Pasaulyje

2020.08.03 13:31

Nutekinti duomenys rodo tikrąjį COVID-19 mastą: Irane mirčių 3 kartus daugiau, nei skelbiama

LRT.lt2020.08.03 13:31

Oficialiai, Irane nuo koronaviruso mirė virš 17 tūkst. žmonių, tačiau BBC Persijos skyrius gavo dokumentus, kurie atskleidžia – iš tiesų šalyje nuo infekcijos mirė 3 kartus daugiau žmonių, rašo BBC.

Irano Vyriausybės vidaus duomenimis, šalyje nuo infekcijos mirė virš 40 tūkst. iraniečių, nors oficialiai pranešama apie beveik 3 kartus mažesnį skaičių.

Iranas yra viena labiausiai COVID-19 paveiktų valstybių pasaulyje, pastarosiomis dienomis čia vėl fiksuojamas naujų užsikrėtimų skaičiaus augimas.

Nuo pat sausio, kai buvo pranešta apie pirmuosius užsikrėtimus, stebėtojai abejojo oficialiais Teherano duomenimis ir lygino juos su regionų statistika.

Dabar BBC gavo Irano Vyriausybės duomenis, kuriuose užfiksuoti kasdien į šalies ligonines paguldomų pacientų vardai, amžius, simptomai, vizito trukmė ir galima diagnozė.

Šie duomenys sutampa su žinomais mirusių nuo COVID-19 žmonių ir atitinka skaičiuojamus išaugusio mirtingumo rodiklius šalyje.

Nauji duomenys rodo, kad daugiausiai mirčių – virš 8 tūkst. – užfiksuota sostinėje Teherane. Apskritai, beveik 2 tūkst. mirusių yra ne Irano piliečiai.

Mirčių skaičius augo gerokai greičiau, nei skelbia Teheranas ir, pavyzdžiui, kovą buvo 5 kartus didesnis, nei oficialūs duomenys.

Pirmoji mirtis nuo viruso fiksuota sausio 22-ąją, o Iranas apie virusą šalyje paskelbė tik po mėnesio, rašo BBC. Per šį laiką nuo infekcijos mirė 52 žmonės.

Kodėl Irano valdžia taip elgėsi? BBC pateikia kelias versijas – viruso protrūkis sutapo su 1979 m. islamiškos revoliucijos metinėmis ir parlamento rinkimais, kai šalies valdžia norėjo pasirodyti, jog gyventojai ją palaiko. Tada aukščiausiasis Irano lyderis ajatola Ali Khamenei apkaltino žmones bandant pasinaudoti virusu ir paveikti rinkimus.

Sausį pasaulį sukrėtė JAV dronų antskrydis, per kurį buvo nužudytas aukšto rango iraniečių generolas Qasemas Soleimani, o netrukus Iranas numušė keleivinį Ukrainos avialinijų lėktuvą.

Buvęs Irano parlamentaras, dirbęs sveikatos ministerijoje, dr. Nouroldin Pirmoazzenas BBC sakė, kad Teherano valdžia bijojo tiesos ir jaudinosi, kad į gatves gali išeiti protestuotojai, nepatenkinti skurdu ir nedarbu.