Pasaulyje

2020.08.11 23:37

Bideno pasirinkimas – šalia savęs mato juodaodę viceprezidentę Kamalą Harris

atnaujinta 07.19
LRT.lt2020.08.11 23:37

Antradienio vakarą JAV Demokratų partijos kandidatas į prezidentus Joe Bidenas pasirinko savo favoritę į viceprezidentės postą.

Ja tapo Kamala Harris, skelbia CNN.

Ši kandidatė nuo pat pradžių buvo laikoma viena realiausių pretendenčių, kuri galėtų sulaukti tokio pasiūlymo.

Jos gyvenimo aprašyme – darbas JAV Senate, Kalifornijos generalinės prokurorės, taip pat San Francisko apygardos advokatės pareigos.

Taip pat skaitykite

Jos motina yra iš Indijos, o tėvas iš Jamaikos. Turi patirties bendraujant su nacionaline žiniasklaida, atsižvelgiant į tai, kad ji kandidatavo į prezidentus ir buvo laikoma viena iš geriausius šansus turinčių kandidačių Demokratų partijos pirminiuose prezidento rinkimuose. K. Harris sulaukė daugybės demokratų pagyrimų už tai, kad pastaruoju metu vykstančiose masinėse demonstracijose po George`o Floydo mirties, ji aiškiai pasisakė už policijos reformas, rašo BBC.

Sėkmės atveju J. Bideno pasirinkta viceprezidentė galėtų būti stipriausia kandidatė šiuolaikinės Amerikos istorijoje.

Juodaodė amerikietė gali būti vertinama kaip potenciali kandidatė į prezidentus kituose rinkimus ir, ko gero, pati reikšmingiausia politine žaidėja, bandanti padėti J. Bidenui valdyti krizę ištikusią šalį.

Jungtinėms Valstijoms išgyvenant koronaviruso pandemiją, blogiausią ekonominę krizę po Didžiosios depresijos bei milžiniškus protestus dėl rasinės diskriminacijos ir policijos pareigūnų veiksmų, kuriuos išprovokavo amerikiečio juodaodžio George`o Floydo nužudymas Mineapolyje, naujam viceprezidentui šios pareigos bus dar sunkesnės.

„Joe Bideno viceprezidentas greičiausiai bus pats galingiausias viceprezidentas istorijoje, nes tendencija krypsta link galingesnių viceprezidentų. Joe Bidenas žino, kokia yra viceprezidento, turinčio didelę atsakomybę, vertė“, – „The Atlantic“ liepos pabaigoje pasakojo Danas Pfeifferis, buvęs Baracko Obamos vyresnysis patarėjas ir „Pod Save America“ bendražygis.

Apgalvotas sprendimas

Dar šių metų kovo mėnesį JAV Demokratų partijos kandidatas J. Bidenas pareiškė, kad pergalės atveju į savo viceprezidento postą siūlys moterį. Tiesa, šalį apėmus protestams prieš rasizmą, kandidačių sąrašas buvo apgalvotai susiaurintas.

„Akivaizdu, kad tai atliepiantis realijas sprendimas. Kadangi J. Bidenas jau anksčiau buvo paskelbęs, kad būsimoji viceprezidentė bus moteris, iškilo papildoma aplinkybė, kad dėl rasinių nesutarimų jiems buvo aktualu parodyti, kad jis įgalintų rasines mažumas ir priimtų istorinį sprendimą į viceprezidentes pasirinkdamas kandidatę juodaodę“, – LRT.lt sakė Rytų Europos studijų centro (RESC) vadovas Linas Kojala.

Anot politologo, J. Bidenas puikiai supranta, kad jo rinkėjai yra ir juodaodžiai. Birželio mėnesį paskelbtoje „Washington Post/Ipsos“ apklausoje paaiškėjo, kad 92 proc. registruotų juodaodžių rinkėjų planuoja balsuoti už J. Bideną artėjančiuose rinkimuose lapkričio mėn.

Tik, pasak L. Kojalos, nėra taip akivaizdu, kiek iš tikrųjų jam pavyks mobilizuoti rinkėjų, t. y. kiek realiai jų ateis į rinkimus, tiesa, kuo daugiau, tuo, be abejo, J. Bidenui būtų geriau.

„Šis pasirinkimas gali būti labai svarbus ir šiuo aspektu – kad būtų matoma, kad jis ne tik žodžiais, ne tik savo politiniais praeities darbais, bet ir pasirinkamais atliepia dalies savo elektorato lūkesčius“, – sako L. Kojala.

Potenciali partijos vėliavnešė

Potencialaus demokratų kandidato sprendimas buvo paskelbtas 2020-iesiems būdingu stiliumi – per socialinius tinklus. Šis momentas itin svarbus J. Bidenui, siekiančiam sutelkti plačią rinkėjų koaliciją, kad pašalintų D. Trumpą iš Baltųjų rūmų. K. Harris gali atrodyti patrauklesnė jaunesniems rinkėjams ir moterims, ypač tarp priemiesčių gyventojų, kurių vis daugiau nusivilia dabartiniu prezidentu.

Buvusi Kalifornijos generalinė prokurorė taip pat yra pirmasis indų kilmės žmogus, pelnęs prezidentinės kampanijos partnerio vaidmenį. Ji įkūnija įvairovę, laikimą labai svarbia užtikrinti didesniam demokratų kampanijos palaikymui, juolab metais, kai Amerikai iš naujo persvarsto rasių santykius.

Ji yra trečioji kurios nors didžiosios JAV partijos partijos prezidento rinkimų kampanijos partnere pasirinkta moteris. Pirmoji 1984 metais buvo demokratė Geraldine Ferraro, o antroji – 2008 metų kampanijoje dalyvavusi respublikonė Sarah Palin.

Tuo metu Hillary Clinton buvo pirmoji kandidatė į prezidento postą, bet 2016 metais pralaimėjo D. Trumpui.

K. Harris sakė, kad jaučiasi pagerbta J. Bideno pasirinkimo ir kad „darys viską, ko reikia“, kad padėtų jam laimėti.

„@JoeBiden gali suvienyti Amerikos žmones, nes jis visą gyvenimą praleido už mus kovodamas. Ir kaip prezidentas jis kurs Ameriką, atitinkančią mūsų idealus“, – ji rašė savo „Twitter“ žinutėje.

K. Harris pasirinkimas kampanijos partnere yra itin svarbi gairė jos politinėje karjeroje. Jeigu J. Bidenas laimėtų rinkimus, ši telegeniška, bet ryžtinga kalifornietė beveik neabejotinai galėtų tapti 2024 arba 2028 metų demokratų prezidentinės kampanijos lydere.

Pergalės atveju J. Bidenas taptų seniausiu į JAV prezidento postą išrinktu žmogumi, todėl daugelis spėlioja, kad jis dirbtų tik vieną ketverių metų kadenciją ir stengtųsi išugdyti patikimą įpėdinį.

Dėl šios priežasties K. Harris potencialiai tenka nepaprastai reikšmingas Demokratų partijos vėliavnešės vaidmuo.

J, Bidenas tikriausiai neabejoja, kad K. Harris politiniai gebėjimai ir vadovavimo patirtis padėtų imtis darbo nuo pat pirmosios kadencijos dienos ir kad ji prireikus galėtų pakeisti jį prezidento poste.

Tuo metu D. Trumpas paniekinamai pakomentavo J. Bideno pareiškimą, sakydamas esąs „nustebintas“ jo pasirinkimo, nes, anot prezidento, K. Harris pasirodymas per demokratų pirminių rinkimų kampaniją buvo blankokas.

„Ji labai prastai pasirodė per pirminius rinkimus, – žurnalistams Baltuosiuose rūmuose sakė D. Trumpas. – Ir tai yra tarsi apklausa.“

Prezidentas taip pat užsipuolė K. Harris už jos vaidmenį per posėdžius, kurių metu buvo svarstoma teisėjo Bretto Kavanaugh kandidatūra į Aukščiausiąjį Teismą. D. Trumpas vadino ją „nemaloniausiu, siaubingiausiu, nepagarbiausiu žmogumi JAV Senate“.

Tačiau K. Harris, pasirinkta iš beveik tuzino kitų moterų, pretendavusių tapti J. Bideno kampanijos partnerėmis, pademonstravo esanti pajėgi atremti tokius smūgius, o toks bruožas yra svarbus bet kuriam veikėjui, tapusiam dabartinio prezidento tulžingos kritikos taikiniu.

J. Bideno pasirinkimas taip pat sulaukė tvirtino palaikymo iš kitų sluoksnių, įskaitant buvusį prezidentą Baracką Obamą – pirmąjį juodaodį Amerikos vadovą.

„Ji yra labiau nei pasiruošusi šiam darbui, – savo tviterio žinutėje rašė D. Trumpo pirmtakas. – Tai gera diena mūsų šaliai. Dabar laimėkime šį reikalą.“