Pasaulyje

2020.08.11 14:31

Buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras įsitikinęs: Cichanouskaja į Lietuvą atvažiavo su Baltarusijos KGB sutikimu

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.08.11 14:31

Buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras, diplomatas Petras Vaitiekūnas mano, kad Sviatlanai Cichanouskajai duris atvėrusi Lietuva dabar turi būti išmintinga ir pasitelkdama partnerius rasti sprendimą, kaip elgtis, kad Baltarusijos opozicijos simbolio problema netaptų mūsų šalies problema. 

– Lietuva šiąnakt suteikė prieglobstį Sviatlanai Cichanouskajai. Kiek šitokioje situacijoje yra svarbi kaimynystė?

– Be abejo, ji labai svarbi. Bet ta kaimynystė yra ne tik tarp Lietuvos ir Baltarusijos, bet ir Europos, Europos Sąjungos ir apskritai Vakarų. Ji labai svarbi. Ir, be abejo, dėl Astravo atominės jėgainės.

– Apie Astravą jūs kalbate prezidento rinkimų kontekste?

– Taip, prezidento rinkimų kontekste. Destabilizuojasi padėtis Baltarusijoje ir aš nežinau, kaip tai gali blogąja prasme atsiliepti tam, kas vyksta branduolinėje jėgainėje.

Taip pat skaitykite

– Turite galvoje, kad neužtikrinant politinio stabilumo gali būti neužtikrinamas ir energetinis saugumas?

– Taip, gali būti neužtikrinamas ir branduolinis saugumas.

– Jūs buvote Lietuvos ambasadorius Kijeve Ukrainai itin įtemptu laiku, kai vyko Maidanas. Tuomet jums teko rūpintis panašiais atvejais, koks buvo šiąnakt, kai į Lietuvą iš Baltarusijos pervežta S. Cichanouskaja?

– Tik labai iš tolo. Prieglobsčio tuomet ieškojo opozicijos atstovai, žmonės, kuriuos persekiojo Viktoro Janukovyčiaus saugumo struktūros. Bet tokio kalibro žmogaus kaip S. Cichanouskaja tuomet neturėjome.

Norėčiau pasakyti porą žodžių apie Sviatlaną Cichanouskają. Kas ji yra? Ji nėra pasipriešinimo lyderė, ji pasitraukė iš šalies. Ji buvo, pavadinkime taip, rinkimų simbolis, gana atsitiktinis rinkimų simbolis. Ji – ne politikė. Baltarusijoje apskritai nėra politikų, politikos, ten yra disidentai. Ten yra jaunimo, ne tik jaunimo, tam tikras žmonių sluoksnis, kurie nesutinka su diktatūra, su tuo, kad prezidentas Lukašenka Baltarusiją valdo jau 26 metus.

Cichanouskajos problema, kad ji pasitraukė iš savo šalies, neturi tapti ir Lietuvos problema. Mums reikia ieškoti sąjungininkų Varšuvoje, Briuselyje, Vašingtone, ką darome su Cichanouskaja, kaip ją išnaudojame Baltarusijos naudai, kad ji padarytų dar ką nors naudinga Baltarusijoje. Ar tai būtų egzilinės Vyriausybės formavimas, ar dar kas nors.

Kovos su diktatūra, kuri vyksta Baltarusijoje, negalima suvesti į paramą pseudolyderei. Ji yra pseudolyderė. Kol kas. Galbūt su Europos, Amerikos, savo tautos pagalba ji gali tapti pasipriešinimo lydere, bet dabar ji tokia nėra. Ir savo šansus ji labai sumažino pasitraukdama iš šalies. Žinoma, ji galėjo supanikuoti, tai suprantama, suprantama ir jos patyrimo stoka. Bet negalima suvesti kovos su diktatoriumi į paramą pseudolyderei.

Reikia kiek galima mažiau palikti erdvės Kremliaus veikimui ir priversti Lukašenką – blogiausiu atveju Lukašenką – vykdyti tam tikras reformas. Žinoma, inercijos galimybės negali atmesti. Bet kadangi prezidentas Putinas jau pasveikino Lukašenką, akivaizdu, kad ta inercija praktiškai yra įvykusi. Ar Kremlius darys kokius nors kitus žingsnius, niekas negali pasakyti. Bet sprendžiant, kaip vykdomi masiniai areštai Baltarusijoje, kokios gerai koordinuotos ir tikslios represijos vykdomos, matyti, kad Lukašenka buvo pasirengęs šiam scenarijui, jėgų jis turi, o jei pritrūks, Kremlius pasirengęs „išgelbėti“ Baltarusiją.

S. Cichanouskaja į Lietuvą atvažiavo su Baltarusijos KGB sutikimu. Nesakau, kad su pagalba, bet kad su sutikimu, tai taip. Tai, kad rinkimų lyderis, opozicijos simbolis pasitraukė iš šalies, suveikė ir Lukašenkos, ir Kremliaus interesams. Dabar reikia labai atsargiai žiūrėti, kad tas Kremliaus ir prezidento Lukašenkos interesas netaptų mūsų klaida. S. Cichanouskaja padarė klaidą, bet mums reikia išvengti, kad tai netaptų mūsų klaida.

– Kuo tai galėtų mums atsirūgti?

– Lietuva sugebės iš to išsisukti. Bet mums reikia nesužaisti anoje pusėje to žaidimo, kurį žaidžia prezidentas Lukašenka ir Kremlius, šalindamas vienu ar kitu būdu lyderius iš Baltarusijos politinės arenos. Vienus sodina į kalėjimą, kitiems – namų areštas, dar kitus išstumia iš šalies vienu ar kitu būdu.

Tai nėra vienareikšmė situacija, kad galėtume pasakyti, jog mes esame diplomatijos lyderiai. Tą reikia realizuoti, neužmigti ant to S. Cichanouskajos išvežimo.