Pasaulyje

2015.11.18 21:02

Iranas pradėjo savo branduolinės programos mažinimą pagal sutartį su šešiomis pasaulio galiūnėmis

BNS 2015.11.18 21:02

Jungtinių Tautų branduolinės energijos priežiūros agentūra pranešė, kad Iranas jau pradėjo mažinti savo branduolinę programą, – būtent tą dalį, kuri siejama su galimybe pereiti prie branduolinio ginklo. Tai daroma pagal liepos 14 dieną pasiektą susitarimą su šešiomis pasaulio galiūnėmis.  

JT Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) trečiadienį JT Saugumo Tarybai bei dar kai kurioms JT narėms pateikė Irano veiklos vertinimą atitinkamoje ataskaitoje.

Liepos 14 dienos sutarties oficialia priėmimo diena laikoma spalio 18-oji.

TATENA ataskaitoje nurodoma, kad nuo tos datos Iranas sumažino urano sodrinimo centrifūgų skaičių. Pagrindiniame Irano sodrinimo centre lapkričio 15 dieną jų buvo 11 tūkst. 308; tai yra, jų sumažėjo daugiau nei trimis šimtais nuo spalio 18-os. Likviduota šiek tiek centrifūgų ir mažesnėje įmonėje.

Pagal sutartį Iranas įsipareigojo dviem trečdaliais sumažinti centrifūgų skaičių, o šešios galiūnės – JAV, Rusija, Kinija, Didžioji Britanija, Prancūzija ir Vokietija – įsipareigojo atšaukti sankcijas Iranui.

Iranas ir šešios galingosios šalys pasirašė tą sutartį liepos 14 dieną po beveik dvejus metus trukusių diplomatinių pastangų.

Sutartis, pagal kurią turėtų būti atšauktos sankcijos mainais į Irano branduolinės programos suvaržymą, sulaukė prieštaringų vertinimų tiek Jungtinėse Valstijose, tiek Irane, kuris neigia norintis pasigaminti atominių ginklų.

Europos Sąjunga spalio 18 dieną priėmė teisinį pagrindą, pagal kurį gali būti atšauktos jos sankcijos Iranui, bet ši priemonė bus panaudota tik tada, kai Teheranas įvykdys savo įsipareigojimus pagal šią istorinę sutartį dėl šiitiškos respublikos branduolinės programos, nurodė ES išorės politikos vadovė Federica Mogherini.

ES sankcijos turėtų būti atšauktos „maždaug šių metų pabaigoje arba ateinančių metų pradžioje“, kai TATENA patvirtins, kad Iranas įvykdė savo įsipareigojimus.

JAV prezidentas Barackas Obama tą pačią spalio 18 dieną pasirašė minėtą sutartį ir nurodė šalies vyriausybei pasiruošti atšaukti sankcijas Iranui.