Pasaulyje

2020.08.03 09:52

Baltarusijoje suimti „Wagner“ samdiniai teigia, kad vyko degintis ir apžiūrėti Šv. Sofijos soboro

LRT.lt2020.08.03 09:52

Trečiadienį Baltarusijoje buvo suimti 33 Rusijos karinės grupuotės „Wagner“ samdiniai, jiems pareikšti įtarimai norėjus surengti riaušes gatvėse. Liudydami Baltarusijos pareigūnams, samdiniai sakė vykę į Turkiją pamatyti 6 a. statyto Šv. Sofijos soboro, skelbia Ukrainos agentūra „Unian“.

Tokią samdinių versiją paviešino Baltarusijos tyrimų komiteto atstovas Ivanas Noskevičius.

„Turiu pasakyti, kad tardymo metu jų liudijimai itin skiriasi. Pavyzdžiui, kad grupė ketino iš Minsko skristi į Stambulą, teigia pusė apklausiamųjų, kiti pateikia visiškai kitą kelionės tašką. Tie, kurie teigia norėję skristi į Turkiją, pateikia skirtingas kelionės priežastis. Kai kurie sakė, kad planuoja degintis, kiti atostogauti, kiti saugoti kažkokių įstaigų, o kai kurie nori apžiūrėti Šv. Sofijos soborą“, – nurodė pareigūnas.

I.Noskevičius pažymėjo, kad versija apie kelionę į Turkiją yra iš anksto suplanuotas alibi, nes grupė nebuvo nuvykusi į oro uostą, nors su savimi ir turėjo lėktuvo bilietus. Išsikraustydami iš viešbučio jie nurodė vykstantys į oro uostą, bet iš tiesų persikėlė į sanatoriją netoli Minsko, rašo „Unian“.

Pareigūnas taip pat atskleidė, kad grupė naudojosi susirašinėjimo programėle, kur vienas vyresnysis koordinavo kitų dienotvarkę, davė nurodymą sudeginti senuosius bilietus.

Liepos 29-ąją Minskas netikėtai pranešė šalyje sulaikęs 32 „Wagner“ samdinius prie Minsko ir dar vieną vyrą kitoje vietoje. Iš pradžių oficialiai jie buvo įtariami ketinę rengti teroro aktą, vėliau teigta, kad jie norėjo surengti riaušes gatvėse. Analitikai teigia, kad Baltarusijos režimas veikiausiai žinojo apie ne vienkartinį Rusijos karinių grupuočių samdinių buvimą šalyje, nes iš čia jie vykdavo į kitas pasaulio valstybes.

Manoma, kad tūkstančiai „Wagner“ samdinių dalyvauja įvairiuose karuose ir konfliktuose užsienyje, įskaitant Siriją, Ukrainą ir Centrinės Afrikos Respubliką, anksčiau prisidėjo prie 2014 m. Kremliaus įvykdytos Ukrainos Krymo pusiasalio aneksijos, karinių veiksmų prieš Kijevą Ukrainos rytuose. Grupuotė yra siejama su artimu Rusijos prezidento Vladimiro Putino bendražygiu Jevgenijumi Prigožinu.

Rugpjūčio 9-ąją Baltarusijoje vyks prezidento rinkimai, kuriuose dalyvaus ir A. Lukašenka. Tačiau šalies miestuose vyksta protestai, kur ilgamečio prezidento veiksmais koronaviruso pandemijos metu nepatekinti piliečiai protestuoja prieš režimą ir opozicionierių sulaikymus.

Taip pat skaitykite

Ekspertai nurodo, kad A. Lukašenka gali siekti pasinaudoti šia istorija, kad pateisintų prievartą prieš baltarusių protestuotojus.

Taip pat skaitykite