 6-osios klinikinių ligoninių medikai, 1-osios stomatologijos poliklinikos darbuotojai. Žiniasklaidos priemonių turima informacija, protesto akciją planuoja ir greitosios medicinos pagalbos darbuotojai.

„Telegram“ kanalai taip pat praneša, kad vienos didžiausių Baltarusijoje statybos įmonių MAPID darbuotojai susirinko gatvėje priešais gamyklą.

Apie 11 val. gatvėje prie Baltarusijos valstybinės televizijos ir radijo kompanijos pastato susirinko baltai apsirengusios moterys su gėlėmis ir plakatais. Prie jų prisijungė statybvietėje kitapus gatvės dirbę statybininkai.

Baltarusijos valstybinės filharmonijos darbuotojai taip pat surengė stichinį protestą ir atliko dainą „Magutny Boža“ („Didis Dieve“), laikomą neoficialiu Baltarusijos himnu.

Sostinės centre katalikai ir stačiatikiai susirinko bendrai maldai aikštėje prie Šv. Dvasios soboro.

Apie mitingus taip pat pranešama iš įvairių šalies vietų.

„Telegram“ kanalai taip pat praneša, kad vienos didžiausių Baltarusijoje statybos įmonių MAPID darbuotojai susirinko gatvėje priešais gamyklą.

Apie 11 val. gatvėje prie Baltarusijos valstybinės televizijos ir radijo kompanijos pastato susirinko baltai apsirengusios moterys su gėlėmis ir plakatais. Prie jų prisijungė statybvietėje kitapus gatvės dirbę statybininkai.

Kiek vėliau protestuotojai susirinko prie valstybinės televizijos ONT pastato.

Be to, palei daugybę Minsko gatvių žmonės stovi išsirikiavę į „solidarumo grandines“. Apie mitingus taip pat pranešama iš įvairių šalies vietų.

Saugumo pajėgos kol kas nesikiša.

Atnaujinta 14.53

Europos Sąjunga turi vieningai ir griežtai reaguoti į įvykius Baltarusijoje – tai ketvirtadienį pareiškė Estijos ministras pirmininkas Juris Ratas.

„ES atsakas į įvykius Baltarusijoje turi būti vieningas, savalaikis ir griežtas“, – sakė Estijos premjeras žurnalistams. J. Ratas priminė, kad penktadienį ES šalių užsienio reikalų ministrai surengs susitikimą, kuriame bus svarstoma padėtis Baltarusijoje.

Tačiau Vengrija įspėja dėl veiksmų vyriausybės Minske atžvilgiu, informuoja agentūra „Reuters“.

ES savo sprendimus turi priimti dialogo pagrindu, ketvirtadienį pareiškė Vengrijos diplomatijos vadovas Peteris Szijjartas, turėdamas omenyje galimas baudžiamąsias priemones Baltarusijai. Anot jo, negalima kenkti santykių tarp ES ir vyriausybės Minske plėtrai. Turi būti vengiama ir stabdyti partnerystės programas.

Sulaikomi žurnalistai

Baltarusijoje rugpjūčio 9–12 dienomis per protestus buvo sulaikyti 64 žurnalistai, praneša Baltarusijos žurnalistų asociacija (BŽA).

Ketvirtadienį BŽA savo „Telegram“ kanale paskelbė statistiką apie sulaikytus žiniasklaidos atstovus.

Remiantis šiais duomenimis, rugpjūčio 9-ąją sulaikyti 24 žurnalistai, rugpjūčio 10-ąją – 20, rugpjūčio 11-ąją – 12, o išvakarėse – aštuoni.

Be to, BŽA informavo, kad ketvirtadienį buvo paleisti į laisvę televizijos „Belsat“ žurnalistai Ivanas Muravjovas ir Siarhejus Herasimovičius, kurie buvo sulaikyti pirmadienį.

Baltarusijoje sulaikomi tiek baltarusių, tiek užsienio žiniasklaidos atstovai, įskaitant rusus ir ukrainiečius.

Tuo metu trečiadienį Baltarusijos vidaus reikalų ministras Jurijus Karajevas savo pavaldiniams nurodė „neliesti“ žurnalistų per masines protesto akcijas, „išskyrus atvejus, kai jie atsiduria tarp pažeidėjų ir teisėsaugos pajėgų“.

Atnaujinta 14.20

Ketvirtadienį „ginkluoti vyrai“ uždarė praėjimą į „Yandex.Taxi“ biurą Maskvoje. Leidinys „Meduza“ nurodo, kad tai veikiausiai pareigūnai, atliekantys kratas.

Sutrikdyta ir pavežėjimo paslaugas Minske teikančios bendrovės „Uber“, kurios Baltarusijos dalinys priklauso „Yandex“, būstinės veikla, čia taip pat pasirodė ginkluoti pareigūnai.

Atnaujinta 13.43

Europos Parlamento pirmininkas David Sassoli ketvirtadienį griežtai pareikalavo, kad Baltarusijos valdžia nutrauktų smurtą prieš protestuotojus.

D. Sassoli pareiškė: „Europos Parlamentas atidžiai stebėjo Baltarusijos prezidento rinkimus. Esu labai susirūpinęs dėl smurto, kurį valstybės valdžia naudoja prieš žmones, taikiai demonstruojančius pokyčių norą.

Baltarusiai turi teisę protestuoti ir pareikšti savo pyktį dėl ginčijamų rinkimų rezultatų ir neskaidraus rinkimų proceso, kuris neatitiko būtiniausių tarptautinių standartų.

Raginu prezidentą Lukašenką nutraukti represijas ir susilaikyti nuo tolesnio smurto. Teisėsaugos tarnybų naudojama žiauri jėga prieš savo žmones, dėl kurios yra žuvusiųjų ir sužeistųjų, turi turėti pasekmių pagal tarptautinę teisę, įskaitant tikslines sankcijas. Raginu poną Lukašenką nedelsiant išlaisvinti sulaikytuosius ir nutraukti smurtą šalyje“, nurodoma pranešime žiniasklaidai.

Atnaujinta 13.34

Minske autokrato Aliaksandro Lukašenkos pergalės savaitgalį įvykusiuose Baltarusijos prezidento rinkimuose nepripažįstantys aktyvistai nuo ketvirtadienio ryto formuoja „solidarumo grandines“ įvairiuose sostinės rajonuose.

Šalia metro stoties „Mokslų akademija“ išsirikiavo merginos su gėlėmis, netoli jų gyvą grandinę sudarė vietos ligoninės medikai, dar viena grandinė susiformavo Nepriklausomybės prospekte, informavo naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas.

Pasak liudininkų, panašios akcijos vyksta dar keliuose sostinės mikrorajonuose.

Pirmoji „solidarumo grandinė“ buvo surengta Minske išvakarėse, šalia Komarovo turgaus. Ten buvo susirinkusios per 200 baltai apsirengusių moterų su gėlėmis. Paskui visoje sostinėje buvo sudaromos kitos moterų „solidarumo grandinės“. Panašios akcijos vyko ir kituose Baltarusijos miestuose.

„Baltarusiai pamatė šlykštų šios vyriausybės veidą. Susiginčijau su savo vyru ir balsavau už Lukašenką. Ir štai ką aš gavau – nerandu savo artimųjų kalėjimuose“, – sakė 49 metų Valentina Čailytko, kurios vyras ir sūnus buvo sulaikyti per sekmadienį vykusią demonstraciją. Moteris sakė vis dar negalinti rasti jokios informacijos apie jų buvimo vietą.

Atnaujinta 12.25

Latvija pritaria siūlymui paskelbti sankcijas atskiriems Baltarusijos pareigūnams, atsakingiems už prezidento rinkimų klastojimą ir susidorojimą su protestuotojais, ketvirtadienį pareiškė užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius.

Remiantis jo „Twitter“ žinute, šalyje tęsiasi smurtas prieš šeštajai kadencijai oficialiai perrinkto prezidento Aliaksandro Lukašenkos kritikus, o politinis dialogas nevyksta.

Latvių diplomatijos vadovas išdėstys Rygos poziciją per penktadienį vyksiantį susitikimą su savo kolegomis iš kitų ES šalių.

Medikų protestas

Atskirą protestą surengė ir Minsko medikai. Tarptautinė bendruomenė vis stipriau kritikuoja Aliaksandro Lukašenkos veiksmus.

Taip pat skaitykite

Drąsiausi Baltarusijos gyventojai ketvirtą naktį iš eilės išėjo į mūšį už savo laisves ir teises.

Baltarusius gatvėse vis dar pasitinka smurtas: dalis kareivių baisisi savo buvusių kolegų veiksmais

Tie, kurie išeiti į gatves baiminasi dėl savo ir savo artimųjų saugumo, protestuotoja balkonuose arba pro langus.

Būtent išgąsdinti žmones režimas ir siekia, tačiau tokie metodai, kai keli OMON pareigūnai užsipuola vieną atsiklaupusį žmogų, kelia gyventojų pyktį.

Dieną Gardine milicijos pareigūnams bandant suimti plojusį ir skandavusį žmogų aplinkiniai gelbėjo jį ir milicininkai galiausiai atsidūrė mažumoje, o po kelių akimirkų stabdyti susistumdymus padėjo ir Gardine protestavusios moterys.

Naktį Gardine gyventojai vėl didelėmis miniomis išėjo į gatves. Daugiausia jauni žmonės nori atkreipti savo valdžios ir tarptautinės bendruomenės dėmesį.

Protestuotojams pavyksta atkreipti valdžios dėmesį – A. Lukašenka per Vyriausybės posėdžius nebekalba tik apie derlių. Jo teigimu, visi, kurie protestuoja gatvėse, yra bedarbiai arba nusikaltėliai, nes tik tokie žmonės turi laiko būti gatvėse. Lukašenka paragino visus susirasti darbus, o saugumo tarnyboms neva gelbėti piliečius nuo protestuotojų.

„Akivaizdu, kad pati svarbiausia vyriausybinių institucijų, ypač saugumo tarybos, užduotis yra apsaugoti mūsų piliečius, konstitucinę tvarką ir užtikrinti, kad valstybinės organizacijos veiktų tinkamai“, – Vyriausybės nariams kalbėjo A. Lukašenka.

Kolegų elgesiu pasibaisėjo pareigūnai.

Lukašenkos įsakymais ir pareigūnų bei kariškių elgesiu su taikiais protestuotojais šlykštisi jau ir dalis pačių pareigūnų. Socialiniuose tinkluose plinta vaizdo įrašai, kur buvę ar esami kareiviai savo uniformas išmeta į šiukšlių konteinerius, taip demonstruodami savo nepasitenkinimą jėgos struktūrų elgesiu. Visas naktis plinta vaizdo įrašai, kuriuose užfiksuota, kaip dalis pareigūnų, pavargę nuo smurto, stoja į protestuotojų pusę.

Prie buvusių pareigūnų jungiasi ir kiti valstybės tarnautojai. Vakar Minske savo paramą protestuotojams išreiškė keli šimtai medikų, jie laikė plakatus ir plojo. Būtent plojimas yra pagrindinė taiki protesto prieš A. Lukašenką išraiška.

JAV valstybės sekretorius pareiškė, kad visų laisvų ir demokratinių šalių pareiga yra padėti kitoms valstybėms siekti laisvės. M. Pompeo pasmerkė pareigūnų elgesį su protestuotojais. Čekijos premjeras padėtį vadina sensacinga.

„Buvau sukrėstas dėl to, kas vyksta Baltarusijoje. Negalėjau nė pagalvoti, kad tokie dalykai gali vykti Europoje, taip arti mūsų sienų. Tai skandalinga“, – kalbėjo Andrejus Babišas.

Būrelis žmonių susirinko ir Vašingtone, jie bandė atkreipti dėmesį į įvykius Baltarusijoje.

Vis daugiau žmonių įvairiose šalyse reiškia savo paramą Baltarusijos žmonėms. Ir kad ir kaip Lukašenkos režimas stengiasi užslopinti informaciją apie įvykius Baltarusijoje, tačiau tokius dalykus sunku nuslėpti.