Pasaulyje

2015.11.20 20:17

Į Šengeno zoną atvykstantys asmenys bus tikrinami griežčiau

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.11.20 20:17

Europos Sąjungos narės sutarė griežčiau kontroliuoti Šengeno teritorijos pasienį – nedelsiant pradėti griežtai tikrinti visus keliautojus, taip pat ir europiečius. Taip sutarta per Briuselyje surengtą 28 Europos Sąjungos narių teisingumo ir vidaus reikalų ministrų susitikimą. 

Sušaukti skubų ministrų posėdį pareikalavo Prancūzija po to, kai paaiškėjo, kad žudynių organizatorius netrukdomas važinėjo iš Sirijos į Europą.

Kulkomis suvarpytas Paryžiaus žudynių organizatoriaus Abdelhamido Abaaoudo kūnas rastas po reido Paryžiaus San Deni priemiestyje, nors manyta, kad jis turėtų būti Sirijoje, į kurią pirmą sykį atvyko 2013 metais ir įsijungė į džihadistų gretas, o po to grįžo į tėvynę – Belgiją.

2014 metų pradžioje jis iš Kelno–Bonos oro uosto išskrido į Turkiją, iš jos – į Siriją, tapo vadinamosios „Islamo valstybės“ propagandos veidu. Po metų jo mobiliojo signalas užfiksuotas Graikijoje, kai jis skambino islamistų grupuotei Belgijoje.

Tik praėjus trims dienoms po išpuolių Paryžiuje, Prancūzijos žvalgyba gavo žinią, kad įtariamasis yra grįžęs į Europą per Graikiją, o jo pėdsakai veda į Prancūzijos teritoriją. Po poros dienų jis buvo nukautas, o kartu žuvo jo pusseserė Hasna Aitboulahcen, kuri spėjo susisprogdinti.

Mergina gyveno kartu su motina, broliu ir seserimi. Kaimynai sukrėsti, bet nesistebi – žiauri vaikystė, narkotikai, alkoholis. Radikale ji tapo prieš pusmetį, nors neatrodė religinga, niekas nematė jos atsivertus Koraną.

„Kai pamatėme ją apsisiautus šydu, paklausėme, kas nutiko – tapai religinga, ištekėjai? Ji atsakė: juoksitės, bet tapau džihadiste, tačiau nebijokite, nes greitai išvyksiu į Siriją. Mes ją retkarčiais matydavome, bet ji nesielgė kaip musulmonė: nevaikščiodavo į mečetę, nemokėjo nė eilutės Korano. Staiga išgirdome, kad ji susisprogdino“, – pasakojo kaimynas Karimas.

Prancūzijos vidaus reikalų ministras Bernardas Cazeneuve‘as perspėja Europą iššvaisčius ir taip daug laiko, būtini skubūs žingsniai prieš terorizmą.

Jis vienas pirmųjų atvyko į Briuselyje vykstantį 28 šalių vidaus reikalų ir teisingumo ministrų posėdį, kuris surengtas Prancūzijai pareikalavus.

„Norėtume, kad Europa daugiau nešvaistytų laiko, o priimtų būtinus sprendimus – pirmiausia prieš nelegalią ginklų prekybą, ko Prancūzija jau seniai reikalauja. Šiandien turi būti numatyta konkreti darbotvarkė, kaip kontroliuoti ginklų kontrabandą, nes tokie ginklai naudojami teroristinių išpuolių metu. Antras dalykas – būtina veiksminga keleivių registrų sistema“, – teigė B. Cazeneuve‘as.

Tokia sistema, kai iki metų pabaigos saugomi keleivių registrų duomenys, veikia Jungtinėse Amerikos Valstijose. Prancūzijos nuomone, tokia sistema būtina ir Europos Sąjungoje, tačiau Europa tai vertina prieštaringai, nes būtų pažeista asmens duomenų apsauga. Prancūzijos nuomone, ji padėtų lengviau susekti teroristus ir laiku juos sustabdyti.