Pasaulyje

2020.08.10 19:40

Vilniuje surengta solidarumo su baltarusiais akcija – bijo visi, bet Baltarusija pabudo

Andrius Balčiūnas, LRT.lt2020.08.10 19:40

Sekmadienį Baltarusijoje įvyko prezidento rinkimai, kuriuos lydėjo protestai dėl balsų klastojimo. Jėgos struktūrų pareigūnai prieš taikius aktyvistus Baltarusijos miestuose panaudojo ginklus ir jėgą. Pirmadienio pavakarę Vilniuje baltarusiai surengė solidarumo akciją, kuria palaiko sulaikytus protestuotojus.

Oficialūs rezultatai rodo Aliaksandro Lukašenkos pergalę, bet nepriklausomos apklausos ir dalis tikrųjų duomenų pergalę skiria jo varžovei Svetlanai Tichanovskajai.

Į solidarumo akciją V. Kudirkos aikštėje susirinko apie 100 žmonių, dalyvavo keli Lietuvos politikai, plevėsavo istorinės Baltarusijos vėliavos. Pasakytas kalbas žmonės palydėjo plojimais, skandavo „Zhive Belarus“ („Tegyvuoja Baltarusija“ – LRT.lt) ir „Uchadi“ („Išeik“ – LRT.lt).

Keli pravažiuojantys automobiliai naudojo garsinį signalą – taip baltarusiai reiškė palaikymą protestuotojams ir Baltarusijos miestuose sekmadienį.

Solidarumo akciją organizavęs Kirilas Krivickis teigia, kad vakar Baltarusija pabudo: „Tau nereikia interneto, kad pabustum. Žmonės jau pabudo. Mes norime ginti savo pasirinkimą.“

Jis nurodo, kad dauguma baltarusių remia pokyčius ir nepalaiko A. Lukašenkos režimo – jo tikrasis reitingas esą tėra vos 3 procentai. K. Krivickis teigia, kad Lietuva Baltarusijos klausimą turėtų kelti ES darbotvarkėje, kad Bendrija imtųsi veiksmų prieš režimą.

„Varinėjo kaip šuniukus“

Sekmadienį balsuoti spėjo ne visi baltarusiai – apylinkių ir ambasadų užsienyje darbuotojai visaip stengėsi apsunkinti balsavimo sąlygas ir lėtinti procesą, todėl kai 20 val. balsavimas baigėsi, šimtai ar net tūkstančiai baltarusių įvairiuose šalies miestuose ir užsienyje dar nebuvo spėję atiduoti balso.

Balsuoti „nespėjo“ ir Vilniuje jau porą metų gyvenantis baltarusis Romanas – nors prie ambasados laukė nuo ankstyvo ryto, darbuotojai į vidų įleido vos po 1 žmogų – esą dėl COVID-19 prevencijos.

„Buvo visiška nesąmonė, nes mes kaip šuniukai bėgiojome po ambasados teritoriją, kad su mumis buvę žmonės galėtų turėti galimybę balsuoti. (...) Aš nežinau, kur tai galėtų vykti, net Šiaurės Korėjoje taip nebūna“, – LRT.lt sako vyras.

Lietuvoje beveik dešimtmetį gyvenanti solidarumo akcijos dalyvė Marta sako, kad balsavimas buvo bereikšmis.

„Mano artimieji, draugai balsavo, dauguma stovėjo nuo 8 val. ryto ir spėjo. Tačiau, aišku, tai nepadėjo. Tai gali padėti tarptautinei bendruomenei pripažinti, kad Baltarusijos prezidentė yra Svetlana Tichanovskaja, o ne Lukašenka“, – sako moteris.

Akivaizdus rinkimų rezultatų klastojimas padidino baltarusių pyktį. Dalis žmonių atsisakė palikti apylinkių prieigas ir reikalavo, kad balsai būtų skaičiuojami sąžiningai. Ir tai buvo padaryta – ir visose apylinkėse pirmauja S. Tichanovskaja.

„Gėda“

Vėlų sekmadienio vakarą tūkstančiai protestuotojų užliejo Baltarusijos miestų gatves, o ginkluoti jėgos struktūrų pareigūnai juos pasitiko smurtu – naudojo kurtinančias ir akinančias granatas, vandens patrankas, mušė skydais.

Oficialiais duomenimis, sužeistųjų yra bent 100, dar keli tūkstančiai žmonių suimti. Nors Baltarusijos VRM tai neigia, pranešama apie bent vieną žuvusįjį.

„Man labai gėda, kad pas mus tai vyksta, mūsų valstybė nepaprastai meluoja. Aš neturiu žodžių“, – sako Romanas.

Marta pasakoja, kad kelis jos bičiulius Minske suėmė pareigūnai: „Jie sakė, kad milicija elgėsi pakankamai gerai. Jie yra žmonės ir viską supranta, bet bijo prarasti darbo vietas, patys bijo represijų. Tai taip ir išeina, kad savi suima savus žmones.“

K. Krivickis sako, kad susidorojimų baimė skatina žmones tęsti protestus Baltarusijos miestuose: „Bijo visi, nemeluosiu.“

Protestai sekmadienį vyko decentralizuotai, komunikaciją apsunkino tai, kad Minske praktiškai neveikė internetas. Dėl to neįmanoma žinoti ir tikrojo protestų masto bei padarinių.

Romanas teigia, kad padėtis buvusi tokia, jog jam teko pačiam skambinti draugams į Minską ir aiškinti, kas vyksta mieste, mat jie nenutuokė.

Protestuotojai Baltarusijoje žada vėl burtis pirmadienio vakarą. Analitikai mano, kad jų vis dar per mažai, o verslo struktūros vengia skelbti streikus, į protestuotojų pusę neperėjo ir jėgos struktūros.

Romanas į įvykius žvelgia pesimistiškai – mano, kad protestai bus numalšinti ir Baltarusijos politika nesikeis.

Marta sako, kad šie protestai savo mastu yra beprecedenčiai, prie to prisidėjo ir augęs nepasitenkinimas režimu, dėl A. Lukašenkos reakcijos į COVID-19.

„Kadangi visas pasaulis susitelkęs į COVID-19 ar kitas problemas, baltarusiai pajuto, kad pagalbos iš niekur nebus. Vadinasi, arba patys gali pakeisti situaciją, arba niekas kitas“, – teigia moteris. Jos nuomone, padėtis šalyje tik blogės – smurtas prieš protestuotojus tęsis.

K. Krivickis teigia, kad niekas neprašys A. Lukašenkos, kad jis pasitrauktų, jis tiesiog negalės to išvengti.