Pasaulyje

2020.08.04 18:57

Beirutą sudrebino sprogimai – aukų skaičius išaugo iki 60, pranešama apie 3000 sužeistųjų

pirminiais duomenimis sprogimai nelaikomi teroristiniu išpuoliu, atnaujinta 00.36
BNS, LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS2020.08.04 18:57

Du galingi sprogimai, antradienį driokstelėję Libano sostinėje Beirute, sužeidė tūkstančius žmonių, supurtė pastatus, o virš miesto pakilo didelis dūmų stulpas.

Atnaujinta 00.36

Libano sveikatos apsaugos ministras Hamadas Hassanas teigia, kad per sprogimus mirė mažiausiai 60 žmonių, o 3000 sužaloti, rašo „Sky News“.

Atnaujinta 23.26

Galingų sprogimų, antradienį driokstelėjusių Beiruto uoste ir nuniokojusių didelę dalį miesto, aukų padaugėjo iki 50, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Arabų žiniasklaidos priemonės taip pat praneša, kad medicinos tarnybos turi duomenų apie mažiausiai 2 750 sužeistųjų.

Libano valdžia prognozuoja, kad ir žuvusiųjų, ir sužeistųjų skaičiai dar reikšmingai padidės.

Atnaujinta 22.53

Libano Raudonasis Kryžius pranešė apie „šimtus sužeistųjų“ ir paprašė gyventojų skubiai paaukoti kraujo.

Generalinis saugumo vadovas Abbasas Ibrahimas kėlė prielaidą, kad galėjo sprogti seniai konfiskuotos medžiagos, laikytos miesto uoste.

„Atrodo, kad ten buvo sandėlys, kuriame buvo medžiagų, konfiskuotų prieš daugelį metų. Atrodo, kad šios medžiagos buvo labai sprogkios“, – sakė jis.

Stebėkite tiesiogiai:

Atnaujinta 22.42

Libano sveikatos apsaugos ministras Hamadas Hassanas nurodė, kad mirusiųjų skaičius yra „apie 40“ ir tikėtina, kad jis augs dėl didelio sužeistųjų skaičiaus. Tarp mirusiųjų yra ir medicinos darbuotojų, rašo BBC.

Libano sostinėje nugriaudėję sprogimai nusinešė mažiausiai 78 gyvybes, sužeista bent 4 tūkst. žmonių

Atnaujinta 22.13

Du galingi sprogimai nusinešė mažiausiai 27 žmonių gyvybes, dar 2,5 tūkst. buvo sužeisti, pranešė Libano sveikatos apsaugos ministras Hamadas Hassanas, remdamasis „pirminiais vertinimais“.

„Tai – katastrofa kiekviena šio žodžio prasme“, – ministras sakė duodamas duodamas interviu keliems televizijos kanalams, lankydamasis vienoje iš Libano sostinės ligoninių.

Atnaujinta 22.02

„Buvo du sprogimai didžiuliai ir tai nėra teroristinė ataka ar kažkas tokio, bent jau kiek skelbia žinios. Ir dar skelbia, kad yra labai daug nukentėjusių ir daug mirčių, daug sugriautų pastatų, daug sugadintų mašinų, gatvės nušluotos, visiškai“, – LRT RADIJUI sako Loreta Kapočiūtė-Sadaka.

Atnaujinta 21.35

Izraelio kariškiai antradienį pareiškė, kad jų pajėgos nėra niekaip susijusios su Beiruto uosto zonoje driokstelėjusiais dviem galingais sprogimais, per kuriuos, kaip pranešama, šimtai žmonių buvo sužeista ir galbūt dešimtys žuvo.

Vienas Izraelio gynybos pajėgų šaltinis sakė televizijai, kad žydų valstybė Libano sostinės nebombardavo.

„Sprogimas įvyko ne [šiitų sukarinto judėjimo] „Hizbollah“ šaudmenų sandėlyje. Šis įvykis nesusiję su [Izraelio] saugumo užtikrinimu“, – pabrėžė jis..

Kelios arabų žiniasklaidos priemonės citavo „Hizbollah“ šaltinius, kad ankstesni pranešimai, jog sprogo šios organizacijos šaudmenų sandėlys, neatitinka tikrovės.

Judėjimas taip pat pažymėjo, kad sprogimo priežastis nebuvo Izraelio smūgis vienam iš jo objektų.

Atnaujinta 21.01

Vienas uoste esantis karys, pageidavęs neviešinti jo vardo, naujienų agentūrai AFP sakė: „Viduje – tikra katastrofa. Ant žemės guli lavonai. Greitosios pagalbos automobiliai tebeveža žuvusiuosius.“

Vienas Nacionalinės naujienų agentūros pareigūnas patvirtino, kad esama žuvusiųjų, bet nepateikė jokio jų skaičiaus.

Libano sostinėje Beirute vyrauja chaosas: įvyko tragiškas sprogimas

Libano Raudonojo Kryžiaus pirmininkas Georges`as Kettaneh per televiziją LBC kalbėjo apie šimtus sužeistųjų ir pridūrė „Mus paralyžiavo telefono skambučių lavina.“

Vienas šaltinis saugumo tarnybose patvirtino, kad du sprogimai driokstelėjo uosto rajone ir kad dešimtys žmonių buvo sužeista.

„Mes išgirdome sprogimą ir jį matėme nes iš mūsų namų matosi uostamiestis, buvo du sprogimai. Chaosas, nes didžiulė miesto dalis tiesiog sudaužyta, daug žmonių sužalota, daug mirusių, koks skaičius to negali pasakyti, nes niekas dar nežino. Raudonas kryžius dirba non stop, nes važinėja tik su sirenom, tik tą ir girdi lauke, iš tikrųjų chaosas. Balsas dreba, širdis vis dar spurda, kai žiūri naujienas ir visus video, kas ką nufilmavo, iš tiesų yra labai baisu, dar keliai dreba iki šiol“, – LRT TELEVIZIJAI sako Beirute gyvenanti lietuvė Loreta Kapočiūtė-Sadaka.

Po sprogimų, kurių priežastis kol kas tiksliai nežinoma, libaniečių žiniasklaida paskelbė nuotraukų, kuriose matyti pastatų griuvėsiuose įstrigę žmonės, kai kurie – apsipylę krauju.

Kai kuriuose pranešimuose sakoma, kad sprogimai įvyko uoste buvusiame pirotechnikos sandėlyje.

Vienas šaltinis saugumo tarnybose patvirtino, kad du sprogimai driokstelėjo uosto rajone ir kad dešimtys žmonių buvo sužeista.

Vienas naujienų agentūros AFP korespondentas, esantis įvykio vietoje, pasakojo, kad Hamros komerciniame rajone visos parduotuvės buvo apgadintos, išdaužyta dešimtys vitrinų ir lankų, nuniokota daug automobilių.

Sužeistieji ėjo miesto gatvėmis, o prie netoliese esančio Clemenceau medicinos centro buvo atvežta dešimtys sukruvintų žmonių, įskaitant vaikus.

Virš uosto rajono į padangę kilo milžiniškas dūmų debesis, sakė AFP korespondentas.

Garsūs sprogimai girdėjosi didelėje miesto dalyje ir už jo ribų; kai kuriuose rajonuose dingo elektra.

„Pastatai dreba“, – rašė vienas sostinės gyventojas socialiniame tinkle „Twitter“.

„Ką tik Beirutą supurtė galingas, kurtinamas sprogimas. Girdėjosi iš už kilometrų“, – rašė kitas tviterio vartotojas.

Internete paskelbtoje vieno Libano laikraščio redakcijos nuotraukoje matyti išdužę langai, išvartyti baldai ir nuniokota vidaus apdaila.

Sprogimo priežastis kol kas neaiški.

„Pastatai dreba“, – rašė vienas sostinės gyventojas socialiniame tinkle „Twitter“.

Taip pat skaitykite

Saugumo pajėgos atitvėrė uosto zoną, į kurią buvo įleidžiami tik greitosios pagalbos ir ugniagesių automobiliai bei žmonės, kurių artimieji dirbo toje teritorijoje. Aidint sirenoms greitosios pagalbos automobiliai vežė sužeistuosius iš uosto teritorijos, kur šėlo gaisras.

Sprogimai buvo girdimi net Kipro sostinėje Nikosijoje, esančioje už maždaug 240 kilometrų.

Tiriamosios žurnalistikos tinklalapyje „Bellingcat“ dirbantis Benjaminas Strickas savo „Twitter“ žinutėje rašo, kad sprogimo epicentras veikiausiai buvo 130 m ilgio pilkas sandėlys šalia prieplaukos uosto zonoje.

Paskelbtuose kadruose iš vaizdo įrašų matyti ugnies kamuolys, iškilęs daug aukščiau nei aplinkinių saugyklų bokštai, ir vėliau aukštai į padangę pakilęs dūmų stulpas.

Sprogimai driokstelėjo skolų prislėgtam Libanui grumiantis su didžiausia ekonomine krize nuo 1975–1990 metų pilietinio karo, kurią dar labiau komplikavo dėl naujojo koronaviruso įvestos karantino priemonės.

Šalis taip pat laukia verdikto byloje dėl buvusio Libano ministro pirmininko Rafiqo Haririnužudymo 2005 metais. Milijardierius R. Hariri žuvo per sprogdinimą Beiruto centre. Teismas verdiktą turėtų paskelbti penktadienį.

Keturi Libano šiitų sukarinto judėjimo „Hizbollah“ nariai teisiami už akių Nyderlanduose dėl savižudžio sprogdintojo atakos Beirute, per kurią žuvo sunitas R. Hariri ir dar 21 žmogus.

Viena moteris naujienų agentūrai AFP sostinės centre sakė: „Tai buvo panašu į žemės drebėjimą... Man pasirodė, kad jis buvo galingesnis už 2005-ųjų sprogimą, per kurį žuvo R. Hariri.“

Įtampa tvyro ir Libano santykiuose su Izraeliu, paskelbusiu, kad užkirto kelią penkiems „Hizbollah“ kovotojams prasiskverbti į žydų valstybės teritoriją.

Irano remiamas judėjimas atmetė šiuos kaltinimus.

Po sprogimų Beirute premjeras Hasanas Diabas trečiadienį paskelbė gedulo diena, o prezidentas Michelis Aounas skubiai sušaukė gynybos tarybos pasitarimą.