Pasaulyje

2020.08.01 07:54

Naujausia informacija. Berlyne prasideda visą savaitgalį truksiantys protestai dėl koronaviruso suvaržymų

atnaujinta 18.23
ELTA, BNS2020.08.01 07:54

Keli tūkstančiai žmonių susirinko į demonstraciją Berlyne, Vokietijos sostinei besiruošiant visą savaitgalį protestuoti dėl suvaržymų, įvestų siekiant suvaldyti koronaviruso pandemiją.

Atnaujinta 18.23

JAV vyriausiasis šalies užkrečiamųjų ligų specialistas Anthony Fauci išreiškė susirūpinimą dėl COVID-19 vakcinų, kurias kuria Kinija ir Rusija, saugumo, pasauliui suskubus ieškoti vaisto nuo pandemijos, kuri, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), gali būti jaučiama dešimtmečiais.

Praėjus šešiems mėnesiams nuo akimirkos, kai PSO paskelbė pasaulinę nepaprastąją padėtį, naujasis koronavirusas jau pražudė mažiausiai 679 000 žmonės, o užsikrėtė mažiausiai 17,9 milijono planetos gyventojų, praneša naujienų agentūra AFP.

Tuo metu, kai Vakarų Europos šalys skelbia apie naujas ribojančiąsias priemones ir praneša apie istorinį ekonomikos nuosmukį, JT sveikatos agentūra pareiškė, kad pandemija sukėlė „tik kartą per šimtmetį“ pasitaikančią krizę, o jos padariniai bus jaučiami dešimtmečius.

Kinijoje keletas farmacinių bendrovių jau išsiveržė į priekį vakcinos kūrimo lenktynėse, tuo tarpu Rusija nustatė terminą – rugsėjo mėnesį, – iki kada tikisi turėti savo vakciną.

Visgi A. Fauci pažymėjo, jog mažai tikėtina, kad JAV naudosis kurioje iš šių šalių sukurtomis vakcinomis, nes reguliavimo sistemos Kinijoje ir Rusijoje yra gerokai neskaidresnės nei Vakaruose.

„Labai tikiuosi, kad kinai ir rusai iš tikrųjų išbandys vakciną prieš kam nors ją skirdami“, – pareiškė jis penktadienį vykusiame JAV Kongreso posėdyje.

„Teiginiai, kad yra pasiruošta paskirstyti vakciną dar prieš ją išbandant, manau, yra problemiški – pačiu geriausiu atveju“, – pridūrė A. Fauci.

JAV vyriausybė, įgyvendindama savo „Warp Speed“ programą, ketina skirti farmacijos milžinėms „Sanofi“ ir GSK iki 2,1 mlrd. dolerių už COVID-19 vakcinos sukūrimą, pranešė bendrovės.

Atnaujinta 17.09

Norvegijos kruiziniame laive koronavirusinė infekcija patvirtinta bent 33 denyje besikarantinuojantiems įgulos nariams, šeštadienį pranešė bendrovė „Hurtigruten“.

Į šiaurinėje Norvegijoje esantį Trumsės uostą iš Svalbardo salyno atvykusio kruizinio laivo „MS Roald Amundsen“ įgulos nariai penktadienį karantinavosi po to, kai keturiems įgulos nariams buvo patvirtintas užsikrėtimas COVID-19 ir jie buvo išgabenti į ligoninę.

Iš 158 laive esančių įgulos narių „COVID-19 patvirtintas 33 (nariams), o 120 testų buvo neigiami“, pranešime teigė „Hurtigruten“. Penkiems žmonėms bus atliekami pakartotiniai testai.

Bendrovė penktadienį teigė, kad keturi įgulos nariai „prieš kelias dienas buvo izoliuoti, jiems pasireiškus kitų simptomų, nesusijusių su COVID-19“.

„Laivui prisišvartavus Trumsėje, nebuvo priežasčių įtarinėti COVID-19, atsižvelgus į jiems pasireiškiančius simptomus“, – teigė „Hurtigruten“.

Ligoninės duomenimis, keturi hospitalizuoti įgulos nariai yra „užsienio piliečiai“.

Liepos 25 dieną išplaukusiame laive buvo beveik 180 keleivių, nė vienam jų kelionės metu nepasireiškė su koronavirusu susiję simptomai, šeštadienį teigė kruizinių laivų bendrovė.

Penktadienį visi keleiviai paliko laivą, o Trumsėje nuo to laiko karantinuojasi apie 60 žmonių.

Norvegijos visuomenės sveikatos institutas neatmeta galimybės, kad bus patvirtinta ir daugiau atvejų, „tačiau atsakymą turėsime tik tuomet, kai bus atlikti visi testai“. Institutas parekomendavo visiems testų rezultatų belaukiantiems keleiviams karantinuotis.
Penktadienio duomenimis, Norvegijoje patvirtintų koronaviruso atvejų skaičius siekia 9 208.

Penktadienio naktį nuo viruso mirė vienas žmogus, bendrą šalies aukų skaičių kilstelėjęs iki 256. Tai buvo pirmoji su virusu susijusi mirtis šalyje per dvi savaites.

Atnaujinta 15.18

Keli tūkstančiai žmonių susirinko į demonstraciją Berlyne. Demonstrantai, nedaugelis kurių dėvėjo kaukes ir paisė saugaus atstumo laikymosi taisyklių, šeštadienio popietę buriavosi Berlyno centre esančiame Unter den Linden bulvare.

Protesto dalyviai laikė prieš koronaviruso apribojimus nukreiptus ženklus, šūkavo „Laisvė“, „Pasipriešinimas“ ir „Didžiausia konspiracijos teorija yra koronaviruso pandemija“.

Pagrindinė demonstracija, kurios šūkis „Pandemijos pabaiga: Laisvės diena“ ir kurią rengia organizacija „Lateral Thinking 711“, 15.30 val. vietos laiku prasidės miesto centre esančiame Tiergarteno parke, esančiame netoli Reichstago, ir pasibaigs tik apie 22 val.

Protestas taip pat numatomas priešais Brandenburgo vartus.

Ta pati organizacija Štutgarte jau surengė keletą protestų dėl Vokietijos vyriausybės įvestų apribojimų koronaviruso suvaldymo tikslais, taip pat ir dėl to, kad galėtų pareikšti paramą pagrindinių teisių apsaugai.

RBB radijui Berlyno senatorius Andreasas Geiselis sakė, kad žmonės į sostinę vyksiantį protestą mobilizuojami visos šalies mastu. Dalyviai į jį ketina atvykti autobusais, o dalyvauti taip pat paprašė neonacių organizacijos, teigė senatorius. A. Geiselis prognozuoja, kad savaitgalio protestuose dalyvaus apie 22 tūkst. žmonių. Pranešama, kad ketinama dislokuoti apie 1,5 tūkst. policijos pareigūnų.

Atnaujinta 14.34

Baltarusijoje iki šeštadienio užregistruoti 67 946 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejai, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija. Per pastarąją parą buvo nustatyti 138 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai. Ankstesnę dieną buvo užregistruoti 143 užsikrėtimo atvejai.

„Per visą infekcijos plitimo laikotarpį šalies teritorijoje mirė 563 pacientai (liepos 31-osios duomenimis – 559 pacientai), kuriems buvo nustatyta koronavirusinė infekcija ir kurie taip pat sirgo įvairiomis lėtinėmis ligomis“, – rašoma ministerijos paskelbtame pranešime.

Ministerija taip pat nurodė, kad pasveiko ir iš ligoninių buvo išrašyti 62 686 pacientai, persirgę COVID-19, iš jų 242 – per pastarąją parą. Ministerijos duomenimis, nuo pandemijos pradžios Baltarusijoje atlikta daugiau nei 1,3 mln. testų koronaviruso infekcijai nustatyti.

Atnaujinta 14.26

Lenkijoje šeštadienį užfiksuoti 658 nauji užsikrėtimo koronavirusu atvejai – tai jau trečia diena iš eilės, kai šalyje fiksuojamas rekordinis naujų atvejų skaičius.

Ketvirtadienį ir penktadienį fiksuoti atvejų skaičiai siekė atitinkamai po 615 ir 657 atvejus. Prieš tai kasdienis naujų atvejų skaičius neperkopdavo 600 atvejų ribos.

Penktadienį po reguliaraus vyriausybės krizių suvaldymo grupės susitikimo nuspręsta negrąžinti anksčiau atšauktų prevencinių koronaviruso priemonių.

Tačiau svarstoma sugrąžinti privalomą karantiną žmonėms, sugrįžtantiems iš užsienio viruso epicentrų, ir įvesti griežtesnių priemonių tose vietovėse, kuriose fiksuojama daugiausiai atvejų.

Šalyje toliau galioja privalomas veido kaukių dėvėjimas uždarose vietose ir viešajame transporte, taip pat ir viešose vietose, jei nėra galimybės išlaikyti 1,5 metro saugaus atstumo.

Duris atvėrė prekybos centrai, viešbučiai, restoranai, kavinės, kirpyklos, baseinai ir kūno rengybos studijos. Leidžiama rengti vestuves, kuriose dalyvautų ne daugiau nei 150 žmonių.
Iki šiol Lenkijoje užfiksuoti 46 346 užsikrėtimo atvejai ir 1 721 su virusu susijusi mirtis.

Atnaujinta 14.15

Meksika pagal COVID-19 sukeltų mirčių skaičių pakilo į trečią vietą pasaulyje, nusileisdama tik JAV ir Brazilijai.

Meksikos sveikatos apsaugos pareigūnai penktadienį pranešė, kad per ankstesnes 24 valandas mirė 688 žmonės, o bendras skaičius pasiekė 46 688. Tai reiškia, kad Meksika aplenkė Jungtinę Karalystę, kur užfiksuota 46 119 mirčių, kaip rodo Johnso Hopkinso universiteto duomenys. Meksikoje gyvena dvigubai daugiau gyventojų nei Didžiojoje Britanijoje.

Sveikatos apsaugos pareigūnai taip pat pranešė, kad patvirtintų užsikrėtimo atvejų skaičius Meksikoje pasiekė daugiau nei 424 000. Penktadienį devynių valstijų gubernatoriai iš opozicinių partijų sukritikavo federalinės vyriausybės „klaidinamus pranešimus“ apie koronaviruso plitimo stabdymo priemones.

Atnaujinta 13.55

Estijoje atlikus 531 testą per praėjusią parą patvirtinti aštuoni naujų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, šeštadienį pranešė Sveikatos apsaugos departamentas.

Iš naujų užsikrėtimo atvejų trys nustatyti Tartu apskrityje, įskaitant du – pačiame Tartu mieste. Dar po du atvejus nustatyta Taline ir Harjumos apskrityje, vienas – Narvos mieste prie sienos su Rusija. Dar vieno paciento gyvenamoji vieta nežinoma. Tartu apskrityje visi trys nauji COVID-19 atvejai susiję su Tartu universiteto ligoninės darbuotojais.

Šeštadienio rytą Estijos ligoninėse buvo gydomi keturi infekuotieji; nė vienas jų nebuvo prijungtas prie dirbtinio plaučių ventiliavimo aparato. Per praėjusią parą nenustatyta jokių mirties atvejų.

Nuo pandemijos pradžios Estijoje nustatyti iš viso 2 072 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 69 pacientai mirė. Iš ligonių išrašyti iš viso 393 koronavirusine infekcija persirgę pacientai.

Atnaujinta 13.01

Pietų Korėjoje šeštadienį buvo sulaikytas slapios sektos, su kuria siejama koronaviruso protrūkio šalyje pradžia, lyderis, kaltinamas trukdymu vyriausybės pastangoms sustabdyti epidemiją.

88 metų Lee Man-hee yra Jėzaus Naujojo Dangaus ir Žemės Bažnyčios, dažnai įvardijamos tiesiog kultu, vadovas.

Su bažnyčios nariais siejama daugiau nei pusė Pietų Korėjoje vasario ir kovo mėnesiais užfiksuotų koronaviruso užkrato atvejų. Tuo laiku šalis išgyveno vieną didžiausių ankstyvųjų protrūkių pasaulyje.

Pietų Korėjos Ligų kontrolės ir prevencijos centrų liepos 19 dienos duomenimis, daugiau nei 5 200 koronavirusine infekcija COVID-19 užsikrėtusių korėjiečių siejami su sekta. Tai sudaro 38 proc. visų šalyje patvirtintų infekcijų atvejų.

Lee Man-hee yra kaltinamas pateikęs sveikatos apsaugos institucijoms netikslius duomenis apie bažnyčios susibūrimus ir neteisingus narių sąrašus. Sektos vadovas buvo sulaikytas šeštadienio rytą „Suvono apylinkės teismui 1 val. 20 min. vietos (19.20 val. penktadienį Lietuvos) laiku išdavus arešto orderį“, – naujienų agentūrai AFP pranešė teismo atstovas.

Pasak teisėjo, „buvo aplinkybių, rodančių sistemingus Lee Man-hee mėginimus sunaikinti įrodymus“, pranešė naujienų agentūra „Yonhap“. Pati bažnyčia teigia, kad jos nariai susiduria su socialine stigma ir diskriminacija, jei jų įsitikinimai tampa viešai žinomi, ir dėl šios priežastis dalis jų vengia atvirai atsakyti į pareigūnų užklausas.

Šeštadienį bažnyčia paskelbė pareiškimą, kuriame pabrėžiama, kad lyderio sulaikymas „nereiškia jo kaltės“.

Pats Lee Man-hee nerimavo tik dėl valdžios institucijų „pernelyg plačios apimties prašymų pateikti asmeninę informaciją“ ir „niekada nenurodė“ savo pavaldiniams neatskleisti informacijos, pridūrė bažnyčia.

Sekta, įkurta 1984 metais, skelbia, kad Lee Man-hee yra naujasis Jėzus Kristus ir kad Paskutiniojo teismo dieną jis pasiims į dangų 144 000 žmonių. Bažnyčia turi apie 200 000 sekėjų. Lee Man-hee taip pat kaltinamas 5,6 mlrd. vonų (4,69 mln. JAV dolerių) bažnyčios lėšų pasisavinimu ir religinių renginių organizavimu viešose vietose neturint tam leidimo. Kovo mėnesį sektos lyderis atsiprašė dėl koronaviruso plitimo šalyje.

Atnaujinta 11.11

Latvijoje per praėjusią parą atlikus 1 448 testus patvirtinti septyni nauji užsikrėtimo koronavirusine infekcija COVID-19 atvejai, šeštadienį informavo Ligų profilaktikos ir kontrolės centras.

Du pacientai į šalį atvykę užsienio piliečiai, vienas yra iš užsienio sugrįžęs Latvijos pilietis. Dar trys užsikrėtė dėl kontakto su žinomais koronaviruso nešiotojais, bet septintojo asmens užsikrėtimo aplinkybės kol kas nežinomos.

Bendras Latvijoje patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius padidėjo iki 1 238, atlikus iš viso 199 956 pirminius testus koronavirusinei infekcijai nustatyti. Koronaviruso protrūkis šalyje iki šiol pareikalavo 32 žmonių gyvybių. Kaip rodo Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos duomenys, šeštadienį šalies ligoninėse tebebuvo gydomi keturi koronavirusu užsikrėtę žmonės; visų jų būklė vidutinio sunkumo. Ne vienas iš šių pacientų nebuvo hospitalizuotas per pastarąją parą.

Persirgę koronavirusine infekcija šalyje pasveiko 1 052 žmonės.

Atnaujinta 10.31

Ukrainoje trečią parą iš eilės užregistruota daugiau kaip tūkstantis naujų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų, be to, epidemija pareikalavo dar 16 žmonių gyvybių, šeštadienį pranešė atsaką į epidemiją koordinuojanti Nacionalinio saugumo ir gynybos taryba (NSGT).

NSGT duomenimis, per pastarąją parą šalyje nustatyti 1 172 nauji COVID-19 atvejai, o 556 anksčiau užsikrėtę pacientai pasveiko.

Ankstesnę dieną Ukrainoje buvo fiksuotas didžiausias per parą nustatytų užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius nuo pandemijos pradžios – susirgimas buvo patvirtintas 1 197 žmonėms.

Naujojo koronaviruso infekcija šalyje iki šiol nustatyta iš viso 71 056 žmonėms, iš jų 39 308 pasveiko, 1 709 mirė. Šeštadienį šalyje buvo žinomi 30 039 aktyvūs koronavirusinės infekcijos atvejai – 600 daugiau negu ankstesnę dieną. Iš vėliausiai nustatytų COVID-19 atvejų daugiausiai užregistruota Lvovo (145), Ivano Frankivsko (123) ir Odesos (101) srityse, taip pat Kijeve (101).

Atnaujinta 09.16

Nuo COVID-19 ką tik pasveikęs Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro penktadienį pareiškė, kad beveik visi žmonės galiausiai užsikrės naujuoju koronavirusu, ir paragino brazilus „su juo susitaikyti“, teigdamas, jog nėra ko bijoti.

Dešiniųjų pažiūrų prezidentas vėl ėmėsi menkinti pandemiją, Brazilijoje mirčių nuo koronaviruso skaičiui artėjant prie 100 tūkst. – tai yra antras didžiausias mirčių skaičius visame pasaulyje, šalį lenkia tik Jungtinės Valstijos.

Po užsikrėtimo koronavirusu tris savaites karantine praleidęs J. Bolsonaro kaip pavyzdį ėmėsi rodyti save. „Priklausau aukštos rizikos grupei“, – 65-erių prezidentas sakė reporteriams vizito pietinėje Rio Grandės valstijoje metu.

„Žinojau, kad kada nors juo užsikrėsiu, kadangi manau, jog beveik visi čia esantys žmonės juo galiausiai užsikrės. Ko jūs bijote? Susitaikykite su juo, – teigė prezidentas. – Apgailestauju dėl mirčių, tačiau žmonės miršta kasdien, dėl daugelio priežasčių. Tai yra gyvenimas.“

J. Bolsonaro susiduria su didele kritikos banga dėl jo tvarkymosi su pandemija, išplitusia visoje Brazilijoje, – šalis pagal atvejų skaičių (2,6 mln.) ir mirčių skaičių (92 tūkst.) yra antra pasaulyje.

Su „nedideliu gripu“ naująjį virusą palyginęs J. Bolsonaro priešinosi karantino priemonėms ir reguliariai laužė saugaus atstumo taisykles, vaikščiodamas Brazilijos miesto gatvėmis ir spausdamas rankas rėmėjams bei su jais apsikabindamas. Pasireiškus karščiavimui, prezidentui virusas buvo patvirtintas liepos 7 dieną. Jis prezidentūroje karantinavosi tris savaites.

Ketvirtadienį savo pirmo viešo renginio nuo užsikrėtimo patvirtinimo metu J. Bolsonaro sveikinosi su būriu rėmėjų Šiaurės rytų Piaujio valstijoje ir skambant garsiems šūksniams nusiėmė veido kaukę. Tą pačią dieną prezidentūra pranešė, kad virusu užsikrėtė prezidento žmona.

J. Bolsonaro vėliau atskleidė, kad vėl jaučiasi prastai, ir teigė vartojantis antibiotikus dėl infekcijos, kurią pavadino „apipelijusiais plaučiais“ – ją esą sukėlė aktyvumo trūkumas karantino metu. J. Bolsonaro teigimu, karantino priemonės nereikalingai kenkia ekonomikai.

Vietoje to jis viruso gydymui rekomenduoja vartoti hidroksichlorokviną, kurį pats vartojo savo užsikrėtimui gydyti, nepaisant daugybės atliktų tyrimų, kuriuose teigiama, kad medikamentas neturi teigiamo poveikio prieš COVID-19.

Atnaujinta 08.17

Meksikoje oficialus aukų skaičius nuo naujojo koronaviruso padidėjo iki 46 688, penktadienį pranešė šalies Sveikatos apsaugos ministerija.

Lotynų Amerikos šalis per 24 valandas pranešė apie 8 458 su COVID-19 susijusias mirtis ir aplenkė Didžiosios Britanijos 46 119 mirties atvejų skaičių. Tik JAV ir Brazilijoje užfiksuota daugiau mirčių, susijusių su viruso sukelta kvėpavimo takų liga.

Pasak šalies sveikatos apsaugos institucijų, oficialus užsikrėtusiųjų COVID-19 skaičius šalyje siekia bent 424 637.

Šalis pagal atvejų skaičių užima šeštą vietą pasaulyje, rodo Johnso Hopkinso universiteto renkami duomenys. Tačiau tikrasis infekcijų skaičius Meksikoje galimai yra daug didesnis, kadangi atliekama nedaug testų.

Lotynų Amerika šiuo metu laikoma vienu pagrindinių pandemijos protrūkio epicentrų.

Atnaujinta 07.54

Jungtinėse Valstijose per pastarąsias 24 valandas užregistruotos 1 442 mirtys nuo koronaviruso, rodo Johnso Hopkinso universiteto renkami duomenys.

Anot Baltimorės valstijoje įsikūrusio universiteto, tai buvo jau ketvirta diena iš eilės, kai šalyje fiksuojama daugiau nei 1,2 tūkst. mirčių.

JAV iki šiol nuo COVID-19 mirė 153 268 žmonės. Šalis išlieka sunkiausiai viruso paveikta pasaulio valstybe.

Penktadienį užfiksavus 69 tūkst. naujų užsikrėtimo atvejų, JAV bendras infekcijų skaičius išaugo iki daugiau nei 4,5 mln. Pasveikusiais laikoma 1,4 mln. pacientų.

Sveikatos institucijos penktadienį pranešė, kad praėjusį mėnesį virusu užsikrėtė šimtai vaikų vasaros stovykloje Džordžijos valstijoje.