Pasaulyje

2015.11.21 21:54

Sustiprintas saugumas Briuselyje: didžiausias iššūkis dar laukia?

15min.lt, DELFI.lt, ELTA, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.11.21 21:54

Šeštadienį Briuselyje paskelbtas aukščiausios pavojaus lygis. Belgijos pareigūnai visuomenę perspėja vengti minių, nes yra rimta ir neišvengiama atakos grėsmė, rašo „The Guardian“.

21.27 val. Europos parlamento pirmininko patarėjas Arnoldas Pranckevičius LRT TV naujienų tarnybai pasakojo su kolegomis svarstantis, kaip užtikrinti visų 751 Europos parlamento narių ir kelių tūkstančių kitų darbuotojų apsaugą, nes pirmadienį jie visi vyks į Strasbūrą, į plenarinę sesiją. Pasak jo, daugelis europarlamentarų į Strasbūrą iš Briuselio vyksta traukiniu per Paryžių. „Pirmadienį teks imtis ypatingų apsaugos priemonių“,– pažymėjo A. Pranckevičius.

19.45 val. Briuselio meras įsakė 18 val. paprašė miesto centro kavines ir restoranus užsidaryti vakarui.

18.28 val. Ieškomas bėglys palaikė kontaktą su draugais

Ieškomas įtariamas Paryžiaus teroro akto vykdytojas Salahas Abdeslamas palaikė ryšį su savo draugais per „Skype“ programą. Jis jų prašė padėti jam grįžti atgal į Siriją, skelbia „ABC News“.

Su ieškomo vyro draugais kalbėję JAV portalo žurnalistai teigia, kad S.Abdeslamas jiems skambino antradienio vakarą ir sakė, kad yra įstrigęs tarp galingų policijos pajėgų ir vietos „Islamo valstybės“ narių, kurie jį stebi ir yra nepatenkinti, kad jis nedetonavo savo savižudžio diržo Paryžiuje.

Draugų teigimu, juos S.Abdeslamas tikino turėjęs tik menką vaidmenį teroro aktuose, tačiau juo netiki net patys draugai. Jo brolis „ABC News“ sakė, kad Salahu manipuliavo išpuolių organizatorius Abdelhamidas Abaaoudas. Jie  buvo vaikystės draugai, 2010 m. abu sulaikyti už apiplėšimą.​

18.00 val. Belgijos ministras nori, kad visas Molenbekas būtų iškratytas

Belgijos vidaus reikalų ministras Janas Jambonas pareiškė, kad jis nori, jog Molenbeko rajone pareigūnai eitų nuo durų prie durų ir apieškotų kiekvieną namą. Taip būtų patikrinta, kas iš tikrųjų gyvena namuose – ministras pažymėjo, kad kai kuriais adresais registruota ir 10 gyventojų, rašo „The Guardian“.

Molenbeko rajonas – pastarosios savaitės policijos reidų centras. Jis iki šiol vadintas vieta, kur prieglobstį Europoje gali rasti džihadistai. J.Jambono teigimu, iš 130 džihadistų, kurie yra žinomi kaip grįžę iš Sirijos, 85 gyvena nedideliame Molenbeko rajone.​

17.23 val. JAV ambasada perspėjo amerikiečius neiti į gatves

JAV ambasada Belgijoje paragino šioje šalyje esančius amerikiečius „būti saugiose vietose ir likti namuose“.

Šeštadienį ambasados tinklalapyje paskelbtame pranešime sakoma: „Jeigu privalote išeiti – venkite didelių minių.“ Atstovybė pridūrė pateiksianti atnaujintos informacijos, kai tik ji taps prieinama.

Briuselyje įsikūrusios Europos Sąjungos ir NATO būstinės bei daugelio JAV bei kitų šalių bendrovių biurai.

JAV ambasada paragino amerikiečius „būti ypač atsargius viešojo transporto sistemose, sporto renginiuose, gyvenamuosiuose rajonuose, verslo biuruose, klubuose, restoranuose, maldos vietose, mokyklose, viešose erdvėse, prekybos centruose ir kitose turistų lankomose vietose“.

16:30 val. Briuselyje gyvenantis lietuvis sako, kad didelės įtampos mieste nėra.

„Didelės įtampos nėra, aš pats gyvenu maždaug už 5 kilometrų nuo centro. Priemonės, kurių imtasi, veikia maždaug 5 km spinduliu aplink Briuselio centrą. Automobiliai važinėja, žmonės gatvėse vaikšto, bet kas yra išskirtinio, tai turbūt tai, kad uždaromas metro, prekybos centrai, kavinėms ir restoranams rekomenduojama pagalvoti, ar jie norėtų toliau dirbti.

Po atakų Paryžiuje jau buvo imtasi tam tikrų saugumo priemonių: metro matėme policininkus su šunimis ir karius su ginklais, vaikščiojančius mieste. Saugumas stiprinamas, bet kad tai tarp žmonių sėtų paniką, negalėčiau pasakyti“,– LRT TV naujienų tarnybai sakė Briuselyje gyvenantis Gediminas Vilkas.

16.29 val. S. Abdeslamas gali būti su savižudžio diržu

Ieškomas Belgijos pilietis ir įtariamas Paryžiaus teroro išpuolių vykdytojas Salahas Abdeslamas gali būti su savižudžio sprogdintojo diržu. Tai pareigūnams sakė vienas iš dviejų Belgijos pareigūnų šią savaitę sulaikytų asmenų, kuris padėjo S.Abdeslamui grįžti į Belgiją.

Sulaikytojo Hamza Attou advokatė Belgijos televizijos kanalui LCI sakė, kad jos klientui S. Abdeslamas atrodė labai susijaudinęs, kai jie kartu vyko automobiliu iš Paryžiaus į Belgiją.

„Mano klientas buvo labai išsigandęs, jie nedaug kalbėjo, S. Abdeslamas neminėjo turįs ginklų, tačiau dėvėjo didelę striukę – tikriausiai po ja buvo savižudžio diržas“, – „The Guardian“ cituoja advokatę.​

16.07 val. Belgijos Vidaus reikalų ministerija paskelbė infografiką su informacija dėl teroro išpuolio pavojaus lygio pakėlimo Briuselyje. 

15:46 val. Belgijos sostinėje savaitgalį bus uždarytos visos didžiosios parduotuvės, kino, koncertų ir parodų salės, stadionai, baseinai ir klubai, šeštadienį pranešė Briuselio valdžia.

Metro linijos bus uždarytos bent iki sekmadienio vidurdienio (13.00 val. Lietuvos laiku). Atšaukti visi sporto renginiai, tarp jų dvejos futbolo ir krepšinio varžybos, taip pat Prancūzijos roko muzikos atlikėjo Johnny Hallyday koncertas, informuoja ELTA. 

„Dėl padidinto terorizmo grėsmės lygio rekomenduojama uždaryti visus didesnius prekybos centrus Rožjė, Luizos, Ikselio rajonuose, Briuselio centre“, – pranešė miesto administracija.

Svarbiausiose šalies sostinės gatvėse, kur įsikūrę daug prekybos centrų, praktiškai neveikia nė viena parduotuvė. Uždarytas didžiausias Briuselio kino teatras „Kinepolis“, neveikia parodų centras „Atomium“, blokuotas Europos Parlamento lankytojų centras. Dauguma sporto salių, baseinų ir klubų šį savaitgalį taip pat uždaryti.

14.03 val. Briuselyje sulaikytas su išpuoliais Paryžiuje susijęs vyras

Belgijos prokurorai patikslino, kad šeštadienio naktį Molenbeko rajone vykdytų reidų metu nerasta sprogmenų ar savižudžio diržų. Aptiktame teroristų arsenale – tik ginklai.

Per reidą sulaikytas vienas asmui. Įtariama, kad jis yra susijęs su teroro išpuoliais Paryžiuje ir dalyvavo teroristinės grupuotės veikloje.

13.45 val. Briuselyje staiga uždarinėjami prekybos centrai

Briuselio gyventojai praneša, kad įdienojus Belgijos miestas virsta tarsi karine baze. Miesto centre kas keliasdešimt metrų patruliuoja ginkluoti kariai, atsiųsti šarvuotieji transporteriai, atšauktos futbolo rungtynės, staiga imti uždarinėti prekybos centrai.

„The Guardian“ atkreipia dėmesį, kad prekybos centrų uždarymas iš pradžių nebuvo įtrauktas į saugumo priemones. Priežastys, kodėl taip daroma, kol kas neaiškios.

13.11 val. Pavogti specialūs kostiumai, nerimas dėl vandens užteršimo

Paryžiuje iš ligoninės pavogti kostiumai, apsaugantys nuo cheminių ir biologinių medžiagų, pranešė „The Telegraph“. Dėl to visame mieste stiprinama apsauga prie pagrindinių vandens tiekimo vietų.

Prancūzijos premjeras anksčiau įspėjo, kad negalima atmesti galimybės, jog teroristai gali panaudoti cheminius arba biologinius ginklus.

12.59 val. Briuselyje rastas arsenalas

Per naktį Briuselyje surengtus reidus miesto priemiestyje rastas teroristų sprogmenų ir chemikalų arsenalas, skelbia Belgijos laikraštis „Dernière Heure“.

Pavojingos medžiagos rastos Molebneko rajone, kuris vadinamas Europos džihdaistų lopšiu. Jame užaugo ir gyveno net keli Paryžiaus teroro aktų vykdytojai, ir pats organizatorius Abdelhamidas Abaaoudas.​

12:37 val. Dvi vaizdo stebėjimo kameros anksčiau užfiksavo Abdelhamidą Abaaoudą „Croix de Chavaux“ metro stotelėje. Prancūzijos policijos pajėgos mėgina nustatyti jo judėjimą prieš aštuonias dienas, kai buvo surengti teroristiniai išpuoliai.

Remiantis policijos pranešimu, vaizdo stebėjimo kamerose užfiksuotas vyras, kuris, kaip manoma, yra A. Abaaoudas. Jis peršoko per metro stotelės vartus 22 val. Tuo metu Bataclan koncertų salėje išpuolis dar tebesitęsė.

50 metrų atstumu nuo „Croix de Chavaux“ metro stotelės rastas automobilis, kurį buvo išsinuomavęs Brahimas Abdeslamas. Šį automobilį naudojo restoranuose šaudę teroristai. Automobilis rastas šeštadienį, jo viduje aptikti trys Kalašnikovo automatai.

12.05 val. Baiminamasi į Paryžiaus išpuolius panašių atakų

Belgijos premjeras Charlesas Michelis spaudos konferencijoje šeštadienį paaiškino, kodėl nuspręsta paskelbti aukščiausią pavojaus lygį Briuselyje.

„Sprendimas priimant gavus gana konkrečios informacijos dėl atakos, panašios į tai, kas nutiko Paryžiuje, grėsmės“, – AP cituoja ministrą pirmininką.

Jis teigė, kad baiminasi, jog keletas asmenų su ginklais ir sprogmenimis gali surengti ataką, galbūt net keliose vietose.​

11.37 val. Gyvenimas nesustojo

Belgijos vidaus reikalų ministras žurnalistams Briuselyje sakė, kad situacija šalyje yra rimta, tačiau kontroliuojama. „Situacija yra rimta – kitaip nebūtų pakeltas pavojaus lygis iki ketvirto. Tačiau ji kontroliuojama“, – AP cituoja ministrą.

„The Guardian“ rašo, kad gyvenimas Briuselyje neapmirė – keliuose didelis eismas, gatvėse – daug žmonių. Situacijos rimtumą išduoda tik tai, kad patruliuoja ginkluoti pareigūnai ir kariai.

Belgijos futbolo klubai neplanuoja atšaukti šeštadienį vyksiančių rungtynių – nepaisant to, kad tą padaryti rekomendavo valdžią.

11.04 val. Lietuvos URM pranešimas 

Lietuvos užsienio reikalų ministerija rekomenduoja Lietuvos piliečiams, vykstantiems ar esantiems Briuselyje, būti budriems ir laikytis atsakingų Belgijos institucijų rekomendacijų. Pranešime spaudai teigiama, kad Belgijos vidaus reikalų ministerijos rekomendacijos vengti vietų, kur renkasi daug žmonių, galioja iki sekmadienio, lapkričio 22 d., arba iki atskiro pranešimo.

Lietuvos URM taip pat atkreipia Lietuvos piliečių dėmesį į tai, kad pastarąją savaitę dalis Šengeno šalių narių sugriežtino įvažiuojančių į šias šalis keleivių dokumentų patikrą. Todėl rekomenduojame piliečiams, keliaujantiems į kitas Šengeno erdvės valstybes, su savimi turėti galiojančius asmens tapatybės dokumentus su nuotrauka ir kitus reikalingus kelionės dokumentus.

10.40 val. Turkijoje sulaikytas su išpuoliais Paryžiuje susijęs vyras

Turkijos žiniasklaida skelbia, kad viešbutyje Antalijoje šalies policija per reidą sulaikė vyrą, įtariamą susijusį su teroro aktais Paryžiuje.

Sulaikytasis – 29-erių belgas, kilęs iš Maroko. Įtariama, kad jis veikė kaip žvalgas, parinko vietas išpuoliams Paryžiuje, per kuriuos „Islamo valstybės“ teroristai nužudė 130 žmonių.

Sulaikyti taip pat du sirai, kurie įtariami padėję jam keliauti per Turkiją.

9.47 val. Prancūzijoje 3 mėnesiams pratęsta nepaprastoji padėtis

Prancūzijos Senatas nubalsavo už nepaprastosios padėties šalyje pratęsimą trims mėnesiams.

Šalies policijai suteikiami didesni įgaliojimai apieškoti ir sulaikyti įtariamuosius, leidžia uždrausti asmenų ir transporto priemonių judėjimą konkrečiose vietose ir konkrečiu laiku.​

Papildyta 9.12 val. Uždaromas metro

Šeštadienį pranešta, kad uždaromos keturios pagrindinės Briuselio metro linijos. Tai padaryta nurodžius policijai. Taip pat rekomenduota uždaryti eismą požeminiais traukiniais, rašo „Reuters“.

Vietos pareigūnai raginami atšaukti didelius renginius, paskatinti žmones vengti minių, nukelti futbolo rungtynes.

Briuselyje sustiprintos policijos pajėgos, gatvėse patruliuoja kariai.

Ieškomas teroristas

Ketvirtas ir keturių pavojaus lygių paskelbtas po ministrų, policijos ir saugumo tarnybų susitikimo.

„Visuomenei patarimas – kai tik įmanoma, vengti vietų, kur renkasi daug žmonių, tokių kaip prekybos centrai, koncertai, renginiai ar viešojo transporto stotys“, – pranešė vyriausybės atstovas spaudai.

Visoje šalyje pavojaus lygis į trečią pakeltas prieš savaitę, kai Paryžiuje buvo įvykdyta serija teroro aktų. Trečias lygis reiškia, kad ataka yra galima ir tikėtina. Ketvirtas – kad ji yra rimta ir neišvengiama.

Belgija, ir ypač jos sostinė, atsidūrė tyrimų epicentre po išpuolių Paryžiuje. Paaiškėjo, kad mažiausiai du iš mirtininkų gyveno šioje šalyje. Briuselyje sulaikyti 3 žmonės, kuriems gresia kaltinimai terorizmu.

Vieno iš savižudžių sprogdintojų brolis, kuris taip pat gyveno Briuselyje, vis dar ieškomas. Salahas Abdeslamas praėjusio šeštadienio ryte buvo trumpam policijos sulaikytas prie sienos su Belgija, tačiau greitai paleistas.

Belgijos žiniasklaida rašo, kad aukščiausio grėsmės lygio paskelbimas tikriausiai susijęs su jo paieška. Valdžia konkrečių priežasčių neatskleidžia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt