Pasaulyje

2015.11.25 10:06

Turkijos teigimu, abu numušto lėktuvo pilotai – gyvi

15min.lt, BNS 2015.11.25 10:06

Antradienio ryte Sirijoje, netoli sienos su Turkija, Turkijos karinės oro pajėgos numušė Rusijos naikintuvą „Su-24“. Turkijos teigimu, karinis orlaivis pažeidė šalies oro erdvę.

20.10 val. Spaudos konferencijoje po antradienį vakare surengto nepaprastojo NATO posėdžio Aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad NATO remia Turkiją ir pasisako už jos teritorinį vientisumą.

19.25 val. Turkų numušto Rusijos lėktuvo abu pilotai gyvi, pranešė turkų pareigūnas

Turkų naikintuvų prie Sirijos sienos numušto Rusijos lėktuvo abu pilotai, spėję katapultuotis, tikriausiai yra gyvi; ir Turkijos valdžia rūpinasi jų gelbėjimu, pranešė antradienį vienas vyriausybės pareigūnas.

„Turkija turi informacijos, kad abu pilotai yra gyvi, ir kaip tik dabar Turkija mėgina juos paimti“, – sakė naujienų agentūrai AFP pareigūnas; nors anksčiau būta pranešimų, kad vienas minėtų lakūnų galėjo būti nušautas besileidžiantis parašiutu Sirijoje.

18.27 val. Turkijos pilotai 10 kartų įspėjo Rusijos lėktuvą prieš jį numušdami, patvirtino JAV kariškiai

Jungtinių Valstijų kariškiai antradienį patvirtino Turkijos pareiškimą, kad turkų pilotai 10 kartų perspėjo Rusijos karinį lėktuvą prieš jį numušdami, tačiau jokio atsakymo nesulaukė.

„Mes girdėjome viską, kas ten vyko, tas ryšys vyko atvirais kanalais“, – sakė koalicijos atstovas spaudai pulkininkas Steve'as Warrenas per telekonferenciją iš Bagdado.

Paklaustas, ar jis gali patvirtinti, kad Turkijos pilotai nesulaukė atsakymo į 10 perspėjimų, S. Warrenas sakė: „Taip, aš galiu tai patvirtinti“.

Pasak S. Warreno, kurioje Turkijos ir Sirijos sienos pusėje skrido lėktuvas, kol kas neaišku. Prireiks kažkiek laiko, kol bus išanalizuoti duomenys ir padaryta išvada.

Anot Pentagono, JAV pajėgos nėra susijusios su šiuo rusų lėktuvo numušimo incidentu.

Jungtinės Valstijos Turkijoje laiko stiprias pajėgas; iš šioje šalyje esančios Indžirliko aviacijos bazės reguliariai kyla amerikiečių lėktuvai, kurie bombarduoja „Islamo valstybės“ objektus Sirijoje ir Irake.

16.44 val. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas oficialiai atšaukė savo vizitą į Ankarą, kur turėjo vykti trečiadienį.

16.41 val. Turkmėnijos brigada Sirijoje paskelbė, kad jie nušovė abu Rusijos lakūnus, kai jie iššokę iš numušto lėktuvo leidosi parašiutais, rašo „Reuters“.

16:00 val. Viena didžiausių Rusijos turizmo kompanijų „Natali tours“ paskelbė, kad nuo šiandien nebepardavinės kelialapių į Turkiją. Rusijos Dūmos deputatai jau buvo raginami balsuoti dėl Rusijoje populiarios turizmo krypties į Turkiją uždarymo.

15.37 val. Pranešama, kad sukilėliai Sirijoje apšaudo Rusijos sraigtasparnius, kurie atskrido ieškoti lakūnų.

„The Syrian Observatory for Human Rights“ skelbia, kad sukilėliai teigia prieštankine raketa pataikę į vieną sraigtasparnį, jis turėjo leistis avariniu būdu. Ši informacija nepatvirtinta.

15.29 val. Turkijos ministras pirmininkas Ahmetas Davutoglu pareiškė, kad Turkijos pareiga veikti prieš bet kurį jos sienų pažeidėją. „Visi turi žinoti, kad mes turime tarptautinę teisę ir nacionalinę pareigą imtis bet kurių priemonių prieš bet ką, pažeidusį mūsų oro erdvės ar teritorijos sienas“, – sakė Ankaroje A. Davutoglu.

15.11 val. Rusijos Dūmoje siūloma nutraukti visus skrydžius tarp Rusijos ir Turkijos.

15.00 val. Turkija antradienį iškvietė į Ankarą Rusijos reikalų patikėtinį pareikšti protesto dėl šalies oro erdvės pažeidimo virš sienos su Sirija.

14.49 val. Vladimiras Putinas apie Turkijoje numuštą karo lėktuvą: „Tai yra dūris į nugarą“.

14.38 val. S. Lavrovo kelionė į Ankarą oficialiai kol kas nėra atšaukta. Trečiadienį jis į Turkiją turi vykti planuoto vizito.

14.18 val. „Free Syrian Army“ sukilėliai skelbia, kad negyvas ir antrasis lakūnas.

14.12 val. Dūmos gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas Francas Klincevičius: „Šitai provokacijai buvo ruošiamasi. Nemanau, kad tai buvo galima atlikti be JAV žinios. Labai gaila, kad mūsų, vadinamieji Turkijos draugai, atliko tokį veiksmą“.

14.04 val. Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu šiuo metu yra Egipte. Jis žiniasklaidai atsisako komentuoti situaciją.

14.00 val. Vienas iš numušto Rusijos lėktuvo pilotų žuvo, kitas – dingęs. Tai AFP sakė šaltiniai Sirijos opozicijoje. AP taip pat skelbia, kad sukilėlių rastas lakūnas buvo jau miręs.

13.32 val. NATO Šiaurės Atlanto taryba šaukia nepaprastąją sesiją.

12.59 val. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas parengė pranešimą dėl karinio lėktuvo numušimo. Apie tai praneša radijo stotis „Govorit Moskva“, kuri remiasi šaltiniu Kremliuje. Šio būsimo preanešimo detalės kol kas neviešinamos. 

12.48 val. Rusijos Dūmos vicepirmininkas Nikolajus Levičevas pasiūlė evakuoti Rusijos turistus iš Turkijos. Tai, kas įvyko, jis pavadino „agresijos aktu“ ir pareiškė, kad dabar galima nustatyti Turkijos ryšius su „Islamo valstybe“.

12.37 val. „Reuters“ skelbia, kad Turkijos oro erdvę tuo metu, kai buvo numuštas Rusijos lėktuvas, buvo pažeidę du kariniai šios šalies orlaiviai. Tai naujienų agentūrai patvirtino oficialus Turkijos valdžios atstovas. Jis pažymėjo, kad abu orlaiviai gavo perspėjimus nepažeisti oro erdvės.

12.30 val. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas atšaukė savo vizitą į Ankarą. Trečiadienį jis turėjo vyktį į Turkiją aptarti kovos su „Islamo valstybe“ ir Kipro.

12.20 val. Turkijos žiniasklaida skelbia, kad vienas iš katapultavusių pilotų žuvo, kitą sučiupo turkmėnų sukilėliai Sirijoje. Socialiniuose tinkluose plinta vaizdo įrašas, kuriame, teigiama, nufilmuotas žuvęs lakūnas. Jis spėjo iššokti iš lėktuvo, tačiau žuvo nukritęs ant žemės. Įrašo autentiškumas nepatvirtintas.​

12.19 val. „CNN Turk“ skelbia, kad iš karinių šaltinių gavo skrydžių schemą.

12.18 val. Socialiniuose tinkluose plinta vaizdo įrašas, kuriame, teigiama, nufilmuotas numušto lėktuvo pilotas. Jis katapultavosi, tačiau žuvo nukritęs ant žemės.

12.12 val. Į įvykio vietą ieškoti lakūnų atvyko Rusijos kariniai sraigtasparniai.

11.39 val. Turkijos kariuomenės teigimu, numuštas orlaivis Turkijos oro erdvę pažeidė 10 kartų per 5 minutes. Jį numušė du pakelti turkų naikintuvai „F-16“.​

11.33 val. Praėjusią savaitę Turkijoje iškviestas Rusijos ambasadorius po intensyvaus Maskvos karo aviacijos bombardavimo Sirijos teritorijoje prie pat Turkijos sienos.

Turkijos ministerija pabrėžė, kad Rusijos veiksmai nėra kova su terorizmu, o yra bombarduojami turkmėnų kaimai – „tai gali turėti rimtų pasekmių“.

11.27 val. Trečiadienį į Stambulą jau anksčiau suplanuoto vizito atvyksta Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas. Jis su Turkijos ministru ketina aptarti kovą su „Islamo valstybe“. Ketinama kalbėtis ir apie Kiprą.

11.16 val. Tai – pirmasis atvejis NATO-Rusijos santykiuose, kai numušamas pilotuojamas karinis lėktuvas.​ Spalio mėnesį Turkijos kariuomenė numušė Rusijoje pagamintą bepilotį lėktuvą, kuris įskrido į šalies oro erdvę. Tuomet Maskva neigė, kad jis priklausė Rusijos pajėgoms.

11.15 val. Skelbiama, kad vieną katapultavusį pilotą sučiupo Sirijos sukilėliai – Turkmėnų „Free Syrian Army“ atšaka.

11.03 val. Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas patvirtino, kad jo šalies pajėgos numušė Rusijos naikintuvą.​

„Rusijos lėktuvas Su-24 buvo numuštas pagal kovos veiksmų taisykles, nes jis pažeidė Turkijos oro erdvę, nepaisydamas perspėjimų“, – skelbiama prezidentūros pranešime.

10.58 val. „Fox News“ skelbia, kad į Turkijos oro erdvę įskridusį naikintuvą šalies pajėgos įspėjo 3 kartus. „Su-24“ lakūnams nereagavus, į jį buvo paleista viena raketa.​

10.52 val. Rusijos Gynybos ministerija patvirtino, kad Sirijoje buvo numuštas Rusijos naikintuvas. Tačiau ministerija tvirtina, kad jis nebuvo įskridęs į Turkijos oro erdvę.

10.47 val. Skelbiama, kad šaltiniai Turkijos prezidentūroje patvirtino, jog numuštas naikintuvas „Su-24“ priklauso Rusijai.

10.39 val. Turkijos žiniasklaida rašo, kad numuštas orlaivis – naikintuvas.

Rugsėjo 21 dieną Sirijos Latakijos oro bazėje nusileido pirmieji Rusijos naikintuvai Su-24, Su-25 ir Su-30. Greitai prie jų prisijungė ir bombonešiai Su-34 bei šnipinėjimui skirtas Il-20. Taip pat 500 Rusijos karinių instruktorių, ginkluotų SA-15 ir SA-22 „žemė-oras“ raketomis. Rusijos karinė operacija Sirijoje prasidėjo rugsėjo 30 dieną.

10.33 val. „CNN Turk“ skelbia, kad vietos šaltinių teigimu, vieną iš numušto orlaivio išsigelbėjusį pilotą sučiupo turkai.

10.28 val. Turkijos žiniasklaida praneša, kad oro erdvę pažeidęs lėktuvas numuštas Turkijos karinių oro pajėgų, o ne raketa žemė-oras.

10.21 val. Turkijos premjeras šalies Užsienio reikalų ministerijai nurodė dėl incidento Sirijos pasienyje konsultuotis su NATO ir JT.

10.17 val. Pasirodė ne vienas kol kas oficialiai nepatvirtintas pranešimas apie incidento detales. Pranešama, jog lėktuvas numuštas zenitiniu pabūklu. Tačiau tai – kol kas neoficiali informacija.

Kurios valstybės karinėms pajėgoms priklauso lėktuvas, kol kas neaišku. Turkijos žiniasklaida skelbia, kad jis – Rusijos.

Skelbiama, kad karinis lėktuvas buvo numuštas. Turkijos žiniasklaida rašo, kas lėktuvas pažeidė šalies oro erdvę, todėl turkų pajėgos jį numušė.

Anot Turkijos kariuomenės, lėktuvo pilotas buvo įspėtas, tačiau į perspėjimą nereagavo, todėl F16 jį numušė.

Lėktuvas sprogo ore, o liepsnojančios nuolaužos nukrito Sirijos teritorijoje šalia sienos, pranešė televizijos „CNN Turk“ ir NTV.

Vienas Turkijos vyriausybės šaltinis sakė naujienų agentūrai AFP: „Mėginame nustatyti, kurios šalies buvo tas lėktuvas.“

Pasirodė ne vienas kol kas oficialiai nepatvirtintas pranešimas apie incidento detales. Pranešama, jog lėktuvas numuštas zenitiniu pabūklu. Tačiau tai – kol kas neoficiali informacija. Turkijos premjeras šalies Užsienio reikalų ministerijai nurodė dėl incidento Sirijos pasienyje konsultuotis su NATO ir JT.

Nuotraukose iš įvykio vietos matyti, kad iš lėktuvo katapultavosi du jo lakūnai.

Pasirodė ne vienas kol kas oficialiai nepatvirtintas pranešimas apie incidento detales. Pranešama, jog lėktuvas numuštas zenitiniu pabūklu. Tačiau tai – kol kas neoficiali informacija.

Turkijos premjeras šalies Užsienio reikalų ministerijai nurodė dėl incidento Sirijos pasienyje konsultuotis su NATO ir JT.