Naujienų srautas

Pasaulyje2015.11.25 15:28

Tvyrant įtampai tarp Turkijos ir Rusijos, pastaroji griebiasi naujo ginklo

Po to, kai Turkija tapo pirmąja NATO nare, numušusią Rusijos lėktuvą, tebetvyro klausimas – kaip reaguos Rusija: Vladimiras Putinas apkaltino Turkiją „bendrininkaujant su teroristais“, užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas atšaukė trečiadienį numatytą vizitą į Ankarą, o Maskvoje pasigirsta balsai, raginantys imtis ekonominių sankcijų. 

JTO ir NATO paragino Rusiją ir Turkiją konflikto neeskaluoti, pastarosios prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas su tuo sutinka, bet teigia, kad netylės, kai kėsinamasi į jos oro erdvę.

NATO palaiko savo narę Turkiją, bet kartu su pasaulio lyderiais ragina elgtis santūriai – numuštas Rusijos naikintuvas dar labiau sustiprino baimę, kad Sirijos oro erdvėje gali prasidėti Jungtinių Amerikos Valstijų vadovaujamos koalicijos ir Rusijos lėktuvų susidūrimai.

„Padėtis yra rimta, ji mus visus verčia elgtis apdairiai ir visiems prisidėti prie įtampos mažinimo, todėl mes sveikintume tolesnius Maskvos ir Ankaros kontaktus. Jų būta, tad mes sveikintume tolesnius kontaktus“, – teigė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Panašią nuomonę išreiškė ir Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) generalinis sekretorius, kuris teigė besitikintis, kad kampanijoje Sirijoje dalyvaujančios šalys ateityje vengs panašių konfliktų.

„Dar sykį pakartosiu tai, ką generalinis sekretorius sakė daug kartų, – jis perspėjo dalyvaujančias karinėje operacijoje šalis vengti nenumatytų padarinių ir, žinoma, svarbiausia – vengti civilių aukų, juos ginti“, – kalbėjo JTO atstovas Stephane`as Dujarricas.

Tačiau Rusija, regis, galvoja priešingai nei NATO ir JTO. Netoli Latakijos uosto Viduržemio jūroje stovės Rusijos raketinis kreiseris, o Rusijos pajėgų atstovas perspėjo – nuo šiol visus bombonešius lydės naikintuvai, o visi pavojų galintys kelti taikiniai bus sunaikinti. Rusija į savo bazę Latakijoje atsiųs ir naujos kartos priešlėktuvinių raketų leidimo sistemų S-400.

S. Lavrovas teigė, kad Kremlius neplanuoja imtis karinių veiksmų prieš Turkiją, tačiau iš naujo apsvarstys ryšius su Ankara – nors Rusija sustiprino savo karines pajėgas Sirijoje, tačiau prieš Turkiją ėmėsi nekarinių veiksmų – viena svarbiausių Rusijos turizmo agentūrų jau nutraukė keliones į Turkiją, o Maskvoje vis garsiau skamba raginimai imtis prieš Turkiją sankcijų. 

Jei ekonominės sankcijos būtų įgyvendintos, tai Turkijai smogtų su kaupu – šalis ypač priklausoma nuo iš Rusijos tiekiamų dujų ir naftos produktų: Ankara iš Rusijos perka daugiau nei pusę šalies sunaudojamų dujų ir jų kiekiu nusileidžia tik Vokietijai. Tiesa, tokius nuogąstavimus bando užglaistyti R. T. Erdogano žentas, Turkijos energetikos ministras Beratas Albayrakas.

„Mūsų šalis sieja ilga svarbių santykių istorija. Ir tai ne tik energijos šaltinių tiekimai. Vertindamas, kaip kasdieniai ar regioniniai incidentai gali paveikti mūsų ryšius, esu optimistas“, – teigė B. Albayrakas.

Primename, kad kiek anksčiau trečiadienį Rusija sustabdė gamtinių dujų tiekimą Ukrainai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi