Pasaulyje

2020.07.30 09:49

Baltarusija įtaria, kad sulaikyti Rusijos grupuotės „Wagner“ samdiniai riaušes gatvėse

atnaujinta 19.23
LRT.lt, BNS2020.07.30 09:49

Ketvirtadienį Baltarusijos institucijos pranešė pradėjusios tyrimą, įtariant kad šalyje sulaikyti Rusijos karinės grupuotės „Wagner“ samdiniai rengė teroro aktą. Vėliau pareigūnai pranešė, kad kovotojai įtariami norėję surengti riaušes Baltarusijos gatvėse, skelbia „Dozhd“.

Netoli Minsko sulaikyti Rusijos privačios karinės bendrovės „Wagner“ nariai duoda parodymus, ketvirtadienį sakė Baltarusijos valstybės saugumo tarybos sekretorius Andrejus Ravkovas.

Baltarusių pareigūnai ketvirtadienį apkaltino išvakarėse sulaikytus Rusijos piliečius ir prezidento Aliaksandro Lukašenkos kritikus, norėjusius jam mesti iššūkį prezidento rinkimuose, Sergejų Tichanovskį bei Nikolajų Statkevičių prieš valstybės vadovo rinkimus planavus masinius neramumus.

Baltarusijoje buvo pradėta baudžiamoji byla prieš „Tichanovskį, Statkevičių ir 33 sulaikytus Rusijos piliečius“, naujienų agentūrai AFP pranešė Tyrimų komiteto atstovas Sergejus Kabakovičius.

„Jie veikė kartu“, – sakė jis.

Žurnalistų paklaustas, kokia yra ankstesnę dieną Baltarusijoje sulaikytų įtariamų „Wagner“ kovotojų padėtis, A. Ravkovas atsakė, kad jie „duoda parodymus“.

Baltarusijos valstybės saugumo komiteto (KGB) pirmininkas Valerijus Vakulčikas trečiadienį šalies prezidentą Aliaksandrą Lukašenką informavo, kad sulaikyti 32 Rusijos piliečiai yra privačios karinės kompanijos „Wagner“ nariai.

„Maždaug 5 val. 37 min. prie Minsko buvo sulaikyti 32 Rusijos Federacijos piliečiai – sukarintos organizacijos, privačios karinės kompanijos „Wagner“ nariai“, – per skubiai sušauktą Valstybės saugumo tarybos posėdį trečiadienį pareiškė V. Vakulčikas.

Dar vienas Rusijos pilietis buvo sulaikytas šalies pietuose.

A. Lukašenka sakė, kad 33 Rusijos piliečių sulaikymą laiko ypatingu įvykiu ir pavedė V. Vakulčikui kreiptis į Rusijos institucijas, kad šios paaiškintų, „kas vyksta“.

LRT.lt primena, kad Baltarusijos valdžia paskelbė, kad trečiadienio naktį prie Minsko saugumo pajėgos sulaikė 32 Rusijos karinės samdinių grupuotės „Wagner“ kovotojus, praneša valstybinė Baltarusijos naujienų agentūra „BelTA“.

„BelTA“ paviešino sulaikytų rusų tapatybes.

„Buvo gauta informacija apie daugiau nei 200 kovotojų atvykimą į mūsų teritoriją, kad destabilizuotų situaciją rinkimų kampanijos metu. Kiekvienas rusas turėjo su savimi mažą rankinį lagaminą ir kiekvienas iš jų turėjo tris didelius sunkius lagaminus, kuriuos į transporto priemonę pakrovė keli vyrai“, – skelbia agentūra.

Ji nurodė, kad naktį į liepos 25-ąją į Minską atvykusių asmenų grupė apsistojo viename viešbutyje, o liepos 27-ąją persikėlė į vieną sanatoriją Minsko rajone.

Sanatorijos administracija skelbia, kad lankytojai atkreipė dėmesį į vyrų elgesį, būdingą Rusijos turistams, ir karinio stiliaus uniforminius drabužius. Jie nevartojo alkoholio, nesilankė renginiuose, laikėsi atstumo, stengdamiesi nepatraukti į save dėmesio. Jie atidžiai ištyrė sanatorijos teritoriją ir aplinką mažomis grupėmis.

Be to, dar vienas asmuo buvo rastas ir sulaikytas šalies pietuose. Šių asmenų atžvilgiu Tyrimų komitetas atlieka patikrinimą.

Šiame „Youtube“ patalpintame Baltarusijos 1-ojo televizijos kanalo reportaže vaizduojamas tariamas Rusijos samdinių suėmimas. LRT.lt įraše vaizduojamų įvykių autentiškumo patvirtinti negali.

Pastarasis įvykis yra naujausias netikėtas posūkis Baltarusijos prezidento rinkimų kampanijoje, per kurią A. Lukašenka prieš rugpjūčio 9-ąją įvyksiantį balsavimą jau pasiuntė už grotų savo pagrindinius varžovus.

Rusija yra artimiausia politinė ir ekonominė Baltarusijos sąjungininkė, tačiau jų santykiai kartais tampa įtempti. Pastaraisiais metais Minskas buvo vis labiau spaudžiamas suartėti su Maskva, tačiau A. Lukašenka atmetė idėją dėl visaverčio šalių suvienijimo.

„Pakeistas režimas“

Rusija yra artimiausia politinė ir ekonominė Baltarusijos sąjungininkė, tačiau jų santykiai kartais tampa įtempti.

Pastaraisiais metais Minskas buvo vis labiau spaudžiamas suartėti su Maskva, tačiau A. Lukašenka atmetė idėją dėl visaverčio šalių suvienijimo.

Analitikai sunkiai rado paaiškinimą Rusijos piliečių areštams. Kai kurie iš jų sako, kad tai buvo atidžiai suplanuotas žingsnis, suteikęs A. Lukašenkai pretekstą dar griežčiau dorotis su opozicija.

Baltarusijos Strateginių ir užsienio politikos tyrimų centro vadovas Arsenijus Sivickis sako manantis, jog Rusija galėjo atsiųsti samdinių, „kad suorganizuotų provokacijų rinkimų išvakarėse“.

Tai gali duoti „pretekstą Kremliui įsikišti jėga, kad būtų pakeistas režimas“, sakė jis.

Rusijos dienraštis „Kommersant“ rašė, kad šis „skandalas gali rimtai komplikuoti santykius tarp Rusijos ir jos kaimynės“.

Baltarusijos užsienio reikalų ministerija sakė iškvietusi Rusijos ir Ukrainos ambasadorius aptarti šio reikalo.

URM kalbėjo apie „pagrįstus įrodymus“, kad kai kurie iš sulaikytų Rusijos piliečių kovojo separatistiniame konflikte Rytų Ukrainoje, o keli turėjo Ukrainos pilietybę.

Ukrainos saugumo tarnyba sakė planuojanti „inicijuoti [sulaikytųjų] ekstradiciją“.

Rusijos publicistas Zacharas Prilepinas, kovęsis Rytų Ukrainoje kartu su Maskvos remiamais separatistais, sakė pažįstąs kai kuriuos iš sulaikytųjų.

Savo „Facebook“ žinutėje Z. Prilepinas kėlė prielaidą, kad kovotojai Baltarusija tikriausiai naudojosi kaip tranzito tašku vykdami „į kažkokią kitą vietą“. Pasak jo, Baltarusija apie tai „neabejotinai labai gerai žino“.

Nacionalinė televizija parodė keletą Rusijos pasų, esą priklausančių areštuotiesiems, taip pat dolerių ryšulėlius, prezervatyvų paketus ir popieriaus lapus su arabiškais tekstais. Atrodo, kad sulaikytieji taip pat turėjo Sudano svarų.

„Wagner“ – mįslinga rusų samdinių organizacija, kurią, kaip pranešama, kontroliuoja Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas. Manoma, kad tūkstančiai „Wagner“ kontraktininkų remia Maskvos interesus įvairiuose konfliktuose užsienyje, įskaitant Siriją, Ukrainą ir Libiją.