Pasaulyje

2020.08.01 22:51

Lenkijos ir Europos Komisijos konfliktas: LGBT teisių nenorintys pripažinti miestai neteko finansinės paramos

Vykintas Pugačiauskas, LRT Televizijos laida „Panorama“, LRT.lt2020.08.01 22:51

Lenkija ir Europos Komisija (EK) įsivėlė į naują konfliktą dėl pinigų ir vertybių. Komisija atmetė paraiškas pinigams iš šešių Lenkijos miestelių, kurie pasiskelbė zonomis, laisvomis nuo gėjų teisių ideologijos. Lėšos numatytos nedidelės, po kelis tūkstančius eurų, bet konfliktas gali išsiplėsti ir iki milijardų, numatytų sanglaudos politikai. Bendrijos senbuvės Lenkijai sako, kad ji negalės tik imti pinigus, bet nesilaikyti vertybių. Varšuva kaltina Briuselį laužant sutartyje užtikrintą tapatybių įvairovę.

Kad gėlių ūkis gyvuotų, drėkinimo sistemai Konskovolioje reikia Europos Sąjungos paramos. Bet iš ten – raštas su klausimais, kai miestelis pasiskelbė zona be gėjų ideologijos.

„Ombudsmenas buvo labai aštrus ir paragino savivaldybes ir tarybas apie tai pagalvoti. Ar mūsų tarybos pozicija pasikeis, sunku pasakyti“,– dėstė Konskovolios meras Stanislavas Golebiovskis.

O taryba yra paskelbusi, kad gins mokyklą ir šeimas nuo, kaip vadina, homopropagandos. Ir nesileis spaudžiama.

„Ar tai ne diskriminacija dėl jų požiūrio? Taip pasielgti – ar tai ir yra europietiškasis pakantumas? Man taip neatrodo“, – komentavo Konskovolios tarybos pirmininkas Radoslavas Gabrielas Barzencas.

Idiliškoje rytų Lenkijoje Europos Sąjungos pinigai čia pakeitė daug, bet ne vertybes.

„Europos Sąjunga tampa mūsų ideologijos, mūsų įsitikinimų oponentė. Dauguma lenkų yra krikščionys. Europos Sąjunga stotų prieš mūsų tikėjimą. Europos Sąjungos lėšos neturėtų ateiti kaip mainai, neturėtume elgtis, kaip mums liepia“, – kalbėjo gatvėje sutikta lenkė.

Ginčas – nebe teorinis. Šią savaitę EK atmetė šešių Lenkijos miestelių paraiškas mažiems projektams visuomenės įsitraukimui skatinti.

„Paraiškų sąlygos šiai programai nurodo, kad ji turi būti prieinama visiems Europos piliečiams, be jokios diskriminacijos dėl lyties, rasinės ar etninės kilmės, religijos ar tikėjimo, neįgalumo, amžiaus ar seksualinės orientacijos. Taigi sulaukus paaiškinimų, gautų iš septynių pareiškėjų, šešios paraiškos atmestos“, – dėstė EK atstovas spaudai Adalbertas Jahnzas.

Lenkija pavadino tai nepagrįstu ir neteisėtu sprendimu.

„Europos Sąjungos sutartis aiškiai nurodo, kad Europos Komisija ir visos institucijos privalo gerbti nacionalinę kiekvienos šalies tapatybę. Negali būti jokio spaudimo, susijusio su kokia nors Europos pareigūnų ideologija ar nuomonėmis“, – dėstė Lenkijos teisingumo ministras Zbignievas Ziobro.

Tai – ne pareigūnų nuomonės. Pagarba mažumoms įrašyta antrajame bendrijos sutarties straipsnyje.

„Pirmininkės fon der Lajen pozicija dėl šito: mūsų sutartys užtikrina, kad kiekvienas asmuo Europoje laisvas būti, kuo nori, gyventi, kur nori, mylėti, ką nori, ir siekti tiek aukštai, kiek nori“, – tikino EK atstovė spaudai Dana Spinant.

Beveik šimtas miestelių pernai pasiskelbė zonomis be LGBT ideologijos. Teismas nusprendė, kad ideologija neatsiejama nuo žmonių, todėl tai asmenų diskriminacija, bet ir prezidentas perrinkimo kampaniją pavertė kova su gėjų ideologija.

70 procentų Konskovolioje balsavo už Andžejų Dudą.

„Klimatas Lenkijoje ėmė keistis. Sunku pasakyti, kas pirmas – kiaušinis ar višta. Ar deklaracijos, nes toks požiūris, ar tokį požiūrį paskatino deklaracijos?“, – svarstė veterinarė Honorata Sadurska.

Biseksuali veterinarė sako – pinigų atėmimas Konskovolią tik dar labiau izoliuos.

„Zonos, laisvos nuo LGBT – jos Lenkijoje niekada neturėjo atsirasti. Ir, manau, Europos Sąjunga turėtų rimtai tai priimti“, – tikino LGBT teisių aktyvistas Bartiszas Staszevskis.

Bendrijos steigėjos vis labiau nepatenkintos: juk ji savo noru prisijungė prie klubo, o dabar nori tik imti pinigus. Jau gavo 36-is milijardus, daugiau už kitas naujokes.

„Negalime sutikti, kad kai kurie pradeda kėsintis ir abejoti vertybėmis. Tai – stuburas, šerdis, sąjungos ramstis. Nes Europa – ne gastronomas, kur pasirenki, ką nori. Europa, visų pirma, yra vertybės, kurias giname“, – komentavo Liuksemburgo ministras pirmininkas Ksavieras Bettelis.

Miestelių paraiškos – nuo 5 iki 25 tūkstančių eurų, bet jau žadama taikyti ir sanglaudos milijardams.

„Komisija, kur reikės, pasinaudos turimomis priemonėmis, kad užtikrintų lėšų naudojimą pagal šias taisykles, ir tai galioja ir sanglaudos fondams“, – kalbėjo EK atstovas spaudai Stefanas Keersmaeckeras.

Lenkija sako, tie dešimtys milijardų, kuriuos esą norima atimti, yra teisėtai jos. Vienas ministras siūlo visą šalį skelbti zona be LGBT ideologijos.

Konfliktas su EK dėl miestų su „laisvomis nuo gėjų“ zonomis lenkams gali kainuoti milijardus

Populiariausi

Protestai Minske po Baltarusijos prezidento rinkimų

Pasaulyje

2020.08.11 10:33

Įvykiai Baltarusijoje. Minske vėl pasipylė susirėmimai: protestuotojai statė barikadas, pareigūnai atsakė garsinėmis granatomis Minske sutelkta daug kariškių, OMON pareigūnai vyksta į daugiabučių kiemus, panešama apie masinius areštus; atnaujinta 00.48

44