Pasaulyje

2020.08.05 10:21

Metai pažadų – Indijos valdžia pavertė Kašmyrą viena labiausiai militarizuotų vietų

Živilė Raškauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.05 10:21

Indijos Kašmyro regiono gyventojams antrą dieną iš eilės draudžiama be pareigūnų leidimo išeiti iš namų. Komendanto valanda paskelbta gavus informacijos, jog praėjus metams po regiono autonomijos panaikinimo planuojami protestai.

Vietos gyventojai tikina, kad geležiniu kumščiu Delis bando užgniaužti ne tik regiono laisvės troškimą, bet ir sunaikinti musulmoniško krašto tapatybę.

Žinios. Namus pavertė netradicinių skulptūrų parku: tarp eksponatų – Kernagis, Valančiūnas ir kitos įžymybės

Delio valdomoje Kašmyro teritorijoje nutiestos spygliuotos vielos užtvaros, pastatytos metalinės barikados, gatvėse patruliuoja ginkluoti Indijos policininkai bei kariai.

Komendanto valandą Delis įvedė gavęs informacijos, kad nepriklausomybės norintys regiono gyventojai planuoja protestus. Regiono autonomiją Indija panaikino prieš metus.

Pareigūnai įspėja likti namuose, išeiti gali tik turintys leidimą. Dviejų dienų komendanto valanda vietos gyventojams primena pernai kelias savaites trukusią įtampą.

Tada Deliui panaikinus Kašmyro autonomiją, regionas atskirtas nuo pasaulio – blokuotas telefono ir interneto ryšys. Į vieną iš labiausiai militarizuotų pasaulio regionų įvesta dar daugiau karių. Sulaikyti maždaug 7 tūkstančiai vietos gyventojų. Iki šiol šimtai tebelaikomi už grotų, nors oficialūs kaltinimai nė nepateikti.

Indijos premjero Narendros Modi hinduistų nacionalistų Vyriausybė tikino, kad Kašmyro ypatingasis autonomijos statusas kursto terorizmą, separatistines nuotaikas ir korupciją, tad jį panaikinus įsivyraus ramybė ir suklestės ekonomika.

Tačiau regioną užgulė ekonominiai sunkumai, kuriuos dar labiau sustiprino koronaviruso protrūkis.

Negana to, sprendimą atiduoti Kašmyro kontrolę Deliui lydi smurto banga, kuri, tikėtina, šiuos metus pavers kruviniausiu laikotarpiu regione per pastarąjį dešimtmetį.

„Visuomenėje tvyro pasipiktinimas, įsigali separatistinė politika. Ryškėja ekstremistinės tendencijos. Vis daugiau jaunų žmonių prisijungia prie kovotojų grupuočių, nors šios ir neginkluotos. Matyti gilus, įsišaknijęs pasipiktinimas. Tvyro nežinomybė“, – sako politologas Noor Ahmadas Baba.

Vietos gyventojai tikina, kad Delis, atėmęs regiono statusą, nori atimti ir Kašmyro tapatybę. Tai vienintelis Indijos regionas, kurio dauguma gyventojų musulmonai. Ilgus dešimtmečius teritorijoje žemės negalėjo įsigyti iš kitų šalies valstijų kilę asmenys, tačiau dabar nuolatinio gyventojo statusą gali gauti visi, regione gyvenę bent 15 metų

„Žmonės vis dar negali susitaikyti su pernai rugpjūčio 5-ąją paskelbtu sprendimu. Po to dar prasidėjo pandemija. Ir negana viso šito, valstijos administracija priima įstatymus, keičiančius Kašmyro demografiją ir politiką“, – sako Šrynagaro gyventojas Tabishas Haideras.

Deliui bandant užgniaužti protestus Indijos pusėje, į demonstracijas žada burtis Pakistanui priklausnačio Kašmyro gyventojai.

Neramus regionas padalytas tarp Indijos ir Pakistano nuo pat britų valdymo pabaigos 1947-aisiais. Abi šalys, dėl Kašmyro kariavusios jau du kartus, iki šiol reiškia teritorines pretenzijas į visą regioną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.