Pasaulyje

2020.08.12 09:05

Maldeikienė: Baltarusijos režimas yra moraliai žlugęs

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.08.12 09:05

Represijų prieš savo piliečius ėmęsis Baltarusijos režimas yra moraliai žlugęs, todėl anksčiau ar vėliau subyrės, sako europarlamentarė Aušra Maldeikienė, teigiamai vertinanti Lietuvos užsienio politikos vykdytojų reakciją į įvykius kaimynystėje.

LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ A. Maldeikienė trečiadienį sakė, jog ribotas galimybes paveikti Baltarusijos vadovybę, smurtu malšinančią taikius protestus, Lietuva išnaudoja gerai.

„Aš manau, kad jie (sprendimai – red. past.) yra adekvatūs. Jie pakankamai griežti, bet kartu ne pernelyg griežti – mes negalime daryti kitos suverenios atžvilgiu kažko kito kaip į ją kreiptis, reikalauti, kad būtų laikomasi tam tikrų bendrų susitarimų ir taip toliau“, – kalbėjo europarlamentarė.

Ji atkreipė dėmesį, jog dėl informacijos prieigos ribojimo ir Aliaksandro Lukašenkos režimo uždarumo, šiuo metu nėra įmanoma tiksliai pasakyti, kiek Baltarusijoje esama politinių kalinių.

„Kad šitie rinkimai Baltarusijoje buvo nelaisvi, nes buvo falsifikuojami duomenys ir, mano supratimu, dar baisiau, kad praktiškai visi opozicijos žmonės, kurie tik bandė į postą eiti, buvo susodinti – mes net nežinome, kiek yra politinių kalinių Baltarusijoje, – rodo, kad šitas režimas yra moraliai žlugęs. Ir anksčiau ar vėliau tokie režimai moderniame pasaulyje visada žlunga. Norėtųsi, kad tai nutiktų greičiau, bet man atrodo, kad ir mūsų prezidento, ir užsienio reikalų reakcija yra adekvati“, – kalbėjo A. Maldeikienė.

Jos įsitikinimu, Europos Sąjunga turėtų taikyti sankcijas Baltarusijai. Ar atskiras sankcijas galėtų taikyti Lietuva, politikė nesirįžo teigti, tačiau kritikavo ekonominę grąžą iškeliančius aukščiau žmogaus teisių. Tai, A. Maldeikienės teigimu, matoma ne tik diskusijose apie Baltarusiją, bet ir Kiniją.

„Mes Lietuvoje žmogaus teises – nesakau, kad visi, bet toks bendras laukas – vertiname žemiau negu kad ekonomiką. Bet žmogaus teisės yra gerokai daugiau negu ekonomika, laisva ekonomika yra išvestinė iš žmogaus teisių, o ne atvirkščiai“, – teigė A. Maldeikienė.

Baltarusijoje trečią naktį vyko protestai per kuriuos, liudininkų ir šalyje esančių užsienio žurnalistų teigimu, ir šįsyk sužeista ir suimta daugybė žmonių.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.