Pasaulyje

2020.08.05 15:06

Libano uosto pareigūnai laikomi namų arešte, juos prižiūrės kariuomenė

atnaujinta 17.35
ELTA, BNS, LRT TV naujienų tarnyba2020.08.05 15:06

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį paskelbė, kad į Libano sostinę Beirutą skubiai išsiųs gelbėtojų, dresuotų šunų ir įrangos ieškoti griuvėsiuose įstrigusių išgyvenusiųjų, mieste nugriaudėjus dviem galingiems sprogimams. Į šalį atvyks ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas. Už uostą atsakingi pareigūnai bus laikomi namų arešto sąlygomis, skelbia „Independent“.

„ES civilinės saugos mechanizmas šiuo metu koordinuoja skubų dislokavimą daugiau nei 100 aukštos kvalifikacijos gaisrininkų su transporto priemonėmis, šunimis ir įranga, kurių specializacija yra paieška ir gelbėjimas miestų teritorijose“, – pranešime teigė už krizių valdymą atsakingas eurokomisaras Janezas Lenarčičius.

Tragiškus momentus Beirute užfiksavo telefonu: antrasis sprogimas prilygo 3,3 balo žemės drebėjimui

Po sostinę Beirutą sudrebinusio galingo sprogimo Libane paskelbtas trijų dienų gedulas. Mažiausiai šimtas žmonių žuvo, dar daugiau nei šimtas dingę be žinios, o keturi tūkstančiai sužeisti. Didžiulis sprogimas jaustas net už dviejų šimtų kilometrų esančiame Kipre, o Libano vyriausybė skelbia dviejų savaičių nepaprastąją padėtį.

Trečiadienį Libano tarnybos pranešė, kad su sprogimu susiję uosto pareigūnai bus suimti – jiems taikomas namų areštas – kurį prižiūrės kariuomenė. Tokiu būdu Libano valdžia skelbia norinti užtikrinti skaidrų incidento tyrimą.

Taip pat skaitykite

„Jie bendradarbiaus su Libano valdžios institucijomis gelbstint gyvybes įvykio vietoje“, – pridūrė J. Lenarčičius.

Libano valdžios institucijos paprašė pagalbos pagal šį mechanizmą po to, kai Beirute antradienį nugriaudėjo du galingi sprogimai.

„Tai tikra katastrofa. Tai kataklizminis įvykis... Nepamirškime, kad uostas yra svarbus Libano prekybos kelias, per kurį mus pasiekia kviečiai, nafta, vaistai. Infrastruktūra dabar visiškai sunaikinta“, – sakė Levanto strateginių reikalų instituto direktorius Sami Naderas.

Sprogimai Beiruto uoste sukėlė itin didelį pavojų aprūpinimo maistu saugumui Libano sostinėje, nes padarė didžiulę žalą kviečių sandėliams, pranešė pareigūnai. Anot jų, sunaikintose saugyklose buvo laikoma apie 85 proc. visų miesto grūdų atsargų. Per sprogimą grūdai susimaišė su griuvėsiais ir žemėmis.

Anot Libano ekonomikos ir prekybos ministro Raulio Nehme`o, visi uoste saugoti kviečiai yra užteršti ir negali būti naudojami. Tačiau jis pabrėžė, kad Libane šiuo metu yra pakankamai kviečių būtiniausiems poreikiams patenkinti. Ministras pridūrė, jog šalis dabar ketina importuoti daugiau grūdų.

JAV Žemės ūkio departamento duomenimis, apie 80 proc. Libano suvartojamų grūdų yra importuojami.

Prisidės ES valstybės

J. Lenarčičius teigė, kad prie operacijos prisidės Čekijos Respublika, Graikija ir Nyderlandai, o pagalbą taip pat pasiūlė Prancūzija, Vokietija ir Lenkija. Jis tai pavadino „skubiu pirmuoju žingsniu.“

„Palaikome Libaną ir jo žmones ir esame pasirengę mobilizuoti daugiau pagalbos“, – sakė jis.

2001 metais sukurtas ES civilinės saugos mechanizmas suteikia Bendrijai galimybę koordinuoti pagalbos veiksmus reaguojant į ekstremalias situacijas visame pasaulyje.

Dėl sprogimų Libano premjeras apkaltino sandėlį, kuriame buvo laikoma 2 750 tonų amonio nitrato.

Pasak Libano Raudonojo Kryžiaus, sprogimų metu žuvo daugiau nei 100 žmonių, o dar daugiau kaip 4 000 buvo sužeisti. Beiruto gubernatoriaus teigimu, namus prarado 300 tūkst. žmonių, o padaryta žala vertinama 5 mlrd. dolerių.

Atvyks Macronas

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį nuvyks į Libaną išreikšti solidarumo su šia šalimi po jos sostinę nuniokojusio milžiniško sprogimo.

E. Macrono kanceliarija naujienų agentūrai AP trečiadienį sakė, kad Prancūzijos vadovas susitiks su Libano politiniais lyderiais, bet daugiau detalių nepateikė.

Libanas anksčiau buvo Prancūzijos protektoratas. Abi šalys iki šiol palaiko glaudžius politinius ir ekonominius ryšius.

Prancūzija taip pat siunčia kelias tonas pagalbos krovinių ir gelbėtojų brigadų po sprogimo Beiruto uoste, nusinešusio mažiausiai šimto žmonių gyvybių ir dar tūkstančius gyventojų sužalojusio.

Taip pat skaitykite