LRT FAKTAI
Lenkų kariai

Pasaulyje

2020.07.27 14:17

LRT FAKTAI. Provokacija? Plinta vaizdo įrašas, kuriame lenkų kariai neva dainuoja „Vilnius – mūsų“

Jurga Bakaitė, LRT.lt 2020.07.27 14:17

„Lenkų kariai Vilniuje. Šiurpsta oda!“, – rašoma prie „Facebooke“ plintančio vaizdo įrašo. Kadruose matyti karių su Lenkijos kariuomenės uniformomis būrys, jie žygiuoja per miestą ir dainuoja dainą, kurioje girdėti ir žodžiai „nasze Wilno“.

LRT FAKTAI aiškinasi, kaip internete ėmė plisti nerimą keliantis vaizdo įrašas ir kas jame užfiksuota iš tikrųjų.

Įrašas – kelių metų senumo ir visai ne iš Vilniaus

Kad įrašas nėra užfiksuotas Vilniuje, atskleidžia gatvės vaizdas – Lietuvos sostinėje nėra tokių parduotuvių, kitaip atrodo gatvių numeriai.

Sulyginus vaizdo įrašus su „Google Maps“ vaizdais akivaizdu, kad šie vaizdai yra iš vienos pagrindinių Lenkijos miesto Lodzės centro gatvių.

Be to, paaiškėjo, kad dar 2016 m. „YouTube“ tokį patį įrašą yra paskelbusi Lodzės miesto vaivadija, šalia nurodoma, kad kariuomenė NATO šventės metu dainuoja dainą „Atėjo ulonai“.

Kodėl lenkų kariai dainavo apie Vilnių?

Nors kariai, priešingai, nei teigiama vaizdo įrašo anotacijoje, nežygiuoja per Vilnių, akivaizdu, kad jie iš tiesų dainuoja dainą, kurioje minima Lietuvos sostinė.

Tačiau dainoje „Atėjo ulonai“ nėra skandalingojo šūkio „Vilnius – mūsų“, kuris dažnai minimas įtampos dėl Lietuvos ir Lenkijos bendros istorijos kontekste.

Dainoje minima, kaip merginą aplanko kariai, kai jų klausia, kur jie keliauja, jie atsako buvę Varšuvoje, o dabar keliaujantys „pamatyti seno gero Vilniaus, o kai kelias bus paruoštas, jis ves tiesiai į Lvovą“. Kitos dainos versijos nurodo kitus Vidurio ir Rytų Europos miestus.

Tai Lenkijoje populiari daina, 2006 m. sukurtas ir filmas tokiu pačiu pavadinimu.

Posakis „Vilnius – mūsų“ – iš visai kito laiko

Lenkijos ambasada Vilniuje, paprašyti pakomentuoti pasirodžiusį vaizdo įrašą, pabrėžė, kad Lenkija ir Lietuva jau beveik tris dešimtmečius yra sutarusios dėl sienų.

„Lenkijos ambasada nekomentuoja manipuliacijų privačiuose „Facebook“ profiliuose. Norėtume priminti, kad 1994 metais Lenkija ir Lietuva iškilmingai patvirtino, šiandien ir ateityje, viena kitos teritorijų integralumą kartu su sostinėmis Varšuvoje bei Vilniuje“, – teigiama atsiųstame atsakyme.

LRT radijo bendradarbio Vroclave Lauryno Vaičiūno teigimu, įraše girdimos dainos nereikėtų interpretuoti kaip nacionalistinės, jis teigia, kad tai yra daina, skirta lenkų priešinimuisi kraštą užėmusioms imperinėms jėgoms.

„Tai 19 a. pabaigos daina. Kaip ir lietuvių liaudies dainose rastume, kaip kariai eina, taip ir čia dainuojama, kaip per Vilnių einama į rusėnų žemes. Tai tik liaudies daina, net ne tarpukario, kai dar būtų galima bijoti“, – L. Vaičiūnas sako, kad tuo metu, kai daina buvo sukurta, konfliktai dėl Vilniaus dar nebuvo kilę.

Posakis „Vilnius – mūsų“, jo teigimu, atsirado daug vėliau – 20 a., jam įtakos turėjo tarpukariu Lenkiją valdžiusio Juzefo Pilsuckio idėjos. Šis maršalas bandė atkurti bendrą Lietuvos ir Lenkijos valstybę.

Pasak L. Vaičiūno, šiam posakiui Lietuvoje suteikiama pernelyg daug reikšmės.

„Manau, Lenkijoje [šūkis] nepopuliarus. Galbūt vartotas po ultimatumo 1938 metais. Ir lenkų emigracijos (dešinės), kuri nesusitaikė su rytinių žemių praradimu. Manau, kaip neigiamas reiškinys jis dažniau pasitaiko lietuvių diskusijose. Dabar visiškai neaktualus posakis, kurio vartojimą reikėtų kritikuoti“, – sakė L. Vaičiūnas.

Jis atkreipia dėmesį, kad klaidinantis vaizdo įrašas buvo paskelbtas grupėje, kuri, pasak jo, vienija radikalių dešinių pažiūrų žmones.

Grupės pavadinimas „W służbie Ojczyźnie“ išvertus reiškia „Tėvynės tarnyboje“, jame daug karinės ir nacionalistinės simbolikos.

„Manau, kad [vaizdo įrašas] gali būti provokacinis, bet labiau vidaus politikos reikmėms“, – teigia L. Vaičiūnas.

Melagiena

Vaizdo įraše, kuris plinta „Facebooke“, vaizduojami lenkų kariai žygiuoja ne Vilniuje, o Lodzėje, NATO šventės metu. Tai ketverių metų senumo įrašas, kuris šiandien platinamas su tikrovės neatitinkančiu pavadinimu. Kariai, nors iš tiesų dainuoja dainą, kurioje minimas Vilnius, jie neskanduoja šūkio „Vilnius – mūsų“, tai yra liaudies daina, siekianti Abiejų Tautų Respublikos laikus, kai Vilnius buvo vienas iš bendros valstybės miestų, o nacionalistinis šūkis „Vilnius – mūsų“ atsirado jau vėliau.

Ankstenė šio teksto versija pateikė netikslų plintančio vaizdo įrašo anotacijos vertimą: „Šiurpsta oda! Lenkų kariai Vilniuje dainuoja „Wilno nasze“ (liet. „Vilnius – mūsų“)“. Pataisyta į: „Lenkų kariai Vilniuje. Šiurpsta oda!“.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra