Naujienų srautas

Pasaulyje2015.11.19 12:57

Po teroro Paryžiuje siūlo naujus reikalavimus keliaujantiems Europoje

DELFI.lt 2015.11.19 12:57

Pagal naujus reikalavimus, kuriuos po Paryžiaus teroristinių išpuolių Prancūzija iškėlė savo Europos Sąjungos (ES) partnerėms, patenkant į laisvą keliavimo zoną bus atidžiau ir sistematiškiau tikrinama visų ES piliečių tapatybė.

Jei penktadienį šiuos reikalavimus patvirtins ES šalių vidaus reikalų ministrai, naujoji tvarka itin palies britus, keliaujančius į žemyninę Europą ar iš jos, nes šios priemonės bus taikomos prie išorinių Šengeno zonos, kuriai Didžioji Britanija nepriklauso, sienų. Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos siena yra išorinė Šengeno zonos riba, rašo „The Guardian“.

Trijuose lapuose išdėstytų reikalavimų sąraše, kurį gavo „The Guardian“ ir kurį Prancūzijos vyriausybė parengė skubiam ES vidaus reikalų ministrų susitikimui, taip pat raginama nedelsiant patvirtinti priemones, kurios padėtų išsaugoti visų ES oro erdve skrendančių keleivių informaciją, apribotų prekybą šaunamaisiais ginklais, pažabotų ir padėtų stebėti operacijas grynaisiais pinigais bei kitus ne elektroninius mokėjimo būdus ir paskatintų geresnį dalijimąsi žvalgybos informacija ES viduje.

Prancūzija siūlo, kad visi ES piliečiai, atvykstantys ar išvykstantys iš Šengeno zonos, duomenų bazėse būtų tikrinami dėl galimų ryšių su terorizmu.

Dėl to smarkiai gali pailgėti registracija skrydžiams į žemyninę Europą ar „Eurostar“ reisams į Paryžių ar Briuselį.

Kadangi ES lėtai įgyvendina kai kurias iš šių priemonių, prancūzų dokumente jaučiamas pyktis ir raginama šią tvarką įvesti kaip įmanoma greičiau. Prancūzai įspėja, kad jei raginimas saugoti oro keleivių duomenis nebus greitai gyvendintas, nacionalinės vyriausybės imsis savų priemonių už ES politikos ribų.

Prancūzija taip pat ragina, kad prie Graikijos ir Turkijos sienos būtų dislokuotos Europos pasieniečių greitojo reagavimo komandos, nors tam priešinasi Atėnai, ir būtų sistemiškai tikrinami šimtai tūkstančių iš Turkijos į ES atvykstančių pabėgėlių, kad potencialūs teroristai negalėtų pasinaudoti pabėgėlių maršrutais į Europą.

„Prie išorinių sienų reikia imtis skubios, sustiprintos ir sistemiškos žmonių, besinaudojančių laisvo judėjimo Šengeno zonoje teise, kontrolės, – teigiama dokumente. – Sistemiškai reikia naudotis kovos su terorizmu bazėmis“.

Šiuo metu su ES piliečiais tai daroma retai, o tai reiškia, kad ES valstybių pasus turintys „užsienio kovotojai“ – tokie, kaip Paryžiaus atakų užpuolikai ir įtariamas jų sumanytojas belgas – gali laisvai praslysti pro sienas. Įvažiuojant ar išvažiuojant iš Šengeno zonos, dėl naujų priemonių teks gerokai ilgiau laukti prie pasų kontrolės.

Jos taip pat reiškia, kad dauguma europiečių bus tikrinami dėl ryšių su terorizmu.

Prancūzija tvirtina, kad dėl didelio atvykstančių pabėgėlių srauto „žmonės, atvykstantys į Europą, taps griežtų saugumo patikrinimų objektu“.

Atrodo, kad Prancūzija labiausiai siekia įgyvendinti vadinamą keleivių pavardžių saugojimo (passenger name record, PNR) sistemą, numatančią, kad visų asmenų, skraidančių ES viduje, duomenys būtų saugojami mažiausiai vienus metus. Šis pasiūlymas daugiau kaip vienerius metus yra įstrigęs dėl vidinių Europos Komisijos, Europos Parlamento ir nacionalinių vyriausybių ginčų.

Prancūzų dokumente taip pat sakoma, kad naujos ES taisyklės dėl šaunamųjų ginklų pardavimų yra „privalomos ir neatidėliotinos“. Trečiadienį Europos Komisija Briuselyje nurodė netrukus pasiūlysianti išsamią tvarką, kuri uždraus privatiems asmenims parduoti pusiau automatinius ginklus.

Naujos taisyklės „turėtų palengvinti šaunamųjų ginklų sekimą ES teritorijoje, įvesdamos bendrą žymėjimo sistemą, griežtesnę ginklų pardavimo internete formą, uždrausdamos trimatį ginklų spausdinimą“ ir pradėdamos žymėti ginklus elektroninėmis žymėmis, kad tai padėtų sekti ginklo ciklą bet kurioje ES vietoje.

Prancūzijos dokumente pirštu rodoma į buvusias Jugoslavijos šalis, kurios, prancūzų teigimu, yra pagrindinis Kalašnikovo šautuvų šaltinis ES rinkose, ir ragina šias šalis „ užkirsti kelią ir griežtai pažaboti šaunamųjų ginklų kontrabandą“.

Prancūzija taip pat ragina glaudžiau bendradarbiauti dėl teisminių bylų, dalytis kriminaline informacija ir imtis bendros Europos politikos užkertant kelią terorizmo finansavimui, įskaitant banko sąskaitų ir lėšų įšaldymą, grynųjų pinigų pavedimų ir kitų ne elektroninių atsiskaitymo būdų pažabojimą, pavyzdžiui, tarptautinį aukso ir meno kūrinių judėjimo stebėjimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi