Įvykiai Baltarusijoje. Minske pareigūnai panaudojo ašarines dujas, patvirtinta protestuotojo mirtis Gomelyje

atnaujinta 00.18
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, LRT RADIJAS, BNS, ELTA
2020.08.12 07:04
Protestai Minske

Baltarusiai trečiadienį įvairiuose šalies miestuose ėmė rikiuotis į gyvąsias grandines, kiek anksčiau analogišką akciją Minske surengus maždaug pustrečio šimto baltai apsirengusių moterų su gėlėmis, taip pat protestavo medikai. Vakare pranešta, kad Minske pareigūnai panaudojo ašarines dujas, patvirtinta protestuotojo mirtis Gomelyje.

Baltarusijos Bresto mieste milicijos pareigūnai panaudojo šaunamuosius ginklus – esą juos puolė protestuotojai, todėl po įspėjamųjų šūvių ugnis paleista į protestuotojus. Mažiausiai vienas žmogus yra sužeistas, Baltarusijos vidaus reikalų ministerija nurodė portalui „Sputnik“, kurį cituoja „tut.by“.

Ministras sakė, kad pareigūnus „agresyvūs piliečiai“ puolė ginkluoti armatūros strypais, todėl milicija panaudojo šaunamuosius ginklus, kad juos „nukautų“, „Sputnik“ cituoja ministerijos atstovę Olgą Čemodanovą. „Evroradio“ nurodo, kad žmogus buvo sužeistas į galvą. Tai pirmas oficialiai patvirtintas atvejis, kad pareigūnai prieš protestuotojus panaudojo kovines kulkas.

Breste tūkstančiai žmonių protestuoja prieš Baltarusijos prezidento rinkimų klastojimą.

Pareigūnai dar žiauresni

Baltarusijoje trečią naktį vyko protestai, per juos sužeista daugybė žmonių. Pranešama, kad OMON pareigūnai buvo dar žiauresni ir sulaikydavo net mažiausiomis grupelėmis besibūriuojančius žmones. Prie milicijos ir OMON pareigūnų prisijungė ir kariuomenė.

Dėl blokuojamo interneto protestuotojams sunku komunikuoti tarpusavyje, taip pat ir su išoriniu pasauliu. Visą naktį buvo sulaikomi ir mušami žurnalistai.

Trečią dieną iš eilės vykstantys protestai darosi vis žiauresni – prieš protestuotojus panaudoti šaunamieji ginklai

Baltarusijos sostinėje esantis Europos humanitarinio universiteto komunikacijos vadovas Maksimas Milta sako, kad demonstracijos tapo labiau išsibarsčiusios. Tačiau, pasak M. Miltos, prieš protestuotojus naudojama dar griežtesnė jėga.

„Per dvi pirmąsias naktis buvo sulaikyta 5 tūkst. žmonių, o paskutinę naktį, Baltarusijos reikalų ministerija pranešė, sulaikyta dar tūkstantis asmenų. Nepaisant to, jie (gyventojai – LRT) išėjo į gatves. Šįkart pasipriešinimas vyko daugiabučių kiemuose, jėgos struktūrų atstovai bandė juos traukti iš kiemų, traukė ir iš laiptinių, jeigu žmonės bėgo pasislėpti. Buvo taikoma dar didesnė jėga žurnalistų atžvilgiu: daužomos kameros, įvažiuojantys automobiliai buvo sustabdomi, tikrinami dokumentai“, – LRT RADIJUI sako M. Milta.

Baltarusijos institucijos praneša, kad po naktį vykusių protestų ligoninėse dėl įvairių sužalojimų gydoma per 50 žmonių. Keliems pacientams prireikė operacijų.

Veranika Capkala ragina tarptautinę bendruomenę pripažinti Lietuvoje besiglaudžiančią Sviatlaną Cichanouskają tikrąja rinkimų laimėtoja, Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pagrasino Baltarusijai sankcijomis.

O Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka kalba apie puikų šių metų derlių.

Atnaujinta 00.06

Nobelio literatūros premijos laureatė S. Aleksijevič ragina A. Lukašenką atsistatydinti

Nobelio literatūros premijos laureatė baltarusių rašytoja Svetlana Aleksijevič trečiadienį paragino atsistatydinti Baltarusijos prezidentą Aliaksandrą Lukašenką. „Norėčiau pakartoti tai, ką taip gražiai pasakė žurnalistė Svetlana Kalinkina: „Išeik gražiai!“ (...) Bet jau nepavyks, kraujas [buvo pralietas]“, – sakė rašytoja interviu „Laisvosios Europos radijo/Laisvės radijo“ (Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL) Baltarusijos redakcijai.

Paklausta, ar ji būtų pasirengusi tapti tarpininke tarp valdžios ir protestuotojų, S. Aleksijevič atsakė: „Jei aš būčiau jaunesnė ir nesirgčiau, tada tikriausiai.“

Atnaujinta 23.31

Minske pareigūnai panaudojo ašarines dujas, patvirtinta protestuotojo mirtis Gomelyje

Šiaurės vakariniame Minsko mikrorajone saugumo pajėgos trečiadienį panaudojo prieš protestuotojus ašarines dujas, žmonės slepiasi šalia esančių namų laiptinėse, pranešė portalas tut.by.

Kaip pranešama, tame rajone ant kelio iš suoliukų pastatyta barikadų, užtvertos kelios eismo juostos.

Prie vietos prekybos centro atvežta vandens patranka, atvyko OMONo pareigūnai.

Vienoje Minsko gatvių žmonės blokavo kelią:

Kai kuriuose miestuose, pavyzdžiui, pietuose esančiame Mozyriuje, didžiulės protestuojančiųjų minios naktį žygiavo kolonomis.

Tuo metu Baltarusijos tyrimų komitetas trečiadienį patvirtino, kad mirė 25-erių vaikinas, kuris buvo sulaikytas sekmadienį pietrytiniame Gomelio mieste. Jam buvo skirta 10 parų arešto už dalyvavimą nesankcionuotuose protestuose.

Tyrėjų teigimu, vaikino mirties priežastis neaiški. Tuo metu „Laisvosios Europos radijas/Laisvės radijas“ (Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL) citavo to jauno vyro motiną, kuri sakė, kad jis turėjo širdies problemų ir ištisas valandas buvo laikomas milicijos furgone.

Garsūs Baltarusijos valstybinėje žiniasklaidoje dirbę žurnalistai išėjo iš darbo

Keli žymūs Baltarusijos valstybinėje žiniasklaidoje dirbę žurnalistai išėjo iš darbo; apie tokį sprendimą savo socialinių tinklų paskyrose jie paskelbė trečiadienį.

Tarp nusprendusiųjų trauktis – valstybinei televizijos ir radijo kompanijai priklausančių ATN, „Belarus 1“ laidų vedėjas Jauhenas Perlinas, STV dirbusi Taciana Borodkina ir radijo laidų vedėjas Aliaksandras Šusteris.

„Sveikiname šalį su „pasirinkimu“! Net dabar, kai „pasirinkimas“ jau padarytas, aš nebijau, nebijokite ir jūs. Neatimkite ateities iš savo vaikų!“ – feisbuke parašė T. Borodkina.

J. Perlinas savo pareiškimą pavadino „Kas nutiko mano Baltarusijai?“ ir sakė, kad dabar nė viena iš jo vedamų laidų nebekelia jam tokių emocijų kaip anksčiau. „Aš nusprendžiau, kad mano šiandieninis eteris „Belarus 1“ buvo paskutinis. Šiam sprendimui niekas nepadarė įtakos, priėmiau jį pats“, – rašė jis.

Apie sprendimą trauktis iš ATN pranešė ir laidų vedėjas Siarhejus Kozlovičius.

Portalo tut.by žiniomis, iš darbo išeina ir keli Pirmojo nacionalinio Baltarusijos radijo kanalo darbuotojai, įskaitant A. Šusterį ir žinių vedėją Tacianą Filipčenko.

Kai kurios žiniasklaidos priemonės taip pat pranešė apie televizijos kanalo ONT laidų vedėjos Olhos Bohatyrevič atleidimą.

Keliomis dienomis anksčiau apie tai, kad išeina iš darbo „Belarus 1“, instagrame pranešė rytinės laidos vedėjai Vera Karetnikova ir Andrejus Makajenakas.

Atnaujinta 22.10

Įvairiuose Minsko rajonuose trečiadienio vakarą renkasi protestuotojų grupės.

Portalo tut.by duomenimis, Minske prie metropoliteno stoties „Puškinskaja“ susirinko apie 700 žmonių. Ten atvažiavo omonininkų autobusas.

Prie kelių metropoliteno stočių protestuotojai rikiuojasi į gyvąsias grandines, daugelis žmonių atėjo su gėlėmis. Nepriklausomybės prospektu periodiškai praeina protestuotojų grupės.

Vietose, kur ankstesnėmis dienomis vyko protestai, pozicijas užėmė saugumo pajėgos ir milicija.

Atnaujinta 20.40

Minske daugiau kaip 130 medikų protestuoja prieš smurtą

Daugiau kaip 130 medicinos darbuotojų baltais chalatais trečiadienį susirinko prie Minsko medicinos universiteto protestuoti prieš smurtą, pranešė žiniasklaida.

Portalas tut.by informavo, kad susirinkusieji rankose laiko plakatus su užrašais „Medikai prieš smurtą“ ir „Sustabdykite smurtą“.

Kaip pranešama, pas susirinkusiuosius išėjo sveikatos apsaugos ministras Uladzimiras Karanikas. Jis pasiūlė jiems susirinkti universiteto aktų salėje, bet medikai liko stovėti šalia Dzeržinskio prospekto.

Protestuojantys medikai ploja, jiems signalizuoja pro šalį važiuojantys automobiliai.

Gydytojai sako, kad jie susirinko spontaniškai, norėdami parodyti, kad „mes esame kartu“. Jie pažymi, kad yra prieš smurtą ir už taiką bei savitarpio pagalbą.

Tuo metu ministras U. Karanikas vadina šią akciją surežisuota.

„Skaudu suprasti, kad mūsų kolegos yra naudojami kuriant paveikslėlį ir provokuojant vidaus reikalų įstaigų atstovų jėgos atsaką“, – sakė ministras, cituojamas Sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnybos oficialiame „Telegram“ kanale.

„Tikriausiai nemaža dalis dalyvių iš tikrųjų atvyko su gerais ketinimais, tačiau bent keli provokatoriai tarp jūsų, deja, gali išprovokuoti ryžtingą teisėsaugos institucijų atstovų atsaką“, – sakė ministras.

U. Karanikas ragino spręsti visus klausimus derybų keliu.

Atnaujinta 20.01

Minske sulaikyti du Ukrainos žurnalistai, Baltarusijoje dingo lenkų žurnalistas

Baltarusijos sostinėje sulaikyti du Ukrainos žurnalistai. Tai trečiadienį pranešė portalas „tut.by“, remdamasis Baltarusijos žurnalistų asociacija.
Portalo duomenimis, Konstantiną Reutskį ir Jevgenijų Vasiljevą Valstybinės automobilių inspekcijos darbuotojai sulaikė Pergalės aikštės rajone. Užmegzti ryšio su žurnalistais nepavyksta.

Taip pat pranešta, kad Baltarusijoje dingo lenkų žurnalistas Witoldas Dobrowolskis. Tai trečiadienį savo tinklalapyje pranešė Lenkijos žurnalistų draugija (LŽD), kurios narys jis yra.

„Neturime ryšio su W. Dobrowolskiu, LŽD nariu, „Grand Press Photo 2020“ laureatu už fotoreportažą apie protestus Honkonge“, - rašoma tinklalapyje. Kada W. Dobrowolskis atvažiavo į Baltarusiją ir kuriai žiniasklaidos priemonei jis dirbo, nepranešama. Gautomis žiniomis, reporteris pastarąjį kartą buvo užmezgęs ryšį naktį į rugpjūčio 11-ąją.

Savo pareiškime LŽD smerkia neteisėtus Baltarusijos specialiųjų tarnybų veiksmus, kurių taikiniais tampa Lenkijos žurnalistai ir Baltarusijos žurnalistai, bendradarbiaujantys su Lenkijos žiniasklaida.

Atnaujinta 19.30

JT žmogaus teisių komisarė Bachelet pasmerkė susidorojimą su protestuotojais Baltarusijoje

Jungtinių Tautų (JT) vyriausioji žmogaus teisių komisarė Michelle Bachelet pasmerkė brutalų susidorojimą su protestuotojais, išėjusiais į gatves po prezidento rinkimų Baltarusijoje, ir paragino nedelsiant paleisti visus žmones, kurie buvo sulaikyti neteisėtai.

„Žmonės turi teisę kalbėti ir reikšti nepasitenkinimą, ypač – rinkimų kontekste, kai demokratinės laisvės turi būti ne slopinamos, o jų turi būti laikomasi“, – pranešime teigė M. Bachelet.

Ji pasmerkė guminių kulkų, vandens patrankų ir kurtinančių granatų naudojimą vaikant demonstrantus ir pabrėžė, kad jų nepasitenkinimas turi būti išgirstas.

„Primenu Baltarusijos valdžiai, kad jėgos panaudojimas per protestus visada turi būti paskutinė priemonė, aiškiai atskiriant smurtaujančius asmenis nuo taikių protestuotojų, prieš kuriuos jėga neturi būti naudojama“, – tikino M. Bachelet.

Trečią naktį iš eilės po rinkimų vykusių protestų metu milicija į protestuotojus pripažino šaudžiusi kovinėmis kulkomis, o sulaikytųjų skaičius išaugo iki 6 000.

„Dar labiau sukrečia pranešimai apie netinkamą elgesį sulaikymo metu ir po jo“, – sakė M. Bachelet, primindama Minskui apie visišką kankinimų ir žeminančio elgesio su sulaikytaisiais draudimą.

Atnaujinta 19.11

Minske uždaroma virtinė metropoliteno stočių

Minsko metropolitenas trečiadienio pavakarę paskelbė, kad uždaro virtinę stočių „siekiant užtikrinti saugumą“.

Metropolitenas nurodė, kad uždaromos keturios stotys ir kad jose nestos traukiniai, ir atsiprašė „už nepatogumus“.

Tuo metu baltarusių žiniasklaida pranešė, kad prie kai kurių stočių renkasi protestuotojai.

Protestai Baltarusijoje
Protestai Baltarusijoje / AP nuotr.

Atnaujinta 16.21

Į užsienį persikėlęs buvęs pretendentas į Baltarusijos prezidentus Valeras Capkala trečiadienį pareiškė steigiantis nacionalinio išsigelbėjimo frontą.

„Skelbiu apie Baltarusijos Respublikos nacionalinio išsigelbėjimo fronto formavimą“, – per susirašinėjimo platformą „Telegram“ pranešė buvęs aukštųjų technologijų parko vadovas.

Viktaras Babaryka ir Valeras Capkala
Viktaras Babaryka ir Valeras Capkala / AP nuotr.

Anot jo, Fronto tikslas yra „sutelkti baltarusių tautą kovai su Baltarusijos Konstitucijos pažeidimais ir [prezidento Aliaksandro] Lukašenkos įvykdytu smurtiniu valdžios užgrobimu“.

Opozicijos politikas pažymėjo, kad Frontas kovos už šalies suvereniteto, demokratijos ir laisvės išsaugojimą, taip pat gins baltarusių demokratinį pasirinkimą nuo klastojimo.

Atnaujinta 16.21

A. Lukašenka trečiadienį pareiškė, kad dauguma protestuose dalyvaujančių žmonių yra bedarbiai ir asmenys, „turintys nusikalstamą praeitį“.

„Visų šių vadinamųjų protestuotojų pagrindas yra žmonės, turintys nusikalstamą praeitį ir šiandien neturintieji darbo. Neturi darbo, todėl vaikšto gatvėmis ir prospektais“, – kalbėjo A. Lukašenka. Jį cituoja valstybinė naujienų agentūra BelTA.

Aliaksandras Lukašenka, 2012 m.
Aliaksandras Lukašenka, 2012 m. / AP nuotr.

Anot A. Lukašenkos, „visi, kurie šiandien nedirba, turėtų būti išaiškinti ir jiems turėtų būti pasiūlytas darbas“.

„Ir aš noriu įspėti kai kuriuos mūsų, švelniai tariant, buržuazinius piliečius: neduok Dieve, kad kažkas kažkam išduotų padirbtus darbo pažymėjimus. Viskas turi būti sąžininga ir padoru“, – teigė A. Lukašenka.

Jis nurodė teisėsaugos ir vyriausybinėms struktūroms užtikrinti šių nurodymų įgyvendinimą.

Atnaujinta 15.49

Socialiniuose tinkluose paplito nuotraukos ir vaizdo įrašai, kuriuose matyti, kad prie Minsko metropoliteno stoties „Puškinskaja“, kur anksčiau šią savaitę žuvo vienas iš protestuotojų, stovi rankomis susikibę žmonės. Liudininkai praneša, kad kitame miesto rajone taip pat formuojasi gyvosios grandinės.

Kaip praneša portalas „Naša Niva“, vakarinėje Lydoje į gyvąją grandinę prie vykdomojo komiteto pastato susikibo grupė moterų, Gardine panaši akcija prasidėjo prie autobusų stoties, o šalia apskrities vykdomojo komiteto būstinės į gyvąją grandinę susikibę protestuotojai klūpi ant kelių.

Protestai Minske po Baltarusijos prezidento rinkimų
Protestai Minske po Baltarusijos prezidento rinkimų / AP nuotr.

Žmonės taip pat renkasi Žodzinoje vidurio Baltarusijoje.

Anksčiau trečiadienį apie 250 moterų susirinko šalia Minsko Komarovsko turgavietės į protesto akciją prieš suklastotus prezidento rinkimus ir jėgos panaudojimą prieš protestuotojus, nesutinkančius su oficialiais balsavimo rezultatais.

„Liaukitės mus mušę! Tiesiog norime, kad būtų sąžiningai suskaičiuoti balsai, – sakė viena iš akcijos dalyvių. – Atėjome tuščiomis rankomis, be ginklų – kaip ir kiti taikūs protestuotojai. Smurtą naudoja tik viena pusė.“

Atnaujinta 15.28

Rusijos žurnalistų sąjunga pareiškė protestą Baltarusijos valdžiai

Rusijos žurnalistų sąjunga (RŽS) pareiškė griežtą protestą Baltarusijos valdžiai dėl žiaurių pareigūnų veiksmų prieš žiniasklaidos darbuotojus. Organizacijos pareiškimas paskelbtas trečiadienį jos tinklalapyje.

Protestai Minske po Baltarusijos prezidento rinkimų
Protestai Minske po Baltarusijos prezidento rinkimų / AP nuotr.

„Rusijos žurnalistų sąjunga reiškia Baltarusijos valdžiai griežtą protestą dėl pareigūnų elgesio mūsų kolegų atžvilgiu. Pasak mačiusiųjų, Baltarusijos milicija ir OMON griebiasi itin žiaurių veiksmų prieš žurnalistus. Jie mušami, daužoma brangi technika, atiminėjami asmeniniai daiktai. RŽS tokią Baltarusijos valdžios praktiką laiko visiškai nepriimtina ir reikalauja tučtuojau nutraukti smurtą prieš žiniasklaidos atstovus“, – sakoma pareiškime.

Kaip pranešė trečiadienį Baltarusijos žurnalistų asociacija (BŽA), pastarąją savaitę Baltarusijos pareigūnai sulaikė iš viso 55 žurnalistus.

Atnaujinta 15.19

M. Pompeo: baltarusiai turėtų gauti „laisves, kurių jie reikalauja“

Baltarusiams turėtų būti suteiktos „laisvės, kurių jie reikalauja“, trečiadienį pareiškė JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo, paraginęs valdžią Minske saugoti protestuotojus.

„Mes norime, kad Baltarusijos žmonės turėtų laisves, kurių jie reikalauja... Mes raginame, kad taikūs protestuotojai būtų apsaugoti, o ne žalojami“, – sakė Prahoje viešintis JAV diplomatijos vadovas.

„Tikiuosi, kad ES neapsiribos pareiškimais, bet imsis veiksmų, imsis priemonių, nes baltarusiai turi tokią pačią teisę į laisvę ir demokratiją kaip ir mes“, – pabrėžė M. Pompeo.

Čekijos premjeras Andrejus Babišas savo ruožtu pavadino įvykius Baltarusijoje, kur jau tris naktis vyko protestai prieš rinkimų rezultatų klastojimą, „šokiruojančiais“.

Atnaujinta 13.55

Baltarusijoje sulaikyta per 1 000 demonstrantų

Vyriausybės duomenimis, sulaikyta daugiau kaip 1 000 demonstrantų. Per susirėmimus, be to, sužeistas 51 protestuotojas ir 14 milicijos pareigūnų, trečiadienį Minske pranešė Vidaus reikalų ministerija, kuria remiasi agentūra „Reuters“.

Taip pat skaitykite

Atnaujinta 13.04

Keli šimtai moterų susikibo rankomis ir stojo į gyvą grandinę

Minske apie 11 valandą moterys stojo į gyvą grandinę prie Kamarouski turgaus. Jos vilkėjo baltus drabužius ir nešėsi gėlių. Jos stovėjo tyloje, laikydamosi už rankų.

Taip moterys siekia pasisakyti prieš smurtą, kuris Baltarusijos miestuose vyravo jau tris dienas. Kiekvieną vakarą, net nepaisant blogo interneto ryšio, sulaikoma šimtai, tūkstančiai žmonių, kurie nori, kad būtų įsiklausoma į jų balsus.

Atnaujinta 12.26

S. Cichanouskaja apskundė prezidento rinkimų rezultatus

Baltarusijos opozicijos kandidatė S. Cichanouskaja pateikė Centrinei rinkimų komisijai skundą dėl praeitą savaitgalį vykusių prezidento rinkimų rezultatų, antradienį pranešė jos atstovė Ana Krasulina.

„Skundas pateiktas nustačius įstatymų pažeidimų skaičiuojant balsus. Reikalaujame jų pakartotinio perskaičiavimo. Jeigu nėra galimybių perskaičiuoti balsus, rinkimai atskirose apylinkėse turi būti paskelbti negaliojančiais“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė A. Krasulina.

Atnaujinta 12.38

ES rengia neeilinį užsienio reikalų ministrų posėdį dėl Baltarusijos

ES šalių užsienio reikalų ministrai veikiausiai jau šį penktadienį surengs neplanuotą vaizdo konferenciją dėl pastarųjų įvykių Baltarusijoje bei ginčo dėl gamtinių dujų žvalgybos Viduržemio jūroje. Dar viena konsultacijų tema bus padėtis Libane po sprogimo Beirute, trečiadienį pranešė ES šaltiniai.

ES užsienio reikalų tarnybos atstovas kol kas šios datos nepatvirtino. Jis sakė, kad apie posėdį viešai bus paskelbta tik baigus parengiamuosius darbus. ES šaltinių duomenimis, posėdyje konkrečiai bus kalbama apie galimą sankcijų atnaujinimą Baltarusijos vadovybei po praėjusį savaitgalį vykusių ginčytinų prezidento rinkimų.

Be to, Graikija pareikalavo neeilinio posėdžio dėl įtampos su Turkija. Įtampa kyla dėl Turkijos vykdomos gamtinių dujų žvalgybos jūrinėje teritorijoje, kurią Graikija laiko išskirtinai savo ekonomine zona.

Protestai Minske po Baltarusijos prezidento rinkimų
Protestai Minske po Baltarusijos prezidento rinkimų / AP nuotr.

Atnaujinta 11.10

Valstybinė žiniasklaida: Minske sulaikyti masinių neramumų koordinatoriai

Baltarusijos sostinėje sulaikyti „masinių neramumų koordinatoriai“, vienas iš jų vadovavo bendražygių veiksmams būdamas viešbutyje, pranešė valstybinė naujienų agentūra BelTA.

„Vienas iš sulaikytųjų, minskietis, buvo užsisakęs kambarį viešbučio „Baltarusija“ 17-ame aukšte. Iš ten ir koordinavo akcijas. Vyras vadovavo trijų jam pavaldžių asmenų veiksmams. Pastarieji savo ruožtu vadovavo šimtams“, – nurodė agentūra.

Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos spaudos tarnyba naujienų agentūrai „Interfax“ patvirtino, kad buvo sulaikyti masinių neramumų koordinatoriai, tačiau daugiau jokių detalių nepateikė.

Atnaujinta 10.32

Baltarusijoje vėl veikia interneto ryšys

Baltarusijoje trečiadienį ryte atkurta normali prieiga prie interneto.

Vartotojai praneša, kad po kelių dienų pertraukos vėl pradėjo įprastai veikti socialiniai tinklai ir susirašinėjimo platformos, už nacionalinės domenų zonos ribų veikia tinklalapiai, vyksta interneto paslaugų atnaujinimai.

Rugpjūčio 9-ąją, kai Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai, vakare ėmė strigti interneto ryšys. Nebeveikė ir valstybės įstaigų, ministerijų ir žinybų, valstybinės naujienų agentūros BelTA bei prezidentūros tinklalapiai.

Rugpjūčio 10 dieną valstybinė interneto ryšio operatorė „Beltelekom“ pranešė, kad iki vakaro planuoja atkurti normalią prieigą prie interneto Baltarusijoje. Skelbta, kad yra „problema su vidaus kanalais, didelė apkrova“.

Interneto ryšys ėmė normaliai veikti tik trečiadienį ryte.

Lietuviai neša gėles prie Baltarusijos ambasados Vilniuje
Lietuviai neša gėles prie Baltarusijos ambasados Vilniuje / E. Blaževič/LRT nuotr.

Atnaujinta 07.37

Ekspertas: OMON įsilaužia į laiptines ir iš jų ištraukia žmones

„Kuo yra ypatinga ši naktis, ji yra ypatinga tuo, kad yra vėl labai daug sutelkta kariškių į miestą. Vakar nebuvo tiek daug, juos galima buvo matyti porinkiminę naktį ir šiandien. Antras dalykas yra tas, kad pasikeitė jėgos struktūrų veikimo taktika. Vakar matėme vaizdus ir pats mačiau savo akimis kaip ilgosios OMON pajėgų kolonos bandė išstumti piliečius iš ganėtinai plačios gatvės, čia yra keturios juostos kiekviena kryptimi.

Dabar OMON atvažiuoja į daugiabučių kiemus, suima visus žmones iš kiemo, netgi įsilaužia į laiptines ir iš laiptinių ištraukia žmones. Nes kas buvo daroma vakar, vakar žmonės saugojosi daugiabučių namų laiptinėse, siekdami apsaugoti save“, - LRT RADIJUI apie protestus Baltarusijoje pasakojo Minske esantis Europos humanitarinio universiteto komunikacijos vadovu Maksimu Milta.

Anot M. Miltos, keičiasi ne tik pareigūnų, bet ir protestuotojų taktika.

“Protestai persikraustė į toliau esančius nuo miesto centro rajonus. Matosi, kad taktika dar labiau keitėsi, žmonės veikė dar labiau decentralizuotai, tačiau keičiasi ir OMON ir kariškių taktika“, – sakė Europos humanitarinio universiteto komunikacijos vadovas.

Trečią protestų naktį Baltarusijoje – dar agresyvesni OMONo metodai: žmones traukė iš laiptinių

Trečią naktį iš eilės Baltausijos žmonės žygiavo miesto centro link. Žinodami kokia susidorojimo banga jų laukia jie keitė taktiką. Antradienį vakare socialiniuose tinkluose ėmė plisti instrukcijos, kaip protestuoti: „Būkite kaip vanduo – visada judėkite ir svarbiausia mažomis grupelėmis“, – rašoma instrukcijoje. Ši taktika pasiskolina iš Honkongo protestuotojų, siekiant išnaudoti ribotą Milicijos pareigūnų skaičių, tačiau OMON represijų tai nesustabdė.

Protestai Minske po Baltarusijos prezidento rinkimų
Protestai Minske po Baltarusijos prezidento rinkimų / AP nuotr.

Net mažiausius susibūrimus ar stovintys ir garso signalus leidžiantys motociklininkai – iškarto areštuojami.

OMON be gailesčio spardo net gulintį žmogų. Dviese. Tokia Baltarusijos pilietinės visuomenės realybė.

Visas šis smurtas tik didina gyventojų nepasitenkinimą, o mieste vėl girdisi sprogimai.

„Šie protestai vyksta todėl, kad valdžia nenori išklausyti savo piliečių. Valdžia nesiklauso ir yra atsakinga už tai kas dabar vyksta“, – sako S. Cichanouskajos štabo narė Maryja Kalesnikava.

Protestai Minske po Baltarusijos prezidento rinkimų
Protestai Minske po Baltarusijos prezidento rinkimų / AP nuotr.

Baltarusijos prezidentas per vakarykštį posėdį, nei žodžiu neužsiminė apie šalį krečiančius protestus ir milicijos taikomas represijas. A. Lukašenka pasigyrė koronaviruso krize ir pasiūlė eiti dirbti, nepaisant to, kad net kelios gamyklos ir įmonės vakar paskelbė streiką.

„Žaliavų turime daugiau nei užtektinai, žemdirbiai dirba geriau nei bet kada. Turime cukraus, mėsos, pieno ir viso kito. Visos šalys užsidarė ir sustabdė ekonomiką, o mes tuo metu dirbome. Eikite ir parduokite tuos produktus, nes rinkos atviros. Viskas ko reikia – tai dirbti“, – kalbėjo A. Lukašenka.

Aliaksandras Lukašenka, 2012 m.
Aliaksandras Lukašenka, 2012 m. / AP nuotr.

S. Cichanouskajai pasitraukus į Lietuvą jos komandos nariai paaiškina protestuotojams, kad jos vaizdo įrašai ir pats sprendimas nulemtas didelio spaudimo.

„Labai sunku atsilaikyti spaudimui ir nedaryti pareiškimų, kai visa tavo šeima ir artimieji paimti įkaitais“, – aiškina M. Kalesnikava

Sviatlana Cichanouskaja balsuoja prezidento rinkimuose
Sviatlana Cichanouskaja balsuoja prezidento rinkimuose / AP nuotr.

Baltarusijos komunikacijos ir ryšio valdymo tarnyba įspėjo visus operatorius, kad nuo 6 val. vakaro interneto ryšys bus blokuojamas, todėl gyventojams sunku komunikuoti su išoriniu pasauliui. Pagrindiniai susibūrimai vyko tose pačiose vietose, kaip ir pirmosiomis naktimis.

Europos Sąjunga po lyderių kritikos, kad pareiškimų apie susirūpinimą nepakanka pareiškė, kad prezidento rinkimai Baltarusijoje nebuvo nei laisvi, nei nepriklausomi ir pagrasino režimo pareigūnams, kurie prisideda prie represijų ir smurto, kad jų gali laukti sankcijos.