Naujienų srautas

Pasaulyje2015.11.19 22:11

Rusija padės Vakarų koalicijai kovoje su IS tik su viena sąlyga

BNS 2015.11.19 22:11

Rusija yra pasiruošusi bendradarbiauti su Vakarų koalicijos partneriais kovoje su „Islamo valstybės“ (IS) grupuote, jeigu koalicijos nariai gerbs Sirijos suverenitetą, ketvirtadienį pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

„Mes esame pasiruošę praktiniam bendradarbiavimui su tomis šalimis, kurios priklauso koalicijai, ir esame pasiruošę su jomis kurti tokias koordinavimo formas, kurios, žinoma, gerbtų Sirijos suverenitetą ir Sirijos vadovybės prerogatyvas“, – sakė S. Lavrovas interviu Rusijos valstybiniam radijui „Radio Rossiji“.

„Esu įsitikinęs, kad tokias formas galime surasti, jeigu taikysime pragmatišką požiūrį“, – patikino ministras.

Rusijos oro pajėgos pradėjo atakuoti taikinius Sirijoje rugsėjo mėnesį, ilgalaikio Maskvos sąjungininko prezidento Basharo al-Assado prašymu. Tuo metu JAV vadovaujama koalicija, kurios šalys nepritaria dabartinio Sirijos vadovo režimui, vykdo atskirą oro pajėgų kampaniją prieš IS.

Po teroro išpuolių Paryžiuje šią savaitę Prancūzijos vadovas Francois Hollande‘as paragino suformuoti plačią kovos su IS koaliciją, pakartodamas ankstesnį Rusijos prezidento Vladimiro Putino JT Generalinėje Asamblėjoje rugsėjį pateiktą pasiūlymą.

F. Hollande‘as pažadėjo kitą savaitę aptarti savo pasiūlymą su JAV prezidentu Baracku Obama ir V.Putinu, kuris nurodė savo karinio jūrų laivyno pajėgoms Viduržemio jūroje užmegzti kontaktą su prancūzų kolegomis ir su jais bendradarbiauti „kaip su sąjungininkais“.

Po teroristų įvykdytų žudynių Paryžiuje ir Rusijos keleivinio lainerio susprogdinimo virš Sinajaus pusiasalio spalio mėnesį V. Putinas siekia pasinaudoti susidariusia padėtimi ir tvirtina, kad Rusija ir Vakarai turi susivienyti kovodami su bendru priešu.

S. Lavrovas sakė, pirmą kartą pastebėjo pasikeitusią Vakarų poziciją po to, kai V. Putinas paragino formuoti plačią koaliciją kovai su IS džihadistais Sirijoje, ir pagyrė F. Hollande‘o sprendimą užmegzti ryšį su V. Putinu.

„Dabar sveikai mąstantys politikai antraeilius dalykus nustumia į šalį ir supranta būtinybę sutelkti dėmesį į svarbiausią prioritetą – užkirsti kelią IS pastangoms užimti pozicijas didelėje žemės teritorijoje“, – sakė S. Lavrovas.

Rusijos diplomatijos vadovas dar kartą išsakė Rusijos poziciją, kad B. al-Assadas gina „didelės dalies Sirijos visuomenės“ interesus, todėl „be jo dalyvavimo“ problemos sprendimas bus neįmanomas.

„Visos mūsų Vakarų partnerių ir kai kurių kitų darytos prognozės dėl to, kad (Sirijos) tauta sukils ir nuvers al-Assadą, nepasitvirtina. Tai reiškia tik viena: B. al-Assadas atstovauja didelei daliai Sirijos visuomenės, todėl be jo dalyvavimo taikaus sprendimo pasiekti nepavyks“, – sakė jis.

„Mūsų Vakarų partneriai suprato, kokia neperspektyvi yra ši pozicija, kurios laikėsi dauguma iš jų ir kurios esmė yra ultimatumas: išeis al-Assadas ir visos problemos išsispręs“, – kalbėjo S. Lavrovas.

Jis taip pat džiaugėsi Rusijos ir Vakarų draugiškų santykių atsinaujinimu po ilgus mėnesius tvyrojusios įtampos dėl įvykių Ukrainoje.

„Taip, mūsų Vakarų partneriai įšaldė tam tikras (bendradarbiavimo) formas, pavyzdžiui, įšaldyta NATO ir Rusijos taryba“, – sakė jis.

„Tačiau šis procesas jau grįžta į normalią vagą ir šių mechanizmų darbas atsinaujina“, – kalbėjo S. Lavrovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi