Pasaulyje

2020.08.12 15:27

Bideno kandidatė į viceprezidento postą Kamala Harris – kas ji?

LRT.lt2020.08.12 15:27

JAV senatorė Kamala Harris, kurią Joe Bidenas pasirinko Demokratų partijos kandidate į viceprezidentus, didžiuojasi ir savo indiškomis šaknimis, rašo BBC.

„Mano vardas tariamas „koma-la“, kaip sąmonės praradimo būsena“, – rašo Kamala Harris 2018 m. pasirodžiusioje autobiografijoje „Tai, ką laikome tiesa“ (angl. „The Truths We Hold“).

Kalifornijos senatorė, kurios mama yra gimusi Indijoje, o tėvas – Jamaikoje, paaiškina, ką reiškia jos indiškas vardas.

„Tai reiškia „lotoso žiedas“, kuris Indijos kultūroje yra reikšmingumo simbolis, – rašo ji. – Lotosas auga po vandeniu, tik jo žiedai iškyla virš vandens, o šaknys yra tvirtai įsitvirtinusios į upės dugną.“

Ankstyvoje vaikystėje Kamala ir jos sesuo Maya augo namuose, kur nuolat skambėjo juodaodžių Amerikos atlikėjų muzika. Jos motina dainuodavo kartu su Aretha Franklin, klausydama ankstyvųjų šios dainininkės atliekamų gospelų, o Stanfordo universitete ekonomiką dėstęs ir be galo džiazą mėgęs tėvas nuolat sukdavo Theloniuso Monko ir Johno Coltrane`o plokšteles.

Shyamala Gopalan ir Donaldas Harris išsiskyrė, kai Kamalai tebuvo vos penkeri. Vienišos, vėžio tyrimais ir žmogaus teisių gynimu užsiėmusios motinos auginamos seserys apylinkėje buvo vadinamos „Shyamala ir mergaitėmis“.

Motina pasirūpino, kad jos dukterys žinotų savo tikrąją kilmę.

55 metų senatorė teigia, kad jai nekyla problemų dėl tapatybės, ir save apibūdina tiesiog kaip amerikietę.

„Mano motina labai gerai suprato, kad augina dvi juodaodes dukras, – rašo Kamala. – Ji žinojo, kad ją priglaudusi šalis į mus su Maya visuomet žiūrės kaip į juodaodes, todėl pasistengė, kad užaugtumėme savimi pasitikinčiomis juodaodėmis moterimis.“

„K. Harris užaugo indiškoje kultūroje, didžiuodamasi savo afro-amerikietišku gyvenimo būdu“, – praėjusiais metais rašė „The Washington Post“.

Kai 2015 m. ji dalyvavo rinkimuose į Senatą, „The Economist“ ją apibūdino kaip „indės vėžio tyrėjos ir iš Jamaikos kilusio ekonomikos profesoriaus dukterį, pirmąją moterį, pirmąją juodaodę amerikietę ir pirmąją azijietę Kalifornijos generalinę prokurorę“.

55 metų senatorė teigia, kad jai nekyla problemų dėl tapatybės, ir save apibūdina tiesiog kaip amerikietę. Ją pažįstantys žmonės teigia, kad K. Harris be jokio vargo apjungia abi šias bendruomenes.

Senatorės „YouTube“ puslapyje įkeltame vaizdo įraše prezidento rinkimų kampanijos metu K. Harris kartu su indų kilmės aktore ir komike Mindy Kaling gamina indiškus patiekalus ir šnekučiuojasi apie bendrą indišką kilmę.

M. Kaling sako, kad nors ne visi žino apie K. Harris indišką kilmę, kiti Amerikos indų bendruomenės nariai dažnai aktorei apie tai užsimena.

„Tai mums labai artima ir mes labai džiaugiamės, kad jūs kandidatuojate į prezidentus“, – sako M. Kaling.

M. Kaling klausia K. Harris, ar vaikystėje ji dažnai valgydavo indišką maistą.

Tačiau indų kilmės amerikiečiai ją taip pat laiko sava ir tikisi, kad jos kandidatūra gali reikšti platesnį išeivių iš Indijos ir Pietų Azijos bendruomenių pripažinimą šalyje.

K. Harris ima vardinti indų virtuvės patiekalus: „Labai daug ryžių ir jogurto, bulvių karis, dal, labai daug dal, idli“.

Ji taip pat prisimena, kad kai lankydavosi motinos tėvų namuose Indijoje ir namuose nebūdavo močiutės vegetarės, senelis slapčia prašydavo pagaminti skrebučių su kiaušiniene (Indijoje kiaušiniai laikomi ne vegetarišku maistu).

Savo knygose K. Harris rašo, kad namuose mėgsta gaminti indišką birjanį ir spagečius su Bolonijos padažu.

Kai 2014 m. K. Harris tekėjo už teisininko Douglaso Emhoffo, „siekdama atiduoti duoklę atitinkamai indų ir žydų kilmei“, ji uždėjo vyrui ant kaklo gėlių vainiką, o jis batu sudaužė stiklinę.

Viešas K. Harris įvaizdis labiau siejamas su jos, kaip juodaodės amerikietės politikės, tapatybe, ypač pastaruoju metu, vykstant su rasine kilme susijusiems debatams ir per JAV nuvilnijus judėjimui „Juodaodžių gyvybės svarbios“.

Tačiau indų kilmės amerikiečiai ją taip pat laiko sava ir tikisi, kad jos kandidatūra gali reikšti platesnį išeivių iš Indijos ir Pietų Azijos bendruomenių pripažinimą šalyje.

Akivaizdu, kad velionė motina K. Harris buvo neišsemiamas įkvėpimo šaltinis. Sh. Gopalan gimė Pietų Indijoje esančiame Čenajaus mieste, buvo vyriausia iš keturių vaikų.

19 metų ji baigė Delio universitetą ir padavė prašymą į Berklį – universitetą, kurio nebuvo mačiusi, šalyje, kurioje nebuvo lankusis – mokytis doktorantūroje.

1958 m. ji išvyko iš Indijos siekti mokslinio laipsnio mitybos ir endokrinologijos srityje, o baigusi, įsitraukė į vėžio tyrimus.

„Net negaliu įsivaizduoti, kaip sunku turėjo būti jos tėvams išleisti taip toli dukrą. Komerciniai skrydžiai vos buvo pradėję populiarėti visame pasaulyje. Palaikyti ryšį nebuvo taip paprasta, – sako K. Harris. – Tačiau kai mama paprašė tėvų išleisti ją mokytis į Kaliforniją, jie neprieštaravo.“

K. Harris rašo, kad, baigusi mokslus, mama turėjo grįžti namo ir ištekėti už tėvų parinkto vyro.

„Tačiau likimas turėjo kitų planų“, – priduria ji.

Berklyje įsitraukusi į žmogaus teisių judėjimą, ji susipažino su K. Harris tėvu ir jį įsimylėjo.

„Vedybos ir sprendimas likti JAV buvo savarankiškumo ir meilės išraiška“, – rašo K. Harris.

JAV Demokratų partijos aktyvistai, kaip antai Shekaras Narasimhanas, sako, kad jos kandidatūra bus „seisminė“ visai Amerikoje gyvenančių išeivių iš Indijos bendruomenei.

Sh. Gopalan daktaro disertaciją apsigynė 1964 m., būdama dvidešimt penkerių. Tais pačiais metais gimė K. Harris.

K. Harris rašo, kad motina dirbo iki pat tos akimirkos, kai jau buvo laikas gimdyti ir vieną, ir kitą dukterį – „pirmu atveju vaisiaus vandenys jai nutekėjo besidarbuojant laboratorijoje, o antru – kepant obuolių pyragą“.

Indijoje Sh. Gopalan taip pat augo šeimoje, kuriai nebuvo svetimas „politinis aktyvumas ir pilietinė lyderystė“.

Jos močiutė niekuomet nesimokė mokykloje, tačiau buvo bendruomenės reikalų organizatorė, priglausdavusi smurto artimoje aplinkoje aukas ir šviesdavusi moteris apie kontracepciją. Jos senelis PV Gopalanas buvo aukšto rango Indijos Vyriausybės diplomatas, gyvenęs Zambijoje, po to, kai ši šalis atgavo nepriklausomybę, ir padėjęs pabėgėliams.

Kelionių į Indiją savo knygoje K. Harris plačiau neaprašo, tačiau teigia artimai bendraujanti su motinos broliu ir dviem seserimis, su kuriais ryšį palaiko telefonu, laiškais ir periodiškais apsilankymais. K. Harris motina mirė 2009 m., sulaukusi 70 metų amžiaus.

JAV Demokratų partijos aktyvistai, kaip antai Shekaras Narasimhanas, sako, kad jos kandidatūra bus „seisminė“ visai Amerikoje gyvenančių išeivių iš Indijos bendruomenei.

„Ji – moteris, ji dvirasė, ji padės J. Bidenui laimėti rinkimus, ji patinka įvairioms bendruomenėms ir ji – iš tiesų protinga, – sako jis. – Kodėl Amerikos indai neturėtų ja didžiuotis? Tai ženklas, kad mes pagaliau subrendome.“

Taip pat skaitykite