Pasaulyje

2020.07.31 11:50

Su Kremliumi siejami įsilaužėliai vykdė dezinformacijos kampaniją prieš Lenkiją ir Lietuvą

LRT.lt2020.07.31 11:50

Remiantis nauja ataskaita, „kibernetiniai įsilaužėliai“, siejami su Rusijos saugumu, vykdė nuolatinę kampaniją – siekė kompromituoti internetinius naujienų portalus Lenkijoje ir Lietuvoje bei skleidė melagienas, kuriomis siekiama diskredituoti NATO, rašo „The Guardian“.

Dalyje kampanijos, pavadintos „Ghostwriter“, buvo siekiama patekti į naujienų svetainių sistemas, ištrinti tam tikras publikacijas ir pakeisti jas melagingomis naujienomis, kuriomis buvo siekiama diskredituoti Aljansą.

Pateiktas ir Lietuvos pavyzdys, kai pernai rugsėjį įsilaužėliai Lietuvos interneto svetainėse bandė eskaluoti melagingą naujieną apie tariamą vokiečių tanką Kauno žydų kapinėse.

Tiesa, sausio mėn. prieš lietuviškus portalus buvo surengta dar viena kibernetinė ataka – buvo skleidžiamas sukurtas pasakojimas, kad pirmasis COVID-19 užsikrėtimo atvejis užregistruotas JAV kariui.

Dezinformacijos kampanija šių metų gegužę buvo nukreipta ir į seriją lenkų svetainių – paskelbtos istorijos su klaidinančiomis JAV armijos vado Europoje citatomis, kuris neva išjuokė Lenkijos kariuomenės pajėgumus.

Specialiosios kibernetinio saugumo įmonės „Mandiant“ tyrėjai apibendrino, kad buvo pranešta apie 14 pavienių incidentų, ir tvirtina, kad tai yra platesnės kovos prieš NATO, vykdomos nuo mažiausiai 2017 m. kovo mėn., dalis.

Anot tyrimų įmonės, kibernetinių įsilaužėlių atakos yra sunkiai pastebimos, tačiau yra akivaizdu, jog pateikti argumentai „atitiko Rusijos saugumo interesus“ ir atsižvelgiant į tai, kad nė vienas įtariamasis nebuvo iš karto aptiktas, reiškia, kad „jie yra pakankamai gerai finansuojami“.

Su visa ataskaita galite susipažinti ČIA.

Penktadienį Europos Sąjunga (ES) pirmąkart paskelbė sankcijų numanomiems kompiuteriniams įsilaužėliams – šių priemonių taikiniais tapo Rusijoje ir Kinijoje veikiantys asmenys ir vienas Rusijos karinės žvalgybos tarnybos GRU specializuotas padalinys.

Be to, į sankcijų sąrašą įtraukta viena Šiaurės Korėjoje registruota eksporto bendrovė ir technologijų kompanija, įsikūrusi Kinijos mieste Tiandzine.

Bendrijos narės paskelbė, kad naujosios priemonės bus taikomos šešiems asmenims ir trims juridiniams subjektams, susijusiems su įvairiais kenkėjiškais veiksmais, įskaitant mėginimą įsilaužti į Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) sistemas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.