Naujienų srautas

Pasaulyje2013.02.15 16:15

Meteorų lietus sukėlė paniką centrinėje Rusijoje

LRT.lt 2013.02.15 16:15

 Smarkus meteorų lietus, penktadienį pabiręs virš centrinės Rusijos, sukėlė didelę paniką. Krentančios kosminės nuolaužos daužė langus ir sužeidė beveik tūkstantį žmonių.   

Smarkus meteorų lietus, penktadienį pabiręs virš centrinės Rusijos, sukėlė didelę paniką. Krentančios kosminės nuolaužos daužė langus ir sužeidė 950 žmonių.

Televizijos įrašuose matyti, kaip Uralo mieste Čeliabinske danguje sušvitusi akinanti šviesa sustabdė visą rytinį eismą, o kai kurie žmonės ėmė slėptis pastatuose.

Čeliabinsko srities gubernatorius Michailas Jurevičius, kurį cituoja naujienų agentūra „RIA Novosti“, teigia, kad du trečdaliai traumų – nedideli sužeidimai nuo stiklo duženų ir kitų medžiagų. Vien Čeliabinsko mieste medikų pagalbos prireikė 758 žmonių, teigiama pranešime miesto interneto puslapyje. 

Nepaprastųjų situacijų ministerija patvirtino, kad laikinai neveikė mobilusis ryšys.

„9.20 val. vietos laiku (5.20 val. Lietuvos laiku) virš Čeliabinsko pastebėtas objektas, kuris skriejo dideliu greičiu ir paliko po savęs pėdsaką. Per dvi minutes nugriaudėjo du sprogimai“, – pranešime teigė srities nepaprastųjų padėčių pareigūnas Jurijus Burenko.

„Smūgio banga išdaužė langus Čeliabinske ir keliuose kituose srities miestuose“, – sakė jis.

Pirmieji pranešimai teigė, kad dalis meteorito nukrito už 80 kilometrų nuo Satki miesto, tačiau oficialiai tai nepatvirtinta. 

„Sulaukėme tūkstančių telefoninių skambučių, kad rastas kažkoks daiktas, o miškas dega. Tačiau vis dar nėra oficialiai patvirtintos informacijos, kad kažkas nukrito ant Žemės paviršiaus“, – teigė J. Burenko.

Nėra jokių pranešimų, kad vietiniai gyventojai būtų tiesiogiai nukentėję nuo krentančių meteorito gabalų. Gynyvos ministerija pranešė į „smūgio vietą“ nusiuntusi karius, tačiau daugiau detalių nepateikė. 

Meteoritas buvo gana didelis objektas, kurio masė galėjo siekti kelias dešimtis tonų, mano rusų astronomas Sergėjus Smirnovas iš Pulkovo observatorijos. 

Visame regione penktadienį uždarytos mokyklos, nes sprogimai išdaužė pastatų langus, o temperatūra centrinėje Rusijoje nukrito iki 18 laipsnių šalčio.

Vietos paštas teigė, kad apgadinti keli jo pastatai, nukentėjo ir Čeliabinsko ledo ritulio stadionas, tad teko atšaukti varžybas. 

Daugumą sužeistųjų supjaustė ar nubrozdino dūžtantis stiklas, naujienų agentūrai „RIA Novosti“ teigė vietos policija.

„Pamatėme labai ryškų žybsnį, o po 2–3 minučių mus nubloškė smūgio banga“, – valstybinei televizijai pasakojo jaunas vyras. Kitas vyras teigė iš pradžių manęs, kad tai – lėktuvas. 

Čeliabinsko sritis – Rusijos pramoninis centras, kuriame daug gamyklų, taip pat atominė elektrinė ir didžiulė „Majak“ branduolinių atliekų laikymo ir apdorojimo centras.

„Rosatom“, valstybinė Rusijos branduolinės energijos korporacijos, atstovas teigė, kad jos veikla nenukentėjo.

„Visos „Rosatom“ įmonės, esančios Uralo regione, taip pat ir „Majak“ kompleksas, veikia kaip įprastai“, – „Interfax“ teigė neįvardintas „Rosatom“ atstovas.

Nepaprastųjų situacijų ministras teigia, kad radiacijos lygis regione nepakitęs. Regione dislokuota 20 tūkst. gelbėtojų, padedančių sužeistiesiems.

Komentaras

Kaip naujienų portalui 15 min.lt teigė Molėtų etnokosmologijos muziejaus direktorius Gunaras Kakaras, meteoritų lietus nėra retas reiškinys. Tačiau toks stambus ir aiškiai regimas kritimas yra neeilinis.

Vis dėlto, G.Kakaro teigimu, kol kas tikrai nėra pagrindo sieti meteorito sprogimo Čeliabinske su pro Žemę skriejančio asteroido.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi