Pasaulyje

2020.08.09 20:30

Kinijos gyventoja susilaukė „per daug“ vaikų – gavo tūkstantinę baudą ir buvo sterilizuota

LRT.lt2020.08.09 20:30

Zumrat Dawut teigia, kad Kinijos Vyriausybė ją per prievartą sterilizavo už tai, kad šeima augina vienu vaiku per daug, rašo CNN. 

Anksčiau Urumčyje – Vakarų Kinijos Sindziango regiono sostinėje – gyvenusi 38 metų uigūrė tvirtina 2018 m. buvusi nubausta 2184 eurų bauda už tai, kad susilaukė trijų vaikų – vienu per daug nei leidžia Kinijos įstatymai.

Baudos sumokėti atvykusiai Z. Dawut buvo pasakyta, kad ji taip pat turinti atlikti privalomą „gimstamumo kontrolės procedūrą“.

Moteris pasakoja buvusi nuvežta į kliniką, kur buvo prijungta prie lašinės ir kur jai buvo sukelta bendroji nejautra. Vėliau vietos gydytojas Z. Dawut paaiškino, kad jai buvo atliktas kiaušintakių perrišimas – endoskopinė operacija, kurios metu užspaudžiami, perpjaunami ar perrišami moters kiaušintakiai.

Gydytojas paaiškino, kad procedūra negrįžtama – moteris daugiau nebegalės turėti vaikų.

Z. Dawut istorija nėra vienintelė. Jau daugelį metų uigūrės Sindziange ir įvairiose pasaulio šalyse kaltina Kinijos Vyriausybę vykdant prievartos kampaniją, apimančią priverstinę sterilizaciją, kultūrinę indoktrinaciją ir net seksualinio smurto atvejus, rašo CNN.

Tačiau tai nėra vieninteliai žmogaus teisių pažeidimo atvejai Sindziange, kur Kinijos komunistų partija, siekdama griežtesnės regiono kontrolės, kaip teigiama, yra neteisėtai sulaikiusi ir milžiniškuose gerai saugomuose įtvirtintuose centruose uždariusi iki dviejų milijonų uigūrų ir kitų musulmonų tikėjimą išpažįstančių tautinių mažumų atstovų.

Išeivė iš Sindziango ir Londone įsikūrusio Pasaulio uigūrų kongreso projektų vadovė Rahima Mahmut teigia, kad uigūrės moterys gyvena tikrame „pragare“.

„Kaip ir bet kurio kito genocido atveju, moterys tampa pagrindiniu taikiniu... Labai dideliu mastu vykdomi labai labai rimti nusikaltimai“, – teigia ji.

Kinijos Vyriausybė nuosekliai neigia bet kokius kaltinimus, savo veiklą Sindziange nušviečia kaip teisėtas ir būtinas priemones, siekiant užkardyti ekstremizmą, o teisindama šias priemones valstybinė žiniasklaida prisidengia 2014 m. ir 2015 m. įvykdytais, kaip ji vadina, teroristiniais išpuoliais.

Buvo bandymų diskredituoti ir konkrečiai Z. Dawut pasakojimą, kuomet valstybinis leidinys „The Global Times“ neva pacitavo jos pačios brolį, teigiantį, kad ji „žarstosi melais internete“.

Išpuoliai prieš moteris

Tai jau ne pirmas kartas, kai Pekinas imasi kontroliuoti moterų reprodukcines teises, taikydamas „vieno vaiko politiką“ – masinę kampaniją, kurios tikslas – mažinti gimstamumą Kinijoje. Teigiama, kad nuo 1980 m., kai buvo pradėta įgyvendinti ši politika, prievartinių abortų ir privalomos kontracepcijos būdu į pasaulį kelias buvo užkirstas 400 mln. vaikų.

Sparčiai mažėjant gimstamumui, 2015 m. vieno vaiko politika buvo pakeista ir šeimoms nuo tada leidžiama turėti du vaikus. Kaimo vietovėse Sindziange gyvenančioms poroms valdžia leidžia susilaukti trijų vaikų, tokiu būdu neva demonstruodama pagarbą tautinėms mažumoms ir jų tradicijoms turėti dideles šeimas.

Tačiau neseniai pasirodžiusioje ataskaitoje, pavadinimu „Kinijos komunistų partijos kampanija mažinti uigūrų gimstamumą Sindziange“, teigiama, kad Pekinas stengiasi reguliuoti uigūrų skaičių, pasitelkdamas sterilizaciją ir kontracepciją, rašo CNN.

Ataskaitą, kurios išvados grindžiamos ne vienerius metus rinktais liudininkų parodymais ir Sindziange bei kitose pasaulio vietose gyvenančių moterų pasakojimais, surašė garsus Sindziango mokslininkas Adrianas Zenzas.

Sindziangas kultūriškai ir etniškai skiriasi nuo likusios Kinijos, nes čia gyvena didelė dalis šalies tiurkų tautinės mažumos, kuri iki šiol regione sudarė gyventojų daugumą. Daugelį metų regiono santykiai su Pekinu buvo pakankamai sudėtingi.

A. Zenzo teigimu, ne vieną dešimtmetį uigūrų šeimos dažnai būdavo didesnės nei oficialiai leidžiama, kartais jose augdavo net 9 ar 10 vaikų, o kai valdžia nuspręsdavo įvesti regione tvarką, paprastai gyventojai atsipirkdavo baudomis.

Tačiau A. Zenzas cituoja oficialias 2017 m. pradžioje išleistas Kinijos Vyriausybės politiką numatančias direktyvas, kuriose administratoriai raginami „griežtai bausti už šeimos planavimo politikai nusižengiantį elgesį“. Nuo tų metų mažumų gyvenami regionai pradėjo „specialią kampaniją, skirtą kovai su gimstamumo kontrolės pažeidimais“.

Kaip teigiama ataskaitoje, sustiprintos įstatymų laikymosi užtikrinimo priemonės numatė dažnesnį gimstamumo kontrolės pažeidėjų baudžiamąjį persekiojimą ir griežtesnes bausmes.

Remiantis atskaitoje pateiktais ir CNN patvirtintais oficialiais vyriausybės įrašais, 2018 m. Sindziange buvo atliekama 80 proc. visų Kinijoje registruotų gimdos spiralės įvedimo į gimdą procedūrų. Tokia statistika pirmiausia atspindi masinį gimdos spiralių atsisakymą likusioje šalies dalyje, nes Pekinas ragina tų regionų moteris turėti daugiau vaikų, rašo CNN.

Sindziange viskas atvirkščiai. Remiantis Vyriausybės dokumentais, sterilizacijos procedūrų skaičius šiame regione smarkiai šoktelėjo. 2014 m., kai Vyriausybė dar nebuvo pradėjusi Sindziange įgyvendinti represinių priemonių, regione buvo atlikta 3 214 sterilizacijos operacijų. 2018 m. jų skaičius jau siekė 60 440.

Savo ataskaitoje A. Zenzas teigia, kad dėl tokios politikos, tose Sindziango dalyse, kur gyvena daug uigūrų, natūralus gimstamumas smarkiai sumažėjo.

Remiantis A. Zenzo skaičiavimais, visame Sindziange, kur didesnį gyventojų skaičių sudaro tiurkų mažumos atstovai, natūralus gyventojų skaičiaus augimas numažėjo nuo 15 proc. 2014 m. iki vos daugiau nei 4 proc. 2018 m.

Gimstamumą A. Zenzas paskaičiavo derindamas oficialią Kinijos statistiką Sindziango prefektūroms ir lygindamas ją su gyventojų skaičiumi. Anot jo, didžiausią nerimą kelia tai, kad kai kurios prefektūros, kur didesnę gyventojų dalį sudaro uigūrai, 2019 m. apskritai nepateikė duomenų apie gyventojų skaičiaus augimą.

Naujienų portalas „The Global Times“ tvirtina, kad A. Zenzo skaičiavimai neatitinka tikrovės, o lėtesnį gyventojų skaičiaus augimą priskyria Sindziange išaugusiam išsilavinimo ir pajamų lygiui.

Reaguodama į šią ataskaitą, Kinijos Vyriausybė pranešė, kad laikotarpiu nuo 1978 m. iki 2018 m. uigūrų skaičius Sindziange išaugo nuo 5,5 mln. iki daugiau kaip 11 mln.

Visgi A. Zenzas tvirtina radęs apgalvotos kampanijos kontroliuoti uigūrų skaičiaus augimą, kuri smarkiai peržengia dviejų vaikų politikos ribas, įrodymų.

Ataskaitoje rašoma, kad Kinijos valdžia yra numačiusi tikslus iki 80 proc. vaikų turinčių moterų keturiose pietinėse prefektūrose, kur gyventojų daugumą sudaro uigūrai, pritaikyti „ilgalaikio poveikio gimstamumo kontrolės priemones“, rašo CNN.

A. Zenzo teigimu, kai kuriais atvejais gimdos spiralės buvo įvedamos tik vieną vaiką turinčioms moterims.

„Kinija stengiasi sumažinti gimstamumą Sindziange, nes gimstamumas šiame regione buvo didžiausias šalyje, – sako A. Zenzas. – Buvo manoma, kad iš dalies jis yra nekontroliuojamas. Žinoma, dėl to uigūrus kiek sunkiau kontroliuoti. Kuo daugiau žmonių, tuo sunkiau juos visus sužiūrėti.“

Ataskaita patvirtina ir liudininkių iš Sindziango sulaikymo centrų pasakojimus neva tuose centruose moterims skiriamos injekcijos ir tabletės, nuo kurių dingsta menstruacijos.