Pasaulyje

2020.08.05 16:00

Nufilmavo, kas vyksta Kinijos kalinimo centruose – surakinti žmonės ir kankinimų riksmai

LRT.lt2020.08.05 16:00

Mardanas Ghapparas buvo gerai apmokamas Kinijos internetinės parduotuvėje „Taobao“ parduodamų drabužių modelis. Įpratęs pozuoti kameroms, dabar jis paskelbė vaizdo įrašą iš Kinijos „perauklėjimo“ centro, kuriame atskleidžia baisias gyvenimo sąlygas, praneša BBC.

Tarptautiniai stebėtojai teigia, kad Kinijos valdžia tokiuose centruose laiko įkalinusi virš 1 mln. šalies musulmonių, dauguma jų – etniniai uigūrai. Pekinas teigia, kad tokiu būdu kovojama su ekstremizmu ir žmonės yra supažindinami su hanių kultūra.

Tačiau stebėtojai praneša apie itin brutalias priemones – prievartinį musulmonų maitinimą kiauliena ir girdymą vynu, kuriuos jiems draudžia religija, indoktrinaciją, kalbos naikinimą, moterų sterilizaciją, prievartinį darbą ir smurtą.

Šeima M. Ghapparo nematė jau 5 mėnesius. Jie supranta, kad 31-erių vyro internete patalpintas vaizdo įrašas gali turėti padarinių.

M. Ghapparas nufilmavo tuščią savo kambarį grotuotu langu, ištinusius sąnarius, ir prie metalinė lovos – vienintelio baldo – prirakintą kairiąją ranką.

BBC pavyko su juo susisiekti ir vyras papasakojo apie baisias gyvenimo sąlygas. Pekinas teigia, kad dauguma tokių „perauklėjimo“ centrų buvo uždaryti, bet vyro liudijimas įrodo, kad jie toliau veikia.

Vyras buvo suimtas 2018 metais, kaltinant marihuanos pardavinėjimu – draugai tai vadina pramanais – ir nuteistas. Kinijos teismuose 99 proc. atvejų kaltinamieji yra nuteisiami įrodant jų kaltumą.

Išėjęs iš kalėjimo vyras tikėjosi grįžti į ramų gyvenimą, bet 2019-ųjų lapkritį į jo buto duris pasibeldė policininkai ir pranešė, kad M. Ghapparui reikia grįžti į Sindziango regioną ir užbaigti įprastą registracijos procedūrą. Pareigūnai jį parlydėjo į gimtąjį Kučos miestą.

Šeima prarado ryšį su juo ir manė, kad vyras pradingo „perauklėjimo“ centruose, bet jam pavyko gauti mobilųjį telefoną ir susisiekti su pasauliu.

Šiose patalpose nebuvo vietos atsigulti ir ilsėtis, kaliniai nuolat girdėdavo iš „tardymo kambarių“ sklindančius riksmus.

Jis pasakojo, kad Kučoje buvo uždarytas į kalėjimą, kur mažose (iki 50 kv. metrų) celėse buvo laikoma 50–60 žmonių. „Visi dėvėjo vadinamąjį „keturių dalių kostiumą“ – juodą galvos maišą, antrankius, grandines ant kojų ir grandinę, jungiančią antrankius“, – teigia vyras. Tokius surakinimo būdus atskleidė ir pernai paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuoti Kinijoje į traukinius sodinami surakinti žmonės, o Pekinui teko neigti kaltinimus koncentracijos stovykomis.

Sanitarinės sąlygos, kur buvo kalinamas M. Ghapparas, taip pat buvo prastos – dažnai utėlių turintys suimtieji dalindavosi vos keliais šaukštais valgant. Kaskart prižiūrėtojai liepdavo kelti rankas tiems, kurie serga užkrečiamomis ligomis – jie valgydavo paskiausiai, rašo BBC.

Kai Kinijoje prasidėjo COVID-19 pandemija, į kalėjimą buvo uždaromi ir karantino taisyklėms nusižengę žmonės – pavyzdžiui, lauke krepšinį žaidę jaunuoliai – jie į centrą buvo atvesti taip smarkiai sumušti, kad negalėjo sėdėti.

Netrukus suimtiesiems buvo nurodyta dėvėti veido kaukes, tačiau jie ir toliau buvo laikomi itin prigrūstose erdvėse.

Kai vyro kūno temperatūra pakilo iki 37 laipsnių, jis buvo perkeltas į kitą kambarį, kuriame naktimis dėl atidarytų langų būdavo taip šalta, kad M. Ghapparas negalėdavo miegoti. Jis teigia, kad čia dar aiškiau girdėdavosi kankinamų žmonių dejonės ir riksmai.

Kai kaliniai vieną rytą buvo vežami nenurodyta kryptimi, M. Ghapparą atskyrę ir perkėlė į kitą vietą. Tai „epidemijos kontrolės centras“, matomas vaizdo įraše. Čia jį prirakino prie lovos. „Visas mano kūnas padengtas utelėmis. Kasdien jas gaudau ir renku, jos taip niežti“, – teigia vyras ir priduria, kad sąlygos čia geresnės nei policijos nuovadoje.

BBC kalbinti ekspertai teigė, kad šie liudijimai atitinka seniau žinomą informaciją ir nutekintų dokumentų turinį.

Taip pat skaitykite

„Tai labai svarbu. Šis liudijimas rodo, kad visa žmonių sulaikymo, rūšiavimo ir neteisėto sulaikymo sistema ir toliau veikia“, – BBC sakė Komunizmo aukų memorialinės grupės tyrėjas dr. Adrianas Zenzas.

Taip pat skaitykite