LRT trumpai. Kas žinoma apie sprogimą Beirute? Aukų skaičius auga, įtariamas rusų laivas

LRT.lt, BNS
2020.08.06 10:41
Sprogimai Beirute

Galingas sprogimas Libano sostinės Beiruto uoste sukrėtė pasaulį.  Apie 300 tūkst. žmonių tapo benamiais, mažiausiai 137 žuvo, o dar tūkstančiai buvo sužeisti. Ką mes žinome apie tai, kur ir kodėl tai įvyko?

Šis sprogimas buvo galingiausias, kada nors įvykęs Beirute. Būgštaujama, kad aukų skaičius gali dar išaugti.

Rugpjūčio 4 d., antradienį, apie 18 val. vietos laiku, daugelis žmonių Beirute nukreipė žvilgsnį į miesto uosto teritoriją, užsiliepsnojus gaisrui.

Pasirodė pranešimų apie sklindančius garsus iš prieplaukos zonos, taip pat buvo matomi į dangų plūstantys dūmai.

Sprogimai Beirute
Sprogimai Beirute / AP nuotr.

Manoma, kad viename iš sandėlių užsidegė laikomi fejerverkai – keliuose paviešintuose vaizdo įrašuose matyti spalvoti blyksniai liepsnose.

Iš paviešintų vaizdų spėjama, kad įvyko pirmasis mažesnis sprogimas.

Praėjus maždaug 30 sekundžių po pirmojo sprogimo, visas miestas pajautė kitą didžiulio smūgio bangą. Sprogo uosto teritorijoje esantis sandėlis, kuriame šešerius metus laikyta beveik trys tūkstančiai tonų amonio nitrato.

Iškilo tankių dūmų stulpas, galiausiai pastatą apgobė grybo pavidalo dūmų debesis, ir nuaidėjo kurtinantis garsas.

Buvo baiminamasi, kad įvyko branduolinis sprogimas.

Antrasis sprogimas buvo toks stiprus, kad prilygo 3,3 balo žemės drebėjimui. Sprogimą girdėjo Kipro salos gyventojai už beveik 200 šimtų kilometrų.

Virš miesto pasirodė oranžiniai dūmai.

Labiausiai nukentėjo teritorija, esanti arčiausiai uosto: dužo langai ir griuvo balkonai, buvo nunešti stogai, griuvo kiti pastatai.

Sprogimų nuniokotame Beirute išaušo rytas
Sprogimų nuniokotame Beirute išaušo rytas / AP nuotr.

Ekspertai trečiadienį priėjo išvadą, kad sandėliuojant pavojingas medžiagas buvo elgiamasi aplaidžiai. Be to, spėjama, kad cheminės medžiagos uoste buvo laikomos kelerius metus, nesiimant reikiamų atsargos priemonių.

Vyriausybė rugpjūčio 5 d. Liepė uosto pareigūnams skirti namų areštą.

Rusų laivas

Žiniasklaida skelbia, kad sprogęs amonio nitratas sandėlyje netoli uosto greičiausiai buvo iškrautas iš krovininio laivo, kuris buvo konfiskuotas iš Rusijos verslininko Igorio Grečuškino.

Libano vidaus reikalų ministras Mohammedas Fahmi vietos televizijai teigė, kad sprogimą sukėlė daugiau kaip 2700 tonų amonio salietros detonacija.

M. Fahmi teigė, kad labai sprogi trąša buvo saugoma prieplaukos sandėlyje, nes ji buvo konfiskuota iš krovininio laivo 2014 m.

Sprogimų nuniokotame Beirute išaušo rytas
Sprogimų nuniokotame Beirute išaušo rytas / AP nuotr.

Verslininkas iš Sibiro miesto Chabarovsko šiuo metu gyvena Kipre.

Borisas Prokoševas, kuris tuo metu buvo „MV Rhosus“ kapitonas, rugpjūčio 5 d. interviu RFE / RL patvirtino, kad laivas 2013 m. priklausė I. Grečuškinui.

Jis taip pat patvirtino pranešimus, kad laivas gabeno amonio nitratą iš Gruzijos Juodosios jūros uosto Batumio į Mozambiką, kai patyrė techninių problemų, dėl kurių jis turėjo sustoti Beirute.

Sprogimų nuniokotame Beirute išaušo rytas
Sprogimų nuniokotame Beirute išaušo rytas / AP nuotr.

Vis dėlto Libano valdžia vis dar aiškinasi tikslias incidento aplinkybes.

Skubiai siunčia pagalbą

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį paskelbė, kad į Libano sostinę Beirutą skubiai išsiųs gelbėtojų, dresuotų šunų ir įrangos ieškoti griuvėsiuose įstrigusių išgyvenusiųjų, mieste nugriaudėjus dviem galingiems sprogimams.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį išskrido į Libaną išreikšti solidarumo su šia šalimi po jos sostinę nuniokojusio milžiniško sprogimo, informavo Eliziejaus rūmai.

Jis bus pirmasis užsienio lyderis, apsilankęs Beirute po antradienį įvykusios nelaimės.

 Sprogimai Beirute
Sprogimai Beirute / AP nuotr.

E. Macrono lėktuvas pakilo kiek prieš 8 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku, o Libano sostinėje turėtų nusileisti trimis valandomis vėliau. Beirute prancūzų lyderis susitiks su „visais politiniais veikėjais“, įskaitant prezidentą Michelį Aouną ir premjerą Hassaną Diabą.

E. Macronas ragins skubiai padėti Libanui, tačiau taip pat tikimasi, kad jis pareikalaus reformų buvusiame Prancūzijos protektorate.

Liudininkų pasakojimai

Nuotakos, kuri pozavo su vestuvine suknele, fotosesiją nutraukė siaubinga smūgio banga nuo sprogimo, kuris sukrėtė Beirutą.

„Beirutas verkia, Beirutas rėkia, žmonės yra isterijoje ir žmonės pavargę“, – BBC sakė kino režisierius Judas Chehabas, ragindamas atsakingus asmenis susidurti su teisingumu.

„Aš visą laiką žinojau, kad mums vadovauja nekompetentingi žmonės, nekompetentinga Vyriausybė [...] Bet aš jums sakau dabar – tai, ką jie dabar padarė, yra absoliučiai nusikalstama“, – sako Beiruto gyventoja Elmeouchi Noun, šiuo metu gulinti ligoninėje.

Panorama. Beirute – trijų dienų gedulas, visame Libane – dviejų savaičių nepaprastoji padėtis (su vertimu į gestų k.)

Taip pat skaitykite