Pasaulyje

2020.08.07 14:39

Libano prezidentas sako, kad sprogimą galėjo sukelti „raketa ar bomba“

LRT.lt, BNS, ELTA2020.08.07 14:39

Libano prezidentas teigė, kad tyrimo metu neatmetama galimybė, kad sprogimą Beirute galėjo sukelti „raketa ar bomba“, skelbia „Sky News“.

Per sprogimą Beiruto uoste žuvusių žmonių skaičius išaugo iki 154, naujienų agentūrai DPA patvirtino Libano Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas.

Atstovo teigimu, sprogimo aukų skaičius tikriausiai dar augs, nes daug sužeistųjų dėl sunkių sužalojimų šiuo metu gydomi ligoninių intensyvios terapijos skyriuose.

Galingas sprogimas Beiruto uosto sandėlyje nugriaudėjo rugpjūčio 4 d. Sprogimo banga sugriovė daugybę namų, be pastogės liko daugiau kaip 300 tūkst. žmonių. Žuvo 154 žmonės, nukentėjo apie 5 tūkst., dešimtys laikomi dingusiais.

Tai galėjo įvykti dėl „aplaidumo arba užsienio įsikišimo – raketos arba bombos“, praėjus trims dienoms po sprogimo duodamas televizijos parodytą interviu kalbėjo valstybės vadovas.

Taip pat skaitykite

Anksčiau buvo skelbiama, kad ekspertai priėjo išvadą, kad sandėliuojant pavojingas medžiagas buvo elgiamasi aplaidžiai. Be to, spėjama, kad cheminės medžiagos uoste buvo laikomos kelerius metus, nesiimant reikiamų atsargos priemonių.

Artimųjų Rytų žiniasklaida pranešė, kad Beiruto uosto vadovybė pripažino supratusi, kad ten laikyti kroviniai yra pavojingi, bet nė neįsivaizdavo grėsmės rimtumo.

Ch. Michelis šeštadienį vyksta į Beirutą

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles`is Michelis šeštadienį vyksta į Beirutą, kad pareikštų Briuselio paramą Libano sostinei po šią savaitę įvykusio pražūtingo sprogimo.

„Sukrėsti ir prislėgti reiškiame palaikymą visiems nukentėjusiesiems ir suteiksime pagalbą“, – parašė Ch. Michelis socialiniame tinke „Twitter“.

Jis nurodė, kad Beirute susitiks su Libano prezidentu, parlamento pirmininku Nabihu Berri ir Vyriausybės vadovu Hassanu Diabu.

Po sprogimo Beirutas sulaukė tarptautinės pagalbos, o ketvirtadienį Libanas priėmė prancūzų prezidentą Emmanuelį Macroną, paraginusį šalies lyderius vykdyti esmines reformas.

Artimiausiomis dienomis Libane numatyta aukotojų konferencija.

Pasaulio lyderiai išreiškė palaikymą libaniečių ir jų diasporų reikalavimui atlikti tarptautinio masto tyrimą dėl katastrofos priežasties.

Jungtinių Tautų vaikų fondas UNICEF nurodė, kad iš 300 tūkst. namų netekusių žmonių beveik 80 tūkst. yra vaikai, įskaitant daugybę nepilnamečių, kurie dabar yra atskirti nuo savo šeimų.

Beirute gelbėtojai naršo sprogimo zoną, sulaikyti pirmieji įtariamieji

Gelbėtojai penktadienį, stebint dingusiųjų artimiesiems, naršė griuvėsius Beiruto uoste, ieškodami gyvų likusių žmonių, o vykdant tyrimą dėl galingo sprogimo buvo sulaikyti pirmieji įtariamieji.

Po antradienį nugriaudėjusio milžiniško sprogimo, pareikalavusio mažiausiai 153 gyvybių ir nuniokojusio dideles sostinės teritorijas, gyventojų šokas peraugo į pyktį, o saugumo pajėgos panaudojo ašarines dujas prieš demonstrantus, vėlai ketvirtadienį susirinkusius prie parlamento pastato.

Paaiškėjus, kad didžiulė pavojingų amonio salietros trąšų siunta daugelį metų gulėjo sandėlyje pačiame sostinės centre, daugelis libaniečių buvo šokiruoti ir pasibaisėję politine sistema.

Lieka neaišku, kodėl užsidegė 2 750 tonų trąšų, tačiau pareigūnai pranešė, kad sandėlyje neseniai buvo pradėti remonto darbai, o netoliese buvo laikomi fejerverkai.

Netoli sprogimo epicentro, esančio šalia uosto milžiniškų grūdų sandėlių griuvėsių, gelbėtojų komandos iš Prancūzijos, Vokietijos ir Italijos vykdė paieškas koordinuodami veiksmus.

„Laukiu žinios, kad tu gyvas ir išgelbėtas, mano brangusis“, – tviteryje parašė Emilie Hasrouty, kurios brolis yra vienas iš dingusiųjų. – Nebuvo durų, į kurias būčiau nesibeldusi, norėdama sužinoti, kas tau nutiko. Dabar, kai laukimas eina į pabaigą, esu paralyžiuota iš baimės.“

Taip pat skaitykite