Pasaulyje

2015.11.18 18:20

Europa tampa teroristų taikiniu Nr.1?

Dėl dabartinės situacijos ir ISIS iškilimo labiausiai kaltas karas Irake, kada amerikiečiai ten ėjo be moralios priežasties ir aiškaus ateities plano, sako Baltijos gynybos koledžo Tartu karo ir konfliktų studijų dėstytoja Asta Maskaliūnaitė.

Kalbėdama su DELFI, karo ekspertė perspėjo, kad verždamiesi į Siriją galime sukurti dar vieną Iraką. Asmenine A. Maskaliūnaitės nuomone,Europa dabar gerokai pažeidžiamesnė nei JAV, o didžiausias darbas kovojant su terorizmu tenka žvalgybai. Tačiau, ramina ji, išpuoliai Paryžiuje nėra mirtina ataka prieš mūsų civilizaciją, o kovoti su terorizmu turime būdų.

Priežastys, kodėl Europa pažeidžiamesnė

„Nieko keisto, kad atakuojama Europa, ne Amerika. Europa buvo gerokai pažeidžiamesnė“, – sako A. Maskaliūnaitė. Ekspertės aiškinimu, po Rugsėjo 11-osios amerikiečiai labai sustiprino savo apsaugą bei vidinių žvalgybų darbą. Nors ISIS grasina Vašingtonui, žada teroro aktus JAV, iš tiesų jiems tą padaryti gerokai sunkiau nei Europoje.

„Viena priežasčių – susisiekimas su Europa iš jų valdomų teritorijų labai lengvas. Tiek dėl susisiekimo, tiek dėl kitų europinių priežasčių labai daug kovotojų iš Europos važiavo į ISIS, dalis jų, kaip paaiškėjo po šio įvykio, sugrįžta ir ne visi jie susekami. To buvo galima tikėtis ir žvalgybinės institucijos to tikėjosi – ne visada įmanoma visus susekti“, – teroro aktų Paryžiuje priežastis įvardijo A. Maskaliūnaitė.

A. Maskaliūnaitės teigimu, čia veikia ir laimės faktorius – visko nenumatysi ir šiuo metu faktoriai susidėliojo taip, kad atakai nebuvo užkirstas kelias. Jos aiškinimu, grėsmė kyla ir JAV, tačiau Europa šiuo metu pažeidžiamesnė. Be anksčiau minėtų dalykų, Europos valstybių žvalgybos institucijos nėra tokios stiprios kaip amerikiečių.

„Galbūt buvo klaidų bendradarbiavime tarp belgų ir prancūzų institucijų. Į tokius dalykus reikia atkreipti dėmesį, ners būtent žvalgyba yra būdas kovoti su terorizmu, kai tik kas panašaus įvyksta, pirmiausia kreipiame dėmesį į tai, kas ką pražiūrėjo, kurioje vietoje sistema nesuveikė“, – aiškino Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) absolventė.

Asta Maskaliūnaitė

Asta Maskaliūnaitė

© "Baltic Defence College" nuotr.

Pasak jos, tai buvo daroma po teroro aktų Niujorke, Madride, Londone. Pavyzdžiui, amerikiečiai suprato, kad nevyko tinkamas bendradarbiavimas tarp skirtingų institucijų, Ispanijoje paaiškėjo, kad buvo per daug susikoncentruota į baskų terorizmą ir pražiūrėta, kas vyksta „Al Qaeda“ pritariančiose grupuotėse.Londonas suprato, kad reikia kreipti dėmesį ne į atvažiuojančius, bet į vietinius gyventojus, kurie radikalizuojasi.

A. Maskaliūnaitė pacitavo teroristinės Airijos respublikonų armijos atstovą, pasakiusį: „Mums užtenka, kad vieną kartą pasisektų, jums turi sektis visada“. Pašnekovės aiškinimu, negalima tikėtis, kad mums visada seksis, bet kiekvienas toks atvejis leidžia pažiūrėti, kur yra klaidos ir ką reikia pataisyti.

Dėl ISIS iškilimo kaltina karą Irake

A. Maskaliūnaitė atkreipė dėmesį į atvykėlių į Europą integracijos stoką, tačiau ji nesutinka su dešiniųjų apžvalgininkų išsakoma pozicija, kad dėl išpuolių Paryžiuje kalta netinkama imigracinė politika, multikultūralizmas, europiečių kolonializmas.

„Integracijos stoka – ne multikultūralizmo, o jo neveikimo pasekmė. Europinės šalys, kitaip nei, pavyzdžiui, JAV ar Kanada, per 50 metų nesugebėjo integruoti jose gyvenančių žmonių. Tai rodo, kad multikultūralizmas tiesiog veikia blogai, o ne tai, kad jis kaltas dėl šių įvykių. Dėl dabartinės situacijos ir ISIS iškilimo labiausiai kaltas ne kas kitas, o karas Irake, kurį visi dešinieji labai rėmė ir jam prasidėjus klojo katučių“, – asmeninę nuomonę išsakė Baltijos gynybos koledžo karo ir konfliktų studijų dėstytoja.

Įtariamasis Salahas Abdeslamas

Įtariamasis Salahas Abdeslamas © AFP/Scanpix

Jos aiškinimu, jau tada buvo aišku, kad nieko gero iš karo Irake nebus – amerikiečiai ten ėjo „be moralios priežasties ir aiškaus plano, ką nori toliau daryti“. Politologė siūlo grįžti ne prie multikultūralizmo ir kolonijinės politikos, o prie užsienio politikos, kuri nuvedė į karą Irake.

„Gražesnių tikslų vedini mes ėjome į Libiją, bet ten buvo padaryta lygiai ta pati klaida: eita be plano, kas bus toliau, koks šalies atstatymo planas. Todėl man neramu dėl komentarų, kad dabar reikia veržtis į Siriją ir sutvarkyti ISIS – taip, tai gerai, bet turi būti planas, ką daryti toliau, kaip šalis atrodys po to. Jei neturėsime tokio plano, sukursime dar vieną Iraką“, – perspėja karo ir konfliktų ekspertė.

Politologė aiškina, kad susiduriame su ketvirta terorizmo banga – visas ankstesnes išgyvenome puikiausiai ir išgyvensime šitą. „Vienintelis dalykas, ką reikia daryti norint ją išgyventi – neprarasti šalto proto ir nepasiduoti kvailoms avantiūroms“, – sakė pašnekovė.

Pasak A. Maskaliūnaitės, tokią klaidą padarė amerikiečiai, po Rugsėjo 11 tragedijos pasidavę avantiūroms, sukūrę mintį, kad dėl vienos atakos atėjo civilizacijos pabaiga. „Atakos turi reikšmę ir prasmę tik taip, kaip į jas reaguojama. Jeigu žmonės į jas reaguoja pradėdami naikinti visas laisves ir kultūros pasiekimus vien tam, kad užkirstų būsimą ataką – žinoma, mes pralaimėsime terorizmui, sutiksime pasikeisti taip, kaip teroristai nori. Nes teroristai nori, kad pasaulis būtų padalintas į dvi dalis – jūs ir mes – ir kad būtų totalus karas, kuriame vieni su kitais kovotų“, – teroristų filosofiją nusakė A. Maskaliūnaitė.

Europa tampa teroristų taikiniu Nr.1?

DELFI

Ji ragina nepasiduoti, įsiklausyti į nuosaikiųjų musulmonų pasisakymus, kad ISIS neatstovauja islamui. A. Maskaliūnaitės manymu, turime suvokti, kad yra žmonių, siekiančių kažką pakeisti prievarta ir manančių, kad tai būdas pasiekti tikslų. Tačiau, aiškina ji, tam ir turime saugumo struktūras, kad tokie žmonės būtų sugauti ir uždaryti į kalėjimus. „Ir viskas – daugiau mums nereikia net sukti galvos, nėra čia jokia mirtina ataka prieš mūsų civilizaciją. Taip, teroristai taip galvoja, bet jei leisime penkiems žmonėms sužlugdyti civilizaciją, kuriai priklauso milijardai – atsiprašau, tai mūsų pačių kaltė“, – dėstė A. Maskaliūnaitė.

Terorizmas tampa modernaus gyvenimo dalimi

A. Maskaliūnaitės požiūriu, Prancūzijos oro atakos Sirijoje labiausiai skirtos žmonių nuraminimui. „Kariniai atsakai vykdomi tam, kad būtų labai matomi ir kad žmonės būtų truputį apraminti. Vis tiek pagrindinis vykstantis darbas – žvalgyba, o žvalgybinis darbas yra nematomas“, – akcentavo ji.

A. Maskaliūnaitės teigimu, karinis atsakas Sirijoje turi reikšmę, bet pati ISIS visą laiką siekia įtraukti amerikiečius ir europiečius į konfliktą Sirijoje. Visa ISIS propaganda nukreipta prieš Vakarus ir Vakarų nešamas blogybes, tad jiems visą laiką reikėjo Vakarų įsivėlimo. „Ką mes dabar darome su įsivėlimu – grojame pagal jų dūdelę. Neatmetu, kad antskrydžiai turi savo rolę, bet reikia žinoti – pagrindinis vykstantis ir mums svarbiausias darbas – žvalgybinis“, – aiškino pašnekovė.

Pasak jos, į ISIS galima žiūrėti kaip į dvigubą organizaciją. Viena dalis – sukilėliai, valdantys teritorijas Sirijoje ir Irake, kita dalis – Europoje esantis teroristinių organizacijų tinklas, kuris mums turi būti dar svarbesnis. Dėstytojos teigimu, jo išnaikinti kariniais smūgiais nepavyks.

Karo ir konfliktų specialistė pabrėžia: jei teroristinės grupuotės išgyvena pirmus dvejus metus, reikia daug laiko jų išnaikinimui. To pavyzdys – Airijos respublikonų armija, baskų separatistai, gyvuojantys daugiau nei 60 metų. „Nereikia tikėtis, kad ir mes baigsime greitai, tačiau nereikia galvoti, kad čia pasaulio pabaiga. Tokių dalykų vyko per visą 20 amžių. Reikia pripažinti, kad tai mūsų modernaus gyvenimo dalis ir mes turime būdų su tuo kovoti, tą ir turime daryti“, – kalbėjo Baltijos gynybos koledžo karo ir konfliktų studijų dėstytoja.