Pasaulyje

2020.08.06 11:07

Baltarusijos pareigūnai Tichanovskajos patikėtinę buvo sulaikę prie Lietuvos ambasados, ji paleista

atnaujinta 15.43
ELTA, LRT.lt, Ramūnas Jakubauskas, BNS2020.08.06 11:07

Minske prie Lietuvos ambasados ketvirtadienį sulaikyta kandidatės į Baltarusijos prezidentus Svetlanos Tichanovskajos patikėtinė Marija Moroz paleista į laisvę.

Paleista į laisvę

„Mano informacija yra ta, kad ją sulaikė trumpam ir paleido, o daugiau detalių negaliu pasakyt“, – BNS sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Jo teigimu, M. Moroz Lietuvos ambasadoje lankėsi dėl vizos.

„Kad dėl vizos lankėsi, galiu tai patvirtinti“, – teigė ministras.

Jis pridūrė kartu su Lenkijos kolega Jaceku Czaputowicziumi stebintis veiksmus Baltarusijoje ir derinantis koordinuotas pozicijas.

Pasak L. Linkevičiaus, kol kas dvišalių santykių su Baltarusija dėl veiksmų prieš opozicijos kandidatus ir protestuotojus peržiūrėti neketinama.

„Mes neturėtume skubinti įvykių. Turime pažiūrėti, kaip viskas klostysis. Mūsų santykiai visuomet buvo grindžiami pragmatiniais principais – nesame bendražygiai, nesame sąjungininkai, bet esame kaimynai“, – teigė L. Linkevičius.

„Peržiūrėti kol kas nėra kažkokių ypatingų priežasčių“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

S. Tichanovskajos štabas nurodė, kad M. Moroz buvo sulaikyta apie 11 val. ryto, ją sulaikė žmonės, prisistatę Vidaus reikalų ministerijos darbuotojais.

Štabo atstovai pranešė, kad jų darbas dėl to nesustojo.

Baltarusijos naujienų portalas „tut.by“ irgi pranešė, kad M. Moroz jau paleista. Ji sakė, kad valdžios atstovai pakvietė ją „aiškinamojo pokalbio“.

Ji pasakojo buvusi perspėta dėl atsakomybės už „nesankcionuotų renginių“ organizavimą.

Kiek anksčiau buvo skelbiama, kad S. Tichanovskaja ketvirtadienio vakarą planuoja viename sostinės parkų surengti priešrinkiminį mitingą.

Baltarusijos prezidento rinkimai vyks sekmadienį.

Sulaikomi stebėtojai

Baltarusijos aktyvistai iš šalies Teisingumo ministerijos neįregistruoto žmogaus teisių gynimo centro „Viasna“ praneša, kad vykstant išankstiniam balsavimui prezidento rinkimuose masiškai sulaikomi nepriklausomi stebėtojai.

„Apylinkių rinkimų komisijos iškviečia miliciją, teigdamos, kad esą stebėtojai trukdo joms dirbti. Kai kuriose apylinkėse stebėtojams įvairiomis dingstimis, taip pat ir grasinant, kad milicija griebsis jėgos, atimama galimybė būti patalpose ir stebėti išankstinį balsavimą“, – sakoma ketvirtadienį paskelbtame žmogaus teisių gynėjų pranešime.

Anot jų, neretai nepriklausomi stebėtojai neįleidžiami į rinkimų apylinkes, kur jie akredituoti. Jeigu nepriklausomi stebėtojai su tuo nesutinka, tai iškviečiami milicijos darbuotojai, kurie juos išveža į rajoninius vidaus reikalų skyrius surašyti protokolo. Žmogaus teisių gynėjai pažymi, jog sulaikytieji dažniausiai baudžiami pagal straipsnį dėl pareigūno teisėto potvarkio ar reikalavimo nevykdymo, kuris numato baudą arba administracinį areštą.

„Rinkimų apylinkėse masiškai sulaikomi stebėtojai“, – praneša žmogaus teisių gynėjai ir pateikia pavyzdžių iš įvairių Baltarusijos miestų.

Pagrindinė balsavimo diena Baltarusijos prezidento rinkimuose – rugpjūčio 9-oji. Išankstinis balsavimas prasidėjo rugpjūčio 4-ąją ir truks iki rugpjūčio 8-osios. Centrinės rinkimų komisijos duomenimis, per dvi išankstinio balsavimo dienas rinkėjų aktyvumas sudarė 12,75 proc.

JAV ragina surengti laisvus rinkimus

JAV Senatas vienbalsiai paragino Baltarusiją surengti laisvus, sąžiningus ir skaidrius prezidento rinkimus, ketvirtadienį pranešė Valstybės departamentas.

„Senatas ragina Baltarusiją 2020 metų rugpjūčio 9 dieną surengti laisvus, sąžiningus ir įtraukius prezidento rinkimus, kurie atitiktų tarptautinius standartus bei užtikrintų patikimą tarptautinę rinkimų proceso stebėseną“, – rašoma įstatymų leidėjų priimtoje rezoliucijoje.

Be to, dokumente smerkiami „politinių motyvų paskatinti“ opozicijos pretendentų į prezidentus, įskaitant Sergejų Tichanovskį, Viktorą Babaryką ir Nikolajų Statkevičių, areštai. Šiuos veikėjus raginama nedelsiant paleisti.

„Senatas smerkia baltarusių valdžios vykdomų taikių demonstrantų, opozicijos partijų narių, žmogaus teisių gynėjų ir nepriklausomos žiniasklaidos [darbuotojų] persekiojimą bei nepagrįstus areštus, taip pat išreiškia solidarumą su Baltarusijos žmonėmis, įskaitant žmogaus teisių gynėjus, tinklaraštininkus ir žurnalistus, nesinaudojančius savo teise į susirinkimų laisvę bei saviraiškos laisvę“, – nurodoma rezoliucijoje.

Dokumento autoriai konstatuoja, kad „nuo pirmųjų Baltarusijos prezidento rinkimų 1994 metais prezidentas Aleksandras Lukašenka Baltarusiją valdė kaip nedemokratinę diktatūrą ir balotiruojasi šeštajai kadencijai“, o „visi Baltarusijos prezidento rinkimai nebuvo nei laisvi, nei sąžiningi ir buvo pripažinti tarptautinės bendruomenės kaip neatitinkantys minimalių rinkimų standartų“.

Populiariausi