Pasaulyje

2015.11.21 11:35

Malis gedi po 27 žmonių gyvybes nusinešusio išpuolio viešbutyje

BNS2015.11.21 11:35

Malyje šeštadienį prasidėjo trijų dienų nacionalinį gedulas, paskelbta nepaprastoji padėtis po devynias valandas trukusios džihadistų užpuolikų apsiausties prabangiame sostinės viešbutyje, kur žuvo mažiausiai 27 žmonės.

Ataka, dėl kurios atsakomybę prisiėmė tarptautiniam teroristų tinklui „al Qaeda“ priklausanti grupuotė „al Murabitoun“, vadovaujama liūdnai pagarsėjusio vienaakio alžyriečio kovotojo Mokhtaro Belmokhtaro, baigėsi, kai Malio ir tarptautinės pajėgos šturmavo viešbutį „Radisson Blu“ Bamake.

Šis išpuolis buvo įvykdytas pasaulyje didėjant nerimui dėl teroristų keliamos grėsmės, praėjus savaitei po Paryžiuje 130 žmonių gyvybių pareikalavusių niokojančių teroro aktų, dėl kurių atsakomybę prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS). Ši grupuotė taip pat nurodė spalio 31 dieną susprogdinusi Rusijos keleivinį lainerį, skridusį virš Egipto Sinajaus pusiasalio.

Malio vyriausybė dėl pastarojo išpuolio Bamake paskelbė 10 dienų nepaprastąją padėtį nuo šeštadienio vidurnakčio, taip pat nacionalinį gedulą dėl aukų, tarp kurių buvo trys Kinijos, vienas JAV ir vienas Belgijos pilietis.

Malio saugumo šaltiniai sakė, kad užpuolikai nužudė 27 iš daugiau negu šimto viešbutyje įkaitais paimtų žmonių; trys „teroristai“ buvo nukauti arba susisprogdino.

JAV prezidentas Barackas Obama šeštadienį pasmerkė „pasibaisėtiną“ ataką, sakydamas, kad „toks barbariškumas tik didina mūsų ryžtą atremti šį (ekstremistų smurto) iššūkį“.

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Hong Lei pareiškė užuojautą nukentėjusiems ir aukų artimiesiems, pridūręs: „Kinija reiškia pasipiktinimą ir griežtai smerkia šiuos žiaurumus.“

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas taip pat pasmerkė „šiurpią teroristų ataką“ Malyje, keldamas prielaidą, kad šiuo smurtu siekiama sugriauti taikos procesą toje šalyje.

Malį krečia neramumai, prasidėję 2012 metais, kai didelį šalies šiaurinį regioną užgrobė džihadistų grupuotės, susijusios su „al Qaeda“.

Per 2013 metais pradėtą Prancūzijos vadovaujamą intervenciją islamistai buvo beveik visiškai išstumti, bet didelės teritorijos Malyje tebėra menkai kontroliuojamos ir pažeidžiamos atakų.

Ataka prasidėjo penktadienį apie 7 val. Grinvičo (9 val. Lietuvos) laiku, kai užpuolikai atvažiavo prie viešbučio automobiliu su diplomatiniais numeriais ir šaudydami įsiveržė vidun, paimdami įkaitais svečius ir darbuotojus.

Malio televizija transliavo chaotiškus vaizdus iš pastato vidaus, rodyta, kaip viešbučio apsaugininkai paskubomis veda išsigandusius svečius koridoriais į saugias vietas.

Specialiosios pajėgos, tarp jų Malio ir Prancūzijos pareigūnai bei du JAV kariai, atsitiktinai buvę netoliese, surengė dramatišką įkaitų gelbėjimo operaciją, tikrindami vieną aukštą po kito. Ši apsiaustis truko apie devynias valandas.

Malio prezidentas Ibrahimas Boubacaras Keita (Ibrahimas Bubakaras Keita), dėl šios atakos anksčiau nei planuota grįžęs iš viršūnių susitikimo, savo „Twitter“ paskyroje gyrė „Malio gynybos ir saugumo pajėgų profesionalumą“, taip pat padėkojo už pagalbą kitoms šalims.

Garso įraše, kurį transliavo Katare įsikūrusi televizija „al Jazeera“, M.Belmokhtaro grupuotė prisiėmė atsakomybę už tą išpuolį.

„Mes, „al Murabitoun“, dalyvaujant mūsų broliais iš Islamiškojo Magribo „al Qaeda“, prisiimame atsakomybę dėl įkaitų paėmimo operacijos viešbutyje „Radisson“, – įraše sakė nežinomas vyras.

Prancūzijos gynybos ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas sakė, kad M.Belmokhtaras, kuris yra vienas iš labiausiai ieškomų žmonių pasaulyje, „turbūt“ iš tikrųjų buvo šios operacijos smegenys.

Šis džihadistas dar kaltinamas 2013 metais organizavęs dujų įmonės Alžyre puolimą, per kurį buvo nužudyti apie 40 įkaitų, daugiausia Vakarų šalių piliečių.

Prabangiame 190 kambarių viešbutyje „Radisson Blu“, kuris laikomas vienu geriausių Vakarų Afrikoje, dažnai apsistoja verslininkai, turistai ir vyriausybių pareigūnai iš viso pasaulio.

Įvykių liudininkai sakė, kad ginkluotų užpuolikų buvo keliolika, bet Malio kariuomenės šaltiniai nurodė, jog žuvo trys „teroristai, kurie buvo nušauti arba susisprogdino“, pridūrę, kad užpuolikų tikriausiai buvo ne daugiau keturių.

Per ataką gyvas likęs Gvinėjos dainininkas Sekouba Bambino Diabate sakė naujienų agentūrai AFP, kad užpuolikai tarpusavyje kalbėjosi angliškai.

„Jie šaudė viešbučio viduje, koridoriuose“, – aiškino S.B.Diabate.

Malio kariai, policija ir specialiosios pajėgos atvyko į incidento vietą vos prasidėjus atakai, kartu su JT taikdarių misijos MINUSMA nariais ir Prancūzijos kariais, dalyvaujančiais Vakarų Afrikoje vykdomoje operacijoje „Barchanas“ 

Pekino valstybinė žiniasklaida paskelbė, kad viešbutyje žuvo trys Kinijos piliečiai, odar keturi sugebėjo ištrūkti.

Vienas JAV Valstybės departamento aukšto rango pareigūnas patvirtino, kad tarp aukų buvo bent vienas amerikietis, o dar apie 12 JAV piliečių liko gyvi per šią ataką. Vieno Belgijos regiono taryba nurodė, kad Bamake žuvo vienas iš jos pareigūnų.

Indija informavo, kad 20 jo piliečių buvo išvaduoti; Prancūzijos oro bendrovė „Air France“ paskelbė, kad tame viešbutyje buvę 12 jos darbuotojų yra saugūs. Taip pat buvo išvaduoti septyni Turkijos avialinijų darbuotojai, septyni alžyriečiai ir du vokiečiai.

Rusijos užsienio reikalų ministerija nurodė, kad yra žuvusių ir rusų, bet jų skaičiaus neatskleidė.

Prancūzija savo buvusioje kolonijoje yra dislokavusi per tūkstantį karių, kurie atlieka svarbų vaidmenį antiteroristinėje operacijoje „Barchanas“, vykdomoje penkiose šalyse Afrikos neramiame Sachelio regione.

Rugpjūtį Malio centrinio regiono mieste Sevarėje buvo įvykdyta ataka prieš kitą viešbutį, per kurią žuvo penki JT darbuotojai, keturi kariai ir keturi užpuolikai.

Dar penki žmonės, tarp jų po vieną Prancūzijos ir Belgijos pilietį, žuvo per kovą įvykdytą išpuolį viename Bamako restorane, kuris buvo pirmoji tokio pobūdžio ataka Malio sostinėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.