Pasaulyje

2015.11.19 20:13

Įtariamas išpuolių Prancūzijoje organizatorius nukautas

Trečiadienio antiteroristinės operacijos Paryžiuje metu nukautas įtariamas išpuolio Prancūzijoje organizatorius Abdelhamid Abaaoudas, praneša AFP. Tai parodė DNR tyrimas.

AFP rašo, kad  A. Abaaoudas buvo prisidėjęs prie 4 iš 6 sužlugdytų išpuolių šiais metais. Prancūzijos vidaus reikalų ministras Bernardas Cazeneuve'as teigia, kad kitos Europos šalys neteikia informacijos apie A. Abaaoudą. Jis ragina „Europą pabusti ir imtis priemonių stabdyti terorizmą“.

Italijos teisėsauga ieško penkių asmenų, kurie gali slėptis šalyje po teroro išpuolių Paryžiuje. Apie tai patvirtino Italijos užsienio reikalų ministras. Tuo metu JAV Federalinis tyrimų biuras perspėjo, kad kitais potencialiais taikiniais gali tapti Romoje esanti Šv. Petro bazilika, Milano katedra, La Scalos opera, taip pat saugumas turi būti sustiprintas visose sinagogose, bažnyčiose, restoranuose, stadionuose ir kitose masinių susibūrimų vietose. Tačiau JAV žvalgyba nenurodė keliautojams aplenkti Italiją.

Prancūzijos parlamentas iki trijų mėnesių pratęsė nepaprastąją padėtį šalyje.Tuo metu Briuselyje taip pat rengiami reidai, susiję su penktadienio išpuoliais.

Pranešama, kad Belgijos pareigūnai ketvirtadienį surengė šešis reidus Briuselio regione, susijusius su Paryžiaus teroro atakų mirtininku sprogdintoju Bilalu Hadfi. Vienas Belgijos federalinės prokuratūros pareigūnas, pageidavęs likti anonimu, sakė, kad tie reidai buvo surengti Briuselio rajone Molenbeke ir kitose vietose. Pranešama, kad per reidus suimti 9 asmenys.

Per trečiadienio vakare surengtą spaudos konferenciją Paryžiaus prokuroras patvirtino kad grupė, neutralizuota per operaciją šiauriniame Paryžiaus Saint Denis priemiestyje, galėjo imtis veiksmų. Žuvo du žmonės, tarp jų – teroristė moteris, pati susisprogdinusi, tai – pirmas atvejis Prancūzijoje. 

Tuo metu prancūzų ekspertai aiškinasi, ar  trečiadienį per reidą Paryžiaus priemiestyje buvo nukautas vienas pagrindinių penktadienio išpuolių organizatorių. Pasak policijos, belgas A. H. Abu Oudas buvo pagrindinis taikinys.

Paryžiaus prokuroras Francois Molinsas sakė, kad per tą reidą buvo likviduota „teroristų komanda, kuri ... būtų galėjusi (vėl) smogti“.

Teroristų buveinę šturmavo šimto dešimties elitinių policininkų būrys. Per šią operaciją du įtariamieji nukauti, aštuoni sulaikyti.

Prancūzija toliau deda pastangas saugumui stiprinti – trečiadienį Ministrų tarybai pateiktas įstatymo projektas, nepaprastąją padėtį įgalinantis pratęsti tris mėnesius.

 „Paryžiaus gatvėse yra gerokai daugiau patruliuojančių pareigūnų ir karių su ginklas, ypač – pamėgtose, masinių susibūrimų vietose, nors nuo vakar nakties dėl saugumo įsigaliojo draudimas rengti masines demonstracijas ir protestus. Buvo atliktos prancūzų apklausos, po kurių paaiškėjo, kad 84 proc. gyventojų sutinka atsisakyti tam tikrų laisvių dėl saugumo, pavyzdžiui, vykdomi tam tikri patikrinimai įeinant į metro, lipant į traukinius, ko anksčiau nebuvo. 98 proc. prancūzų baiminasi naujų teroro aktų“,– pasakojo šiuo metu Paryžiuje esantis LRT žurnalistas Edvardas Špokas.