Pasaulyje

2015.11.20 23:34

Išpuolis Malyje: žuvo 22 įkaitai

15min.lt, LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2015.11.20 23:34

Skelbiama, kad Malio sostinėje, Bamake, ginkluota dešimties asmenų gauja įsiveržė į prabangų viešbutį ir paėmė įkaitais 170 jo gyventojų. Neoficialiais duomenimis, mažiausiai 22 žmonės žuvo išpuolio metu. Lietuvos krašto apsaugos ministerija patvirtino, kad Malyje esantiems lietuvių kariams pavojus negresia.

Papildyta 20:30 Kai įkaitų drama baigėsi, rasti mažiausiai 22 negyvi žmonės. Specialiosios pajėgos aukštas po aukšto vadavo žmones, pranešė vietinė televizija ir saugumo tarnybos pareigūnai, kol po devynių valandų apsuptis buvo baigta.

Malio televizija rodė chaotiškus vaizdus iš viešbučio vidaus, kai policininkai ir saugumiečiai lydėjo sukrėstus ir persigandusius gyventojus koridoriais ir per pagrindinį vestibiulį.

„Šiuo metu jie nebeturi įkaitų, pajėgos dabar jų ieško“, – sakė per spaudos konferenciją saugumo ministras Salifas Traore.

Malio saugumo tarnybos šaltiniai nurodė, kad žuvo mažiausiai 22 įkaitai viešbutyje ir kad iš Burkina Faso permestos prancūzų specialiosios pajėgos „dalyvauja operacijoje kartu su maliečiais“.

Papildyta 18:59 „Reuters“ cituoja Malio Saugumo ministerijos atstovą, kurio teigimu, ginkluotų islamistų dar yra viršutiniuose viešbučio aukštuose. Jie nebeturi įkaitų, tačiau nepasiduoda.

Papildyta 18:13 Jungtinių Tautų taikdariai pranešė, kad viešbutyje žuvo 27 žmonės. JT pabrėžė, kad ši informacija – preliminari. Tebevyksta viešbučio apieškojimas.

Papildyta 18:05 AFP praneša, kad Malio kariai nukovė du teroristus. Agentūros šaltiniai taip pat patvirtino anksčiau šalies ministro skelbtą informaciją, kad įkaitai yra išlaisvinti. 18 jų žuvo.

Papildyta 17:45 AFP praneša, kad viešbutyje nebelaikoma įkaitų. Tai paskelbė Malio saugumo ministras.

Agentūros žiniomis, žuvo mažiausiai 18 žmonių.

Papildyta 17:28 Atsakomybę už išpuolį prisiėmė „Al-Mourabitoun“ grupuotė, kuri nėra siejama su „Islamo valstybės“ kovotojais.

Skelbiama, kad įkaitų gretose yra šeši Alžyro piliečiai, keturi belgai, septyni kinai, dvylika prancūzų, dvidešimt indų. Šeši amerikiečiai, du vokiečiai, penki turkai jau yra išlaisvinti.

Papildyta 17:06 Iš teroristų užgrobto viešbučio išvaduoti septyni Alžyro piliečiai, kariams šturmavus šį viešbutį, pranešė Alžyro užsienio reikalų ministras Ramtane Lamamra.

Išvaduoti šeši oficialios Alžyro delegacijos nariai, daugiausia diplomatai, ir vienas civilis, dirbęs vienoje prancūzų bendrovėje, taip anot naujienų agentūros APS, sakė R. Lamamra.

Kol kas nežinoma, ar viešbutyje „Radisson Blu“ buvo daugiau alžyriečių, kai teroristai penktadienio rytą ėmė siautėti viešbutyje, paimdami įkaitais 170 svečių ir viešbučio personalo narių.

Alžyro ministras R. Lamamra, pažymėjęs, kad palaiko „pastovų ryšį“ su savo kolega Malio ministru Abdoulaye Diopu, pareiškė, jog Alžyras „griežtai smerkia visus teroro aktus bet kur ir bet kokiomis aplinkybėmis“.

Indijos užsienio reikalų ministerija socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė, kad išvaduota ir 20 Indijos piliečių.

„Gera naujiena! Visi 20 indų Bamako viešbutyje saugiai evakuoti. Mūsų ambasadorius Malyje tai patvirtino“, – parašė Indijos URM atstovas Vikas Swarupas.

Prancūzijos gynybos ministerija nurodė, kad prie minėto viešbučio dislokuotos prancūzų specialiosios pajėgos, atvykusios iš Burkina Faso, paprašius Malio valdžiai.

Papildyta 16:45 val. Įvykio vietoje pradėjo veikti Prancūzijos specialiųjų pajėgų kariai.

Papildyta 16:00 val. Liudininkų teigimu, viešbučio viduje pasigirdo šūviai. Panašu, kad vyksta intensyvus susišaudymas tarp pareigūnų ir užpuolikų. Kai kurie sužeisti pareigūnai ir įkaitai išvedami iš viešbučio.

Papildyta 15:35 val. Skelbiama, kad šiuo metu viešbutyje vis dar yra 138 įkaitai. Malio ir Prancūzijos pareigūnams talkina ir JAV specialiųjų pajėgų asai.

Papildyta 15:02 val. Malio specialiųjų pajėgų atstovai pranešė apie du sužeistus karius. Tuo metu užpuolikai nuvedė įkaitus į septintąjį aukštą. Liudininku teigimu, kai kurie užpuolikai tarpusavyje kalba anglų kalba.

Papildyta 14:42 val. Elitinis Prancūzijos karo policijos dalinys, kurio specializacija – įkaitų vadavimo operacijos, penktadienį išskrido į Malio sostinę, pranešė Vidaus reikalų ministerija.

Apie 40 žandarų, priklausančių specialiųjų operacijų daliniui GIGN, išvyko padėti Malio saugumo pajėgoms, reaguojančioms į įkaitų dramą viešbutyje „Radisson Blu“, kur užpuolikai vienu metu laikė įkaitais iki 170 svečių ir darbuotojų.

Papildyta 14.25 val. 12 „Air France“ įmonės darbuotojų yra saugūs, pranešė oro linijų bendrovė. Ji taip pat informavo, kad dėlterorizmo pavojaus nutraukė skrydžius į Malio sostinę Bamaką.

Papildyta 14.05 val. Iš viešbučio išlaisvinta 80 įkaitų. Operacija tęsiama

Papildyta 13:30 val. Pranešama, kad užpuolikai nusivedė dalį įkaitų į viešbučio rūsį. Specialiųjų pajėgų kariai įsiveržė į viešbučio patalpas, tačiau jiems nepavyksta patekti į visus aukštus. Išlaisvinti įkaitai teigė viešbučio pagrindinėje salėje matę aukų kūnus.

CNN pranešė, kad užpuolikai užgrobė saugiausiu šalyje laikomą Bamako centre esantį „Radisson Blu“, kuriame yra 190 kambarių. Viešbutyje girdimi sprogimai ir automatinio ginklo šūviai. Liudininkų teigimu, įsiverždami į patalpas užpuolikai šaukė „Allahu Akbar“.

Malio žiniasklaidos teigimu, viešbutyje daugiausiai Prancūzijos ir Belgijos piliečių. Dalis jų – prancūzų kariai. „Turkish Airlines“ patvirtino, kad viešbutyje yra šeši jų darbuotojai. Kinija taip pat patvirtino, kad viešbutyje įkaitais laikom septyni jos piliečiai.

Manoma, kad į viešbučio teritoriją teroristai. pateko pagrobtu diplomatiniam korpusui priklausančiu automobiliu, su kuriuo tiesiog taranavo apsaugos barjerus.

Informaciją apie šaudynes viešbutyje patvirtino Malio gynybos ministro patarėjas pulkininkas leitenantas Diarranas Kone. Malio premjeras Modibo Keita sušaukė krizių valdymo tarybą.

Viešbutį apsupo Malio specialiųjų pajėgų kariai, kurie maždaug po valandos pradėjo šturmą. Evakuoti Jungtinių Tautų Organizacijos darbuotojai.

„The Telegraph“ skelbia, kad anksčiau paleisti buvo tik tie įkaitai, kurie gali pacituoti Koraną.

Malyje yra 3 Lietuvos kariuomenės kariai

Krašto apsaugos ministerija patvirtino, kad šiuo metu Malyje ES mokymo misijoje yra trys lietuvių kariai, kurių vienas yra sostinėje Bamake. Tiesa, kapitono laipsnį turintis lietuvių karys šiuo metu yra karinėje bazėje, esančioje už kelių kilometrų nuo išpuolio vietos, tad pavojus jam negresia.

Malio žvalgybos pareigūnai teigė, kad per pastaruosius mėnesius užkirto kelią net kelioms teroro atakoms, kurias organizavo Malio „Boko Haram“ vadinamas Macinos Išlaisvinimo Frontas. Kol kas nežinoma, kokie šios grupuotės ryšiai su „Islamo valstybe“.

2012 metais Prancūzijos karių vadovaujamos pajėgos išstūmė su „al Qaeda“ sietus teroristus iš šalies teritorijos. Iki šiol Malyje veikia prancūzų ir olandų kariniai daliniai, palaikantys taiką, į mokymus atvyksta kariai iš daugelio Europos valstybių. Šiuo metu Malyje yra maždaug 1000 prancūzų karių.

Prancūzijos dienraštis „Le Monde“ skelbia, kad viešbutyje nuolat apsistoja „Air France“ darbuotojai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.