Pasaulyje

2020.08.05 20:47

Baltarusiai Lietuvoje neskuba balsuoti prezidento rinkimuose: dalis tikina – „suskaičiuos taip, kaip reikės“

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.05 20:47

Lietuvoje gyvenantys baltarusiai neskuba dalyvauti išankstiniuose kaimyninės šalies prezidento rinkimuose. Antradienį pilietinę valią pareiškė apie 20 žmonių, prognozuojama, panašiai tiek ateis ir trečiadienį. Kiek didesnis aktyvumas fiksuojamas pačioje Baltarusijoje. Minskas skelbia, esą per pirmą dieną prie balsadėžių atėjo beveik 5 proc. rinkėjų. Opozicija sako, tai neramina, nes būtent balsavusiųjų iš anksto biuletenius lengviausia suklastoti.

Jau nuo antradienio Vilniuje visus išeinančius po balsavimo ambasadoje pasitinka Baltarusijos opozicijos rėmėjai, pirmą kartą organizuojantys rinkėjų apklausą. Aktyvistų grupė šią iniciatyvą vykdo daugiau nei 20 šalių. Anot jų, rezultatai atskleis tikrąsias rinkėjų nuotaikas, ir greičiausiai skirsis nuo skelbiamų Minske suskaičiuotų balsų.

„Jeigu mūsų balsai bus suskaičiuoti taip, kaip buvo 20 metų, labai sunku prognozuoti, kas bus toliau, ar kariuomenė prisijungs prie žmogaus pusės, ar prie prezidento pusės. Tai labai sudėtinga situacija, todėl mes tikimės, kad šįkart žmonės, kurie skaičiuoja mūsų balsus, jie supranta atsakomybę ir dabar yra geras momentas padaryti viską taip, kaip ir turi būti“, – teigia rinkėjų apklausos iniciatorė Marija Piatačenka.

Pačioje Baltarusijoje rinkėjų apklausa draudžiama. Gal todėl ir Vilniuje ne visi sutinka atsakyti, ką rinkosi – stagnaciją ar permainas.

„Jokių nuomonių, viskas gerai, ačiū“; „Ačiū. Be komentarų“; „Laukai, kolūkiai – viskas išlaižyta, viskas padaryta. Viskas yra gražu, aš pats ką tik iš ten grįžau, neturiu nusiskundimų“. Tokias nuomones išsakė LRT TELEVIZIJOS kalbinti balsavusieji.

Kol kas Lietuvoje gyvenantys baltarusiai balsuoti iš anksto neskuba – per dvi dienas pilietinę valią pareiškė kelios dešimtys, kai tokią teisę turi apie 400.

Tarp jų – dvejus metus Vilniuje studijuojanti Darija. Ji sako suprantanti, kad balsų skaičiavimas, ypač atėjusių iš anksto, kaip ir patys rinkimai, vyks neskaidriai. Viena didžiausia Aliaksandro Lukašenkos konkurentė Svetlana Tichanovskaja ragina eiti balsuoti sekmadienį, kai bus lengviau stebėti rinkimus.

„Tai, kad žmonės šiandien balsuos, ar balsuos rugpjūčio 9-ąją, deja, nekeis padėties, nes sistema veikia taip: suskaičiuos taip, kaip reikės, kad parašytų, jog laimėjo, visi suprantame, kas“, – sako Darija.

Opozicija ragina nedalyvauti išankstiniame balsavime ir sako, kad per pirmąją dieną fiksavo per du tūkstančius pažeidimų. Ilgai kentusi protestus, valdžia antradienį jau dviejuose miestuose sužlugdė S. Tichanovskajos mitingus ir sulaikė kelias dešimtis atėjusiųjų.

Minskas skelbia, antradienį prie balsadėžių rinkimuose iš anksto atėjo beveik 5 proc. šalies rinkėjų. Opozicijos atstovai sako, tai kelia nerimą, kaip ir A. Lukašenkos pareiškimai apie esą fiksuojamus bandymus planuoti Minske kruvinus išpuolius.

„Susirinko žmonės, turėjo įvykti mitingas, tačiau paaiškėjo, kad čia vykdomi „skubūs remonto darbai“, žmones išvaikė, mitingas baigėsi. OMON keletą žmonių suėmė, tik neaišku už ką. Žmonės rėkė „Už Baltarusiją“, tuo viskas ir pasibaigė“, – pasakoja aktyvistas Romanas Zapotylokas.

Trečiadienio vakarą bandoma neleisti ir didžiulio S. Tichanovskajos mitingo Minske, bet ji žada vis vien jį rengti. Ekspertai perspėja, kad pavieniai susidorojimai su protestuotojais jau savaitgalį gali virsti masiniais.