Pasaulyje

2020.08.02 23:16

Prancūzijos kova su klimato kaita – žada drausti šildomas kavinių terasas, bet tai piktina verslininkus

Indrė Urbaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2020.08.02 23:16

Prabanga žiemą gurkšnoti kavą apšildytoje lauko terasoje prancūzams jau netrukus taps praeitimi. Šalies valdžia pristato kovos su klimato kaita planą, kuriuo žadama mažinti anglies dioksido išmetimą, o kartu ir energijos eikvojimą.

Aplinkos apsaugos ministrės teigimu, veiksmų reikia imtis nedelsiant. Kitu atveju po koronaviruso, sudrebinusio pasaulio sveikatos sistemą, sukeltos ekonomikos krizės lauks dar ir ekologijos. Tačiau šildomų lauko terasų draudimui nepritaria kavinių ir restoranų savininkai, kurie dėl pandemijos išgyvena itin sudėtingus laikus.

Prancūzija su klimato kaita kovos uždrausdama šildomas kavinių terasas – verslininkai nepatenkinti

Vasarą Paryžiaus lauko kavinių terasos nusėtos žmonių. Panašiai jos atrodo ir žiemą, gyventojams gurkšnojant kavą ir glaudžiantis po lauko šildytuvais. Tačiau tai tęsis ne ilgai.

Šią savaitę Prancūzijos Vyriausybė pristatė planą drausti lauko terasų ar kitų viešų vietų šildymą. Savininkai taip pat turės užtikrinti, kad šildomų ar kondicionuojamų patalpų durys visada būtų uždaromos, neišeitų šiltas ar šaltas oras, tokiu būdu būtų tausojama energija.

„Negalime vien dėl patogumo vasarą, kai lauke 30 laipsnių, kondicionuoti visą gatvę. Taip pat negalime visiškai apšildyti lauko terasų viduržiemį, vien todėl, kad esant nulinei temperatūrai, norime šiltai išgerti puodelį kavos“, – teigia Prancūzijos aplinkos apsaugos ministrė Barbara Pompili.

Tokį planą Vyriausybė pristato siekdama sumažinti anglies dioksido išmetimą. Kovai žadama skirti 20 milijonų eurų, o tai penktadalis valdžios pristatytos ekonomikos gaivinimo po koronaviruso krizės programos lėšų.

Apie kovos su klimato kaita svarbą anksčiau kalbėjo ir šalies prezidentas Emmanuelis Macronas. Po to, kai „žaliųjų partijos“ kandidatai iš valdančiųjų atėmė balsus savivaldos rinkimuose, prezidentas pažadėjo klimato klausimams skirti papildomų lėšų. O dar praėjusiais metais Prancūzijos vadovas sutelkė ir specialią 150 narių „piliečių klimato konvenciją“.

Atsitiktiniu būdu suburtai žmonių grupei patikėta rasti sprendimus, kaip iki 2030-ųjų Prancūzijai 40 procentų sumažinti anglies emisijas, lyginant su 1990 metais.

Be sprendimo uždrausti šildyti barų ir restoranų terasas, grupė pasiūlė įkurti du nacionalinius parkus bei nacionalinį gamtos draustinį. Tačiau būtent atimama šiluma iš lauko terasų sukėlė didžiausią pasipiktinimą.

Juolab, kad barai, kavinės ar restoranai, dėl pandemijos išgyvena itin sudėtingus laikus, dalis teigia, kad apyvarta krito ir 90 procentų.

„Tai mums kelia nerimą, jau praradome dalį lankytojų, ir tai, kad žiemą negalėsime naudoti šildytuvų terasose, kurios pritraukia nuo 10 iki 15 procentų klientų, taip pat kelią nepasitenkinimą“, – sako „Vaudeville“ restorano savininkas Regis Chevallieras.

„Dėl koronaviruso krizės mes ir taip vos išgyvename, negalime žmonių sodinti viduje, jie vis dar bijo, todėl sėda tik lauke. Jei šią žiemą, tarkim spalį, turėsime šalčio bangą, klientai išvis negalės apsilankyti. Nesuprantame šio sprendimo“, – tvirtina „Aux Crus de Bourgogne“ restorano savininkė Margot Dumant.

Vis dėlto aplinkos apsaugos ministrė ramina, kad draudimai bus įvesti tikrai ne šią žiemą, o 2021-aisiais. B. Pompili teigimu, žadama suburti darbo grupę bei parengti poveikio verslui studiją. Reiks atsižvelgti ir į šalies biudžetą, kaip pavyksta įgyvendinti ekonomikos gaivinimo po koronaviruso krizės programą.

„Tai priemonės, kurios gali turėtų įtakos restoranų savininkams, tų pačių, kurie smarkiai nukentėjo dėl COVID-19 krizės. Jie susiduria su dideliais sunkumais, todėl tikrai bus suteiktas laikotarpis persiorganizuoti. Draudimus žadama įvesti kitų metų žiemos pabaigoje“, – aiškina ministrė.

Prancūzijos kavinės, barai bei restoranai investavo į lauko terasų šildymą tuomet, kai prieš dešimtmetį šalyje buvo priimti draudimai rūkyti viduje. Tačiau didėjantis lauko šildytuvų skaičius pykdo aplinkosaugininkus, pasisakančius prieš elektros ar natūraliųjų dujų švaistymą.

Dalis Prancūzijos vietų dėl ekologijos apšildomų terasų jau yra atsisakiusios. Tuo metu šalies sostinė Paryžius, kur apie 75 procentai kavinių ar restoranų turi tokias terasas, jų atsisakyti nenori. Miesto merės teigimu, tai būtų per didelis smūgis verslui. Šildomų terasų atsisakymas gali nepatikti ir paryžiečiams, kurie per pandemiją, kai buvo uždarytos kavinės, labiausiai pasiilgo kavos puodelio, kruasano ir cigaretės lauko kavinėje.